Žiar nad Hronom 30. júla (TASR) - Horúce letá v posledných rokoch v Európe vyvolávajú sezónny zvýšený záujem o slnečné kolektory, niekoľkonásobne vyšší než v zimných mesiacoch. Aj v tomto roku to pocítil ich najväčší slovenský výrobca Thermo/solar Žiar, s. r. o., Žiar nad Hronom, ktorý má v lete plne vyťažené výrobné kapacity. Za prvých 6 mesiacov 2006 zvýšil domáci predaj kolektorov medziročne o 40 % a export dokonca až o 60 %.
Aj keď rozhodujúca časť vývozu sa koncentruje na tradičných odberateľov v Nemecku, Rakúsku, Veľkej Británii a Česku, rýchlo rastie aj význam nových odberateľov v stredo- a východoeurópskych krajinách, Španielsku, Francúzsku, Taliansku. Prostredníctvom anglického partnera sa spoločnosti podarilo preniknúť aj na veľmi sľubne sa rozvíjajúci severoamerický trh.
"Je pochopiteľné, že sa záujem sústreďuje najmä na letné mesiace. Veď v slovenských klimatických podmienkach dopadnú na zemský povrch v letnom polroku približne tri štvrtiny celkového ročného slnečného žiarenia. Solárne systémy sa preto obvykle dimenzujú tak, aby sa racionálne zužitkovali letné energetické zisky a v zimnom polroku vstupuje do hry konvenčný energetický zdroj na dohrev. Málokto však vie, že slnečné kolektory dokážu spoľahlivo pracovať aj v mrazivom počasí a získavať zo slnečného žiarenia značnú energiu potrebnú na predohrev ohriatej pitnej vody," konštatoval zástupca riaditeľa spoločnosti Thermo/solar Žiar Ján Tomčiak.
Poukázal na to, čo sa stane, keď sa voda z bojlera neodoberá, napríklad počas letnej dovolenky. Záleží to od kvality a technickej úrovne použitých kolektorov a ostatných komponentov. V prípade kvalitných kovových kolektorov s minerálnou tepelnou izoláciou a solárnym bezpečnostným sklom netreba mať žiadne obavy. Kolektor sa síce môže nahriať až na tzv. stagnačnú teplotu, dosahujúcu 170 až 200řC, ale použité konštrukčné materiály sa v skúšobniach výrobcu vystavujú výrazne tvrdším podmienkam. Teplonosná kvapalina sa zmení v kolektoroch na paru, automatika systém odstaví a čaká, kým opäť nenastanú podmienky na prenos energie do bojlera. Po opätovnom nábehu môže vzniknúť v potrubiach šum, ale ten po čase zmizne a kolektory pracujú normálne ďalej.
"Rôzne ochranné opatrenia v podobe zakrývania kolektorov alebo vypúšťania teplonosnej kvapaliny patria buď do kategórie anachronizmov, alebo sa k nim uchyľujú výrobcovia, ktorí nemajú istotu teplotnej odolnosti použitých materiálov," povedal Tomčiak.
Podľa jeho slov sa už od marca 2006 prejavuje v celej Európe výrazný nárast záujmu o slnečné kolektory. Je potešiteľné, že tento trend neobišiel ani SR. Stále viac ľudí si uvedomuje, že Slovensko nemá veľa možností ako ušetriť v oblasti zásobovania teplom a energiou. Preto je potrebné predovšetkým zavádzať úsporné opatrenia na každom kroku a využívať obnoviteľné zdroje energie, medzi ktorými aj v našich podmienkach hrá prím slnko.