Bratislava 5. júna (TASR) - Nástroje aktívnej politiky trhu práce by mali prispieť k zníženiu nezamestnanosti, ktorá je v súčasnosti veľkým problémom Slovenska, pričom v ukazovateli dlhodobej nezamestnanosti sme najhoršou krajinou v Európskej únii (EÚ). Konštatoval to prezident občianskeho združenia Inštitút zamestnanosti docent Viliam Páleník v úvode dnešnej konferencie, venovanej aktívnej politike trhu práce v programoch politických strán.
Ako vyplynulo z konferencie, mnohé strany nemajú vo svojich volebných programoch zahrnuté konkrétne nástroje aktívnej politiky trhu práce a zostávajú pri všeobecných vyhláseniach o nutnosti znižovania nezamestnanosti.
Emil Komárik z Misie 21 na konferencii konštatoval, že preferovať by sa mali vklady do rozvoja rodiny, a preto jeho strana navrhuje zaviesť odpočítateľné položky na investície občanov do svojho bývania, vzdelania detí a starostlivosti o rodičov.
Podpredseda Slovenskej národnej koalície - Slovenskej vzájomnosti (SLNKO) Jozef Prokeš zdôraznil nutnosť podpory "serióznych zahraničných investorov" a vytvorenie stabilného legislatívneho a daňového prostredia. Upozornil na množstvo noviel daňových a iných zákonov a nezdravú prax novelizovať zákony v právnych normách, ktoré s nimi vôbec nesúvisia. SLNKO preto navrhuje priamu finančnú podporu novovytvorených pracovných miest s diferenciáciou podľa odvetvia a regiónu.
Pre Hnutie za demokraciu (HZD) je dôležitá komplexná reforma školstva, aby školy vzdelávali mladých ľudí v súlade s požiadavkami trhu práce. "Už teraz sledujeme nedostatok kvalifikovaných pracovníkov pre automobilky," uviedla v tejto súvislosti členka HZD Marta Aibeková. Medzi ďalšie priority hnutia patrí znižovanie odvodového a daňového zaťaženia, ponechanie rovnej dane, sústredenie výberu daňových a odvodových povinností na jeden úrad a odstránenie byrokracie pri podnikaní. Tiež by sa podľa Aibekovej mal zväčšiť rozdiel medzi minimálnou mzdou a životným minimom, aby sa zvýšila motivácia pracovať.
Podpredseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Ondrej Dostál upozornil, že ľudia sa príliš spoliehajú na štát, čo sa prejavuje v ich pasivite a oslabovaní osobnej zodpovednosti. Sociálny štát tak podľa neho bráni tvorbe nových pracovných miest, pretože ľudia nemajú motiváciu hľadať si zamestnanie a podnikatelia zamestnávať. Preto OKS presadzuje zníženie úlohy štátu v sociálnej oblasti a v oblasti zamestnanosti a zníženie odvodov o tretinu a rovnej dane z 19 % na 10 %. Konzervatívci tiež navrhujú vytvorenie nového Zákonníka práce, ktorý by mal byť len rámcom pre slobodnú dohodu medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Medzi ďalšími návrhmi Dostál spomenul zrušenie minimálnej mzdy, tripartity a privilégií odborov a decentralizáciu riešenia nezamestnanosti a sociálnych otázok na obce.