Bratislava 2. januára (TASR) - V úvode roka 2005 koruna podľa Národnej banky Slovenska (NBS) posilňovala prirýchlo. Na situáciu reagovala Banková rada NBS, ktorá v marci intervenovala s cieľom oslabiť korunu.
Od polroka sa koruna čoraz viac dostávala pod vplyv mien okolitých krajín V4, najmä poľského zlotého. Mnohokrát reagovala citlivejšie na ich oslabovanie ako na posilňovanie. NBS najskôr slovne intervenovala. Podľa nej ekonomické fundamenty a najmä rast hrubého domáceho produktu (HDP) hovorili v prospech domácej meny. V októbri už musela intervenovať nákupmi slovenskej meny. Najvýznamnejším impulzom pre investorov na nákup domácej meny a spevnenie kurzu koruny však bolo nečakané vstúpenie do Mechanizmu výmenných kurzov ERM II pol roka pred avizovaným pripojením.
V úvode roka sa kurz koruny voči referenčnej mene euro pohyboval okolo úrovne 38,50 až 38,70 Sk za euro. Kurz koruny a dolára bol 28,65 Sk za dolár. Voči českej mene začínala koruna oslabená na najhoršej úrovni za posledné dva roky, keď kurz vybehol na 1,276/7 SKK/CZK. Zapríčinil to protichodný vývoj kurzu týchto dvoch mien voči euru. V januári priamy zásah centrálnej banky proti silnejúcej slovenskej mene investorov mierne odradil. NBS k zásahu vyprovokoval nový rekord domácej meny na úrovni 38,500/520 SKK/EUR. Podľa centrálnej banky bolo posilňovanie kurzu slovenskej koruny príliš rýchle a nezodpovedalo dynamike vývoja ostatných ekonomických ukazovateľov. Následne korunu zasiahla vlna oslabovania maďarského forintu. Zvýšenie ratingu SR agentúrou Moody's jej však pomohlo straty vymazať. Slovenská mena ignorovala v januári akékoľvek zásahy centrálnej banky a získala takmer 40 halierov a deň čo deň lámala nové rekordy, aby pokorila hranicu 38,3 SKK/EUR.
Na prelome januára a februára z 38-korunovej hranice musela centrálna banka domácu menu vyháňať priamou intervenciou, keď opatrenia na peňažnom trhu nepriniesli očakávaný pokles kurzu. Vo februári naďalej NBS striedala v boji proti silnej slovenskej korune priame intervencie so zásahmi prostredníctvom peňažného trhu. Koruna statočne odolávala, až pokiaľ ju nezasiahla zasiahla vlna oslabovania, ktorá zaútočila na celý stredoeurópsky región. Kurz domácej meny napokon preskočil hranicu 38,10 SKK/EUR. Koncom februára sa slovenskej korune podarilo prelomiť 38-korunovú hranicu, pod ktorou sa jej i napriek snahe NBS podarilo udržať.
Aj začiatkom marca bojovala NBS prostredníctvom priamych intervencií proti rýchlo sa zhodnocujúcej korune. Zasahovala, aj keď sa kurz slovenskej meny zosunul na historickú úroveň 37,510/520 SKK/EUR. Oslabenie poľského zlotého neskôr strhlo so sebou meny všetkých krajín V4. Koruna si pohoršila takmer o 100 bodov a centrálna banka tak mohla po viac ako mesačnom boji pokojne oddychovať. V závere mesiaca kurz koruny vyletel nad 39-korunovú hladinu, začiatkom apríla už bol na hodnote 39,30 SKK/EUR. Vývoj kurzu slovenskej meny bol plne v rukách poľského zlotého.
Aj v marci bol vývoj slovenskej meny opäť v moci regionálneho trendu. Zníženie kľúčových úrokových sadzieb Českej národnej banky oslabilo všetky meny stredoeurópskeho regiónu aj slovenskú korunu, ktorá sa nakrátko dotkla magickej štyridsiatky, čím prinútila centrálnu banku vstúpiť na devízový trh a slovenskú menu brániť proti výraznejšiemu oslabeniu. Proti oslabeniu bránila NBS slovenskú menu naposledy pred troma rokmi. Kurz slovenskej koruny dokázala stlačiť na 39,5 SKK/EUR. Ešte začiatkom marca bojovala centrálna banka na trhu proti rýchlemu zhodnocovaniu slovenskej meny. Nálada investorov sa však zmenila a koruna za 8 týždňov stratila viac ako 250 bodov, ktoré zbierala vyše pol roka.
