Bratislava 2. apríla (TASR) - Dominantnými zdrojmi energie do roku 2030 zostanú ropa a zemný plyn. Dopyt po energii v tomto časovom horizonte by mal ročne rásť zhruba o 1,6 %. Na štvrtkovej konferencii o súčasnosti a budúcnosti energetiky to uviedol predstaviteľ rakúskeho ropného a plynárenského koncernu OMV Wolfgang Ernst.
Pre zásobovanie energiou v budúcnosti budú podľa neho dôležité masívne investície do infraštruktúry, získanie prístupu k zdrojom v kaspickej oblasti a dodatočných zásob ropy a zemného plynu z Ruska. "Najväčším príspevkom by malo byť zvýšenie efektivity, ktorú musíme vnímať ako nový zdroj energie," poznamenal Ernst.
Napriek tomu, že veľké očakávania sa spájajú s obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE), využívanie ktorých napreduje iba o niečo rýchlejšie ako v prípade klasických zdrojov, ich prínos v budúcnosti bude podľa neho limitovaný. "Nárast OZE je významný, ale neočakávame žiadnu revolúciu," myslí si Ernst.
Vysoké ceny ropy na svetových trhoch sú podľa názoru Ernsta známkou toho, že jej zásoby sa míňajú. "Až 70 % bezpečných ropných rezerv sa nachádza v regiónoch, kde západné technológie nemajú prístup," pokračoval Ernst, podľa ktorého by ceny čierneho zlata mali klesnúť o 2 až 3 roky po prísune dodatočnej produkcie na svetový trh. Tá nebude pochádzať z priemyselne vyspelých krajín, ale rásť bude závislosť na Organizácii krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), bývalých štátoch Sovietskeho zväzu, kaspickej oblasti a Južnej Amerike.