ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Viaceré finančné spoločnosti majú v ponukách tzv. programy sporenia. Klient môže spravidla sporiť už od 500 korún. Ak sa rozhodne investovať do fondov mimo programu sporenia, minimálna vstupná investícia je spravidla 5000 korún, pri niektorých fondoch môže byť až 30 000 korún.
Pri programovom sporení klient investuje každý mesiac najmenej 500 korún, bez ohľadu na to, ako sa trhy vyvíjajú. Ak hodnota podielového fondu klesá, pri rovnakej investícii nakupuje viac podielov a opačne. Pri pravidelnom investovaní podľa ekonómov dosiahne podstatné zmiernenie vplyvu výkyvov trhu na hodnotu investície a dosiahnutý výnos. Tým, že nakupuje podiely fondu raz za vyššiu a raz za nižšiu cenu, svoju celkovú nákupnú hodnotu priemeruje. "Takýmto investovaním sa celkové riziko zníži a investorovi to dáva záruku, že nekúpi ani lacno, ani draho, ale vždy za priemernú cenu," povedala generálna riaditeľka ČSOB AM Tatiana Balážová.
Klient si pravidelne mesačne posiela peniaze na účet fondu v korunách trvalým príkazom alebo aj hotovostným vkladom. Investor môže meniť dátum a výšku vkladu, čo však musí dopredu oznámiť. Počas sporenia môže zmeniť typ fondu a peniaze môže kedykoľvek získať spätným odpredajom podielov. Pri pravidelnom sporení sa neplatia vstupné poplatky. Vývoj hodnoty svojich úspor môže sledovať na dennej báze.
Spoločnosti sa však líšia tým, či si pri pravidelnom sporení účtujú poplatok za každú investíciu, alebo nie.
Čo odporúčajú niektoré spoločnosti
Niektorých finančných spoločností sme sa opýtali, čo by odporučili klientovi, ktorý si chce pravidelne sporiť v niektorom z investičných produktov. Každý mesiac chce investovať napríklad 500 korún počas nasledujúcich troch rokov, a akceptuje len mierne riziko. Spoločnosti odporúčajú programové sporenie predovšetkým v dlhopisových a peňažných fondoch. Analytici však upozorňujú, že tri roky nemusí byť dostatočné obdobie na zaujímavý zárobok.
Slovenská sporiteľňa: SPORO Program sporenia, investovať sa dá od 500 korún mesačne, spoločnosť odporúča korunový peňažný fond Istrobanka: IAM Kapitálové sporenie, sporiť sa dá od 500 korún mesačne. ČSOB: dva druhy programov investovania - fond peňažného trhu (KBC Multicash ČSOB Sk) alebo dlhopisový fond (KBC Renta Slovakrenta) HVB Bank: HVB Sporenie do fondov (sporenie od 1000 korún), uzatvára sa na dva roky, program sa však nekončí automaticky a klient môže sporiť aj ďalej UniBanka: Program sporenia Pioneer UniPack, sporiť možno od 500 korún Tatra banka: Program sporenia, minimálna výška sporenia je 500 korún VÚB banka: Program sporenia alebo Dôchodkové sporenie VÚB AM, minimálny vklad je 1000 korún. (of)