Na prelome apríla a mája priamy zásah NBS odštartoval posilňovanie slovenskej meny. Koruna za týždeň získala viac ako 62 halierov, keď prelomila hranicu 39 SKK/EUR. K jej posilneniu na 39,320/340 SKK/EUR prispeli intervencie centrálnej banky, ako aj pozitívne informácie o možnej investícii Hankook na Slovensku. Rovnako ako koruna si polepšili všetky meny regiónu. Úsilie slovenskej meny o zhodnotenie marilo uprostred mája predovšetkým oslabenie poľského zlotého a posilnenie amerického dolára. Aj napriek 13-halierovej strate sa korune podarilo udržať pod hladinou 39 SKK/EUR a mesiac uzavrela na hranici 38,880/930 SKK/EUR.
Na začiatku júna bol hlavným ťahúňom lokálnych mien poľský zlotý. Vývoj jeho kurzu k euru sa stal najvýraznejším faktorom zhodnotenia slovenskej koruny, ktorá voči euru zaznamenala zisk 15 halierov. Následne si pod vplyvom znehodnocovania poľského zlotého pohoršila o viac ako 10 halierov a zaznamenala na devízovom trhu výrazné výkyvy. Po zhodnotení pod hranicu 38,20 SKK/EUR následne stratila a prepadla sa až k 39,0 SKK/EUR. Vyplývalo to z nezáujmu investorov o región a domácej mene uškodili aj správy o odmietnutí investície kórejskej firmy Hankook Tire slovenskou vládou. Ďalším nepriaznivým faktorom boli výbuchy v Londýne, ktoré čiastočne paralyzovali aj obchodovanie s korunou na svetových trhoch. Kurz koruny sa v júli pohyboval okolo hodnoty 39 Sk za euro.
Začiatok augusta znamenal pre domácu menu posilnenie voči euru o 30 halierov. Nákup zo strany londýnskych hráčov domácu menu posilnil na úroveň 38,39 SKK/EUR. Obavy z politickej krízy a hrozba odvolania ministra hospodárstva Pavla Ruska vyhnali kurz k 38,60 Sk za euro. Ďalší augustový týždeň sa najmä vplyvom regiónu znehodnotila k hladine 38,90 Sk za euro.
Začiatkom septembra vývoj v regióne pomohol korune posilniť o približne 30 halierov, z posilnenia sa však dlho netešila a ďalší týždeň zaznamenala pokles o približne 20 halierov. Dôvodom bola neistota na politickej scéne vyvolaná neschopnosťou vládnej koalície zabezpečiť si v parlamente väčšinu a rastúce riziko konania predčasných parlamentných volieb. V závere mesiaca trh čakal na výsledok zasadnutia Bankovej rady NBS, ktorá sa rozhodla ponechať kľúčové úrokové sadzby na nezmenenej úrovni. Následne na tlačovej konferencii viceguvernérka centrálnej banky Elena Kohútiková vyhlásila, že devízový kurz koruny dostatočne nereflektuje výsledky slovenskej ekonomiky a je viac pod vplyvom regiónu. Koruna na toto vyjadrenie zareagovala krátkodobým posilnením na 38,740 SKK/EUR, neskôr ju však región vytlačil na úroveň 38,800/38,830 SKK/EUR.
V októbri sa koruna postupne blížila k hranici 39 Sk za euro, až ju nakoniec prelomila. Dôvodom bol už tradične predovšetkým vývoj v regióne. Po tom, ako oslabila nad hranicu 39,20 Sk za euro, NBS vykonala na trhu priamu intervenciu v prospech koruny a ukázala, kam nechce, aby domáca mena smerovala. Kurz následne spevnel na 38,900 SKK/EUR. Meny regiónu oslabovali aj v závere toho dňa, najmä po zverejnení poľských ekonomických údajov, ktoré boli horšie ako sa očakávalo. Obchodovanie domáca mena končila na úrovni 38,960/38,990 SKK/EUR. Po intervenciách NBS sa už trh nesnažil testovať úrovne nad 39 Sk za euro, a tak aj na začiatku novembra sa kurz pohyboval okolo úrovne 39 Sk za euro. V strede mesiaca však koruna "ľahko" prelomila hranicu 38,80 Sk za euro a neskôr sa zhodnotila pod hranicu 38,50 Sk za euro.
Na konci novembra slovenská mena vstúpila do Mechanizmu výmenných kurzov eurozóny ERM II. Táto skutočnosť mala za následok, že o korunu bol zo strany investorov mimoriadny záujem. Najlepší kurz dosiahol hodnotu 37,635/37,665 SKK/EUR a denný zisk voči euru nakoniec predstavoval 60 halierov. V závere mesiaca sa koruna pohybovala voči referenčnému euru s kurzom pod hranicou 38 Sk za euro, pričom vplyv regiónu prestal byť až taký očividný, ako bol pred vstupom do ERM II.