Bratislava 8. januára (TASR) - Deficit zahraničného obchodu (ZO) Slovenska s agropotravinárskymi produktmi v 1. polroku 2005 dosiahol úroveň takmer 10 miliárd Sk, čo predstavovalo 32 % z celkového deficitu slovenského ZO. Po začlenení SR do Európskej únie (EÚ) sa zvýšil dovoz ovocia, tabakových výrobkov a alkoholických nápojov.
Ako ďalej uvádza Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v analýze zameranej na hodnotenie vplyvu uplatňovania spoločnej obchodnej politiky EÚ na SR, v období od roku 2003 po 1. polrok 2004 sa podiel exportu agropotravinárskych výrobkov na celkovom slovenskom vývoze pohyboval na úrovni 3 %. Po vstupe do klubu vyspelých európskych štátov vzrástol približne na 4 %. Ich dovoz sa v sledovanom období na celkovom importe SR podieľal 5 %, v 1. polroku 2005 dosiahol úroveň 5,8 %. V období od roka 2003 po 1. polrok 2005 pokrýval obchod s agropotravinárskymi výrobkami viac ako 4 % celkového obratu ZO SR. V 2. polroku minulého roka sa zvýšil na takmer 5 %.
Rezort hospodárstva podrobil analýze ZO SR v období od roku 2003 po 1. polrok 2005. Obchod s agropotravinárskymi produktmi bol prebytkový iba v kapitolách mlieko a mliečne výrobky; mlynárske výrobky, slad, škroby; cukor a cukrovinky; živé zvieratá a obilniny. Vo všetkých ostatných kapitolách bol deficitný, pričom najvýraznejšie sa to prejavilo v prípade kapitol jedlé ovocie a orechy; tabak a vyrobené tabakové náhradky; nápoje, liehoviny a ocot; mäso a jedlé mäsové droby a podobne.
V roku 2003 dosiahol slovenský zahraničný obchod výrazne pozitívny výsledok, keď skončil s deficitom 24 miliárd Sk a dosiahol vysokú dynamiku rastu. Dynamika rastu vývozu dosiahla maximum v apríli 2004. Odvtedy začala klesať, čo malo za následok, že už v júli toho istého roka rástol export pomalším tempom ako import. Slovenský vývoz za rok 2004 medziročne vzrástol o 11 %, kým dovoz sa zvýšil o 13 %. Deficit obchodnej bilancie za rok 2004 tak predstavoval až 45 miliárd Sk, v 1. polroku 2005 jeho úroveň dosiahla 26 miliárd Sk.
Predbežné výsledky vývoja makroekonomických ukazovateľov v 2. polroku 2005 ukazujú podľa MH celkové zlepšovanie, rast produkcie v priemyselných odvetviach a následne aj rast exportu. Dá sa teda očakávať priaznivý vývoj ZO a rast jeho konkurenčnej schopnosti a exportnej výkonnosti. Informatívny materiál predložilo MH na najbližšie rokovanie vlády SR.