Bratislava 8. marca (TASR) - Výberová komisia ministerky privatizácie SR Márie Machovej ponuku konzorcia Gaz de France, Ruhrgas a Gazprom na odkúpenie 49 % akcií SPP dnes prijala. Pôvodná konzorciom ponúkaná cena 130 miliárd Sk zostáva aj po rokovaniach s poradcom Credit Suisse First Boston (CSFB) nezmenená.
Ministerka Machová po dnešnom posúdení ponuky novinárov informovala, že členovia komisie ponuku jednomyseľne schválili a vláde SR odporučili vydať v nadväznosti na to rozhodnutie o privatizácii SPP. "V prípade ochoty kabinetu sa príslušný materiál môže na jeho pôde prerokovať už budúci týždeň," skonštatovala Machová. Ponuka je podľa nej dobrá, pretože pri tohtotýždňových dodatočných rokovaniach s CSFB investori okrem zvýšenia cenovej ponuky akceptovali všetky požiadavky slovenskej strany, týkajúce sa pozmenenia niektorých podmienok v transakčných dokumentov. "Aj nezmenená cena je však na hornej hranici odhadov finančného poradcu," podotkla ministerka.
Vyjednané zmeny v transakčných dokumentoch, ktoré majú posilniť dosah štátu na fungovanie SPP aj po vstupe zahraničných investorov, spočívajú v tom, že investor nebude môcť bez súhlasu vlády SR pristúpiť k oddeleniu tranzitu plynu od jeho distribúcie. Hranica prepúšťania zamestnancov SPP, na ktorú bude potrebný súhlas štátom kontrolovanej dozornej rady, sa ďalej znižuje z pôvodne dohodnutých 20 na 10 %. Ďalšou zmenou je zníženie limitu transakcií medzi SPP a budúcim investorom, ktoré nebude možné zrealizovať bez súhlasu dozornej rady, z 250 000 USD na 150 000 USD.
K investorským rizikám po prebratí podielov v SPP novými vlastníkmi, ako sú napríklad Duckého zmenky, sa zástupca CSFB Michal Šušák vyjadril, že možná účasť slovenskej strany na ich pokrytí by nemala presahovať 20-% podiel z prijatého privatizačného výnosu.
Jedinú záväznú ponuku na kúpu 49 % akcií SPP, znejúcu na 2,7 miliardy USD (130 miliónov Sk), predložilo 28. februára tohto roka konzorcium Gaz de France, Ruhrgas a Gazprom. Ďalšia ponuka nebola predložená po tom, čo z tendra na poslednú chvíľu odstúpili francúzsky TotalFinaElf, americký Williams, taliansky Snam a nemecký E.ON. Riadiaca komisia vlády pre koordináciu privatizácie SPP pod vedením vicepremiéra pre ekonomiku Ivana Mikloša po prijatí prvotnej ponuky od spomenutého konzorcia 4. marca poverila CSFB, aby s investormi vstúpil do ďalších rokovaní s cieľom vyjednať možné zvýšenie ceny a presadiť zmeny v transakčných dokumentoch.
Z hľadiska prenosu kompetencií, zakotvených v transakčných dokumentoch, má síce podstatná časť manažérskych právomocí prejsť na investora, ale v kompetencii vlády zostanú kontrolné právomoci. Z 12 členov dozornej rady SPP bude totiž štát nominovať 7, zamestnanci 4 a investor bude mať len jedného zástupcu. V predstavenstve podniku, ktorý je strategickým európskym prepravcom až 90 miliárd kubíkov plynu ročne, budú mať investori 4 zástupcov a 3 zástupcov má nominovať štát.
Výnos z predaja 25 % akcií SPP sa má v zmysle rozhodnutia štátu vyčleniť na reformu dôchodkového poistenia a zvyšnou sumou sa majú znížiť štátne dlhy.
* pe iha nel
* * *