New York 6. augusta (TASR) - V USA sa schyľuje k novému škandálu týkajúcemu sa opcií na akcie pre manažérov. Americký burzový dohľad už vyšetruje viac ako 80 technologických firiem. Niektorí hovoria, že tento škandál má potenciál nadobudnúť podobné rozmery ako ten okolo krachu koncernu Enron.
Koncern Apple ešte koncom júna uverejnil správu, že začal internú kontrolu v súvislosti s nepresnosťami pri opciách akcií. Nezávislého poradcu splnomocnil, aby informoval americký burzový dohľad SEC o problémoch firmy. V poslednom čase sa však v bilanciách koncernu našli ďalšie nepresnosti. Vo štvrtok spoločnosť Apple napísala americkému burzovému dohľadu, že jej bilancie od septembra 2002 nie sú spoľahlivé. Správa o nevyhnutných zásahoch do bilancií koncernu spôsobila oslabenie kurzu jej akcie o 6,6 % na 65 USD, v prepočte asi 1 930 SKK.
Apple už v júni informoval SEC, že objavil neregulárne kroky