Praha 30. júla (TASR) - V Česku už štyri roky prudko klesá výroba zbraní. Zatiaľ čo v roku 2001 vyrobilo 26 najväčších českých zbrojoviek zbrojnú techniku za 6,45 miliardy Kč, v prepočte 8,6 miliardy Sk, vlani už len za 2,84 miliardy Kč.
V porovnaní s rokom 2004 sa vlani výroba znížila o 22 %. "Jedným z hlavných dôvodov prepadu je znižovanie rozpočtu na obranu v Európe," vysvetľuje Jaromír Culek z oddelenia obranného priemyslu ministerstva priemyslu a obchodu.
Väčšina firiem už do svojich programov začlenila aj civilnú výrobu. "To je cesta ako eliminovať znižujúci sa dopyt po zbraniach. Podniky majú technologické vybavenie pre produkciou špičkových civilných výrobkov," uviedol Culek. Príkladom podľa neho môže byť Zeta Bojkovice, ktorá pred niekoľkými rokmi úspešne rozbehla strojársku výrobu komponentov pre automobilový priemysel.
Najväčšími výrobcami v odvetví sú Česká zbrojovka Uherský Brod a Tatra Kopřivnice. Hlavným odberateľom zbrojoviek bolo s temer 37 % ministerstvo obrany.
Do zahraničia sa z Česka vyviezlo necelých 40 % celkovej produkcie zbrojoviek. Išlo predovšetkým o leteckú techniku, zbrane a zbraňové systémy. V ČR sa však vyrába aj munícia, vozidlá pre armádu, elektronika a spojovacie zariadenia, ako aj raketová technika.
Informoval o tom český denník Právo.