Praha 9. marca (TASR) - Záujem zahraničných firiem o Česko rastie. Priame zahraničné investície (PZI) sa vlani oproti predchádzajúcemu roku zdvojnásobili na 263 miliárd Kč, v prepočte 343 miliárd Sk, informovala v stredu Česká národní banka (ČNB). Je to druhé najväčšie číslo od roku 2002.
Minuloročnú štatistiku však čiastočne skreslila privatizácia. Španielska Telefónica kúpila štátny podiel v Českom Telecome a zaplatila za neho 82,6 miliardy korún. Poľský PKN Orlen zasa utratil 14,7 miliardy za Unipetrol.
Aj napriek tomu je prílev zahraničných peňazí do ČR podľa ekonómov pozitívny. Okrem investícií do automobilového priemyslu totiž stále častejšie prúdia peniaze aj do moderných odvetví, ako sú elektronika alebo biotechnológia. Napríklad spoločnosť Panasonic AVC Networks Czech rozšírila svoju výrobu televízorov v Plzni. Švajčiarska biotechnologická firma Lonza Group vlani zasa v ČR postavila servisné centrum za 412 miliónov Kč.
"V prepočte investícií na obyvateľa tak stále patríme medzi prvých v Európe ako za minulý rok, tak aj za posledných 10 rokov. Aj vďaka investíciám rastie HDP krajiny tempom okolo 5 % a vytvárajú sa nové pracovné miesta," uviedol český vicepremiér pre ekonomiku Jiří Havel.
Viac ako 78 miliárd z celkovej sumy neprišlo zo zahraničia, ale vzniklo v ČR. Ako? Zahraničné firmy, ktoré už svoje továrne v ČR majú, si nevybrali všetok zisk, ale jeho časť v republike znovu investovali. Majiteľ Škody Auto, nemecký Volkswagen, ponechal v ČR napríklad tri miliardy korún, za ktoré mladoboleslavská automobilka rozšírila závod v Kvasinách, kde teraz vyrába nový model roomster.
Podobne firma Bosch & Diesel k pôvodne investovaným 8,5 miliardy Kč do závodu v Jihlave pridala vlani ďalšie 3,2 miliardy Kč. "Firmy sú v rozpuku, ešte nejaké obdobie budú vracať prostriedky zarobené v Česku do rozvoja svojich tamojších podnikov. Ale je obvyklé, že postupne začnú zisky vyberať," tvrdí David Marek, analytik Patria Finance.
Peniaze by do ČR mali hojne prúdiť aj tento rok. Šéf vládnej agentúry CzechInvest Tomáš Hruda odhaduje objem investícií na 3 až 4 miliardy EUR, v prepočte 113 miliárd až 150 miliárd SKK. "Tohtoročný objem môže ešte ovplyvniť - okrem eventuálnej ďalšej privatizácie - prípadná investícia Hyundai," hovorí Hruda.
Do budúcnosti vzrastie počet menších investorov. "Trendom je rast podielu tzv. hi-tech investícií, náročných na technológie a vzdelanú pracovnú silu. Príkladom môžu byť centrá pre vývoj softvéru firiem Computer Associates alebo zákaznícke centrum firmy Interoute," pripomenul Hruda. Podobne v južných Čechách plánuje výstavbu vývojových centier spoločnosť Mercedes-Benz alebo Tyco Safety Systems.
Informoval o tom český denník Hospodářské noviny.