Cementáreň vyrobila viac ako 670 000 ton (t) cementu, najmä portlandského, a takmer 520 000 t slinku, a to už pri maximálnom využití existujúcich kapacít. TASR o tom informoval Jozef Šutara zo sekretariátu generálneho riaditeľa PCLA. Z celkového predaja cementu v množstve 677 000 t vlani zhruba 80 % smerovalo do zahraničia (ČR, Rakúsko, NSR, Maďarsko). Export cementu je pilierom stability a zvyšovania ekonomickej výkonnosti spoločnosti, zdôraznil J. Šutara.
Uvedené hospodárske výsledky sú podľa jeho slov odrazom investičnej stratégie spoločnosti, ktorej hlavným garantom je väčšinový akcionár nemecká firma Berger Holding. V rámci schválenej investičnej stratégie cementárne, s rozpočtom 1,5 miliardy Sk na najbližších 5 rokov, sa už vlani vynaložilo na modernizáciu a ekologizáciu 222 miliónov Sk.
V PCLA k záveru minulého roka pracovalo 400 pracovníkov s priemerným mesačným zárobkom 20 362 Sk.
Z podnetu dvoch akcionárov PCLA - Berger (73 %) a francúzskej firmy Lafarge (27 %) - sa 4. marca uskutočnili dve mimoriadne valné zhromaždenia (MVZ) spoločnosti. V programe oboch dominovala hospodárska činnosť a investičná politika cementárne s dôrazom na pokračujúcu výrobnú a ekologickú inováciu. Podľa J. Šutaru "obidve MVZ pozitívne zhodnotili plnenie investičného zámeru" s tým, že v prvej etape sa do prechodu kapacít na uhoľné hospodárstvo ešte v tomto roku investuje ďalších 400 miliónov Sk. Postupne modernizácia nielen rozšíri súčasné výrobné kapacity závodu, ale doladí aj ekologické kritériá. Z tohto dôvodu tohtoročný plán ladčianskej cementárne ešte oproti roku 2001 neočakáva výraznejšie navýšenie výroby cementu ani slinku. Tieto predpoklady manažmentu mapujú i pretrvávajúcu stagnáciu vo výkonnosti stavebných podnikov, ktoré tak obmedzujú výrobcov stavebných materiálov na slovenskom trhu.
Považská cementáreň, ktorá vznikla už pred 113 rokmi, získala v druhej polovici 90. rokov vo svojej kategórii štyrikrát ocenenie Najlepší exportér SR.
* ku gl