Bratislava 1. júla (TASR) - Na osobitnom účte, na ktorý poukazujú peniaze spoločnosti prepravujúce zemný plyn cez územie Slovenska, je zmrazených 2,5 miliardy Sk. Informoval o tom dnes na stretnutí s novinármi predseda predstavenstva a. s. SPP Philippe Boucly. Uvedený účet bol zriadený z dôvodu nedohody medzi SPP a Kerametalom v otázke, na koho účet majú byť poukazované platby za prepravu. Ako ďalej vysvetlil, suma sa nazbierala od decembra 2004 dodnes.
Dlhoročný spor medzi Kerametalom a SPP má korene ešte v roku 1993, keď spoločnosť Kerametal zúčtovávala dovoz a prepravu plynu pre SPP. V roku 1998 však SPP dostal licenciu na dovoz plynu a snažil sa s Kerametalom zrušiť príslušné zmluvy, ktoré boli podľa predstaviteľov spoločnosti nevýhodné. Kerametal reagoval zastavením platieb plynárom, ktoré na jeho účet posielali nemeckí odberatelia. Za prístup k účtu a vzdanie sa nárokov v oblasti medzinárodnej prepravy SPP ponúkol spoločnosti Kerametal vyplatenie 267 miliónov Sk.
Dohoda o všeobecnom vyrovnaní, v ktorej bolo toto vyplatenie zakotvené, však nebola podpísaná. Problémom bol podľa Bouclyho slovenský akcionár SPP. "Nechápem, prečo slovenská strana nebola schopná schváliť túto dohodu. Bola koncipovaná tak, že neprinášala žiadne riziko ani pre spoločnosť SPP, ani pre akcionárov SPP. Potvrdilo to aj právne stanovisko, ktoré vypracovala slovenská právnická firma," vysvetlil Boucly.
Hovorkyňa Fondu národného majetku (FNM) SR Tatjana Lesajová pre TASR uviedla, že FNM chce ďalej rokovať so všetkým zúčastnenými stranami, aby sa ubezpečil, že riziká vyplývajúce z dohody budú eliminované.
Aj keď dohoda nebola podpísaná, SPP bude podľa Bouclyho aj naďalej hľadať riešenie na urovnanie sporu, pretože spoločnosť sa nachádza v situácii, ktorá pre ňu nie je výhodná. Ako ďalej vysvetlil, suma 267 miliónov Sk nie je malá, avšak bola zdôvodnená a jej opodstatnenosť potvrdil posudok, ktorý vypracovala medzinárodná spoločnosť KPMG. "Navyše tu existovala podpora pre uzavretie tejto dohody zo strany vedenia SPP, zo strany predstavenstva a zo strany dozornej rady a v tej majú väčšinu slovenskí zástupcovia," dodal Boucly.
Podľa už medializovaných informácií by Kerametal za tranzit plynu z minulých rokov mal odovzdať SPP aj 4 tzv. Duckého zmenky v hodnote 1,4 miliardy Sk. Ako uviedol Boucly, zmenky priamo v dohode nefigurujú. "Kerametal je respektíve bol pripravený dohodu podpísať," povedal Boucly. Aj keby na strane Kerametalu tzv. Duckého zmenky neexistovali, suma na vyrovnanie by bola 267 miliónov Sk. "Poznáte stanovisko SPP aj štátu a obe stanoviská tvrdia, že Duckého zmenky sú neplatné," konštatoval Boucly.