Bratislava 5. apríla (TASR) - Nad vlastníckymi vzťahmi v Transpetrole visí otáznik. Viac svetla do tejto otázky nevniesla ani návšteva ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Lavrova v Bratislave. V súčasnosti 49 % akcií Transpetrolu vlastní ruská spoločnosť Jukos Finance, ktorá ich kvôli finančným problémom plánuje odpredať. Podľa nedávnych slov ministra hospodárstva SR Jirka Malchárka sa v zápase o ne stretne Russnefť a Slovensko. V Televíznych novinách to dnes uviedla televízia Markíza.
Ruský minister Lavrov sa priamej odpovedi vyhol, predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda zas nepotvrdil ani nevylúčil záujem Slovenska odkúpiť podiel v Transpetrole naspäť. "Prebiehajú analýzy, ako čo najvýhodnejšie a obojstranne najvýhodnejšie túto tému doriešiť," povedal Dzurinda. Ako predpovedá Lavrov, "pôjde o rokovania medzi dvoma firmami, počkáme si na to, ako sa vykryštalizuje postoj SR".
Podľa informácií TV Markíza v odborných kruhoch však panuje zhoda, že Transpetrol treba dostať pod kontrolu štátu, a to aj napriek tomu, že pri spätnom odkúpení akcií zrejme zaplatíme viac, ako sme za ne získali. "Predaj Transpetrolu ropnému koncernu nebol dobrým riešením a to isté riešenie vlastne len pod iným menom sa ponúka teraz," uviedol analytik týždenníka Trend Kristián Slovák. "Som presvedčený, že táto kúpa je potrebná, že na nej neprerobíme, aj keď budeme za ňu platiť viac," myslí si prezident SR Ivan Gašparovič.
Podľa premiéra Dzurindu pri Transpetrole máme dve priority: získať kontrolu nad zásobníkmi ropy a naplno využívať tranzitné kapacity ropovodu Družba. "My budeme spokojní vtedy, keď budeme mať istotu, že naše priority definitívne riešenie spĺňa," povedal.
V čích rukách skončí 49-% balík akcií spoločnosti Transpetrol je teda naďalej otázne. Podľa analytikov by však slovenská vláda mala jednoznačne konať najneskôr do 27. júna, vtedy sa totiž skončí nútená správa koncernu Jukos a rozhodne sa aj o jeho zvyšnom majetku.
Zmluvu o predaji akcií podpísali Jukos a Russnefť 4. februára 2006. Ukončenie transakcie sa predpokladá do 90 dní od podania žiadosti o stanovisko na Protimonopolný úrad (PMÚ) SR a po odsúhlasení transakcie rezortom hospodárstva. Balík 49 % akcií v ropnom prepravcovi Transpetrol kúpil Jukos v roku 2002 za 74 miliónov USD, v prepočte takmer 2,3 miliardy Sk. Slovenským úsekom ropovodu Družba sa ročne prepravuje približne 20 miliónov ton ropy. Tento ropovod bol sprevádzkovaný v roku 1964 a jeho celková dĺžka je vyše 5 000 kilometrov.
(1 USD = 30,708 SKK)