Bratislava 26. februára (TASR) - Vláda podľa predsedu Strany demokratickej ľavice (SDĽ) Pavla Koncoša bude musieť posúdiť oprávnenosť či neoprávnenosť požiadaviek na odškodnenie klientov nebankových subjektov, ktoré prestali občanom vyplácať vklady.
"Ja sa skôr prikláňam k názoru, že treba hľadať možnosti, ako do určitej výšky pevne a presne stanovenej pre jednotlivých vkladateľov do fondov odškodnenie zabezpečiť a pomôcť. Nazdávam sa, že by sa pomohlo tým, ktorí vložili peniaze možno v nádeji na zisk alebo aký-taký zisk," povedal dnes Koncoš pred novinármi.
Kabinet podľa neho má o čom rokovať, pretože v celom prípade sa vyskytli určité pochybenia, a to najmä zo strany ministerstva financií a ministerstva vnútra. "Nazdávam sa, že bolo dosť času, aby zodpovedné ministerstvá predložili zákony na kontrolu takýchto inštitúcií," uviedol šéf ľavičiarov.
Za odškodnenie klientov nebankových inštitúcií minimálne do výšky profitu, ktorý z činnosti týchto firiem získal štát, sa dnes vyslovil predseda Strany občianskeho porozumenia Pavol Hamžík. Odškodnenie by sa podľa neho malo týkať tých, ktorí sú postihnutí a vedia to dokázať. "Nemalo by sa to týkať tých, ktorí peniaze otáčali v nebankových inštitúciách dlhé roky a majú z toho zisk," povedal Hamžík. Je presvedčený, že vláda nepodnikla dostatočné kroky, pretože "nestačí iba upozorňovať na riziká".
Premiér a predseda Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) odškodnenie klientov odmietol a vytĺkanie politického kapitálu z tejto otázky dnes označil za krajne nezodpovedné. Návrhy na odškodnenie považuje za populizmus a nezmysel. Podľa neho by potom štát musel odškodniť aj všetky skrachované firmy, od ktorých takisto vyberal dane, hoci firmy možno vykazovali záporný hospodársky výsledok.
Aktuálne svojim klientom nevyplácajú vklady už štyri nebankové subjekty - Horizont Slovakia, AGW, Drukos a SaS Slovensko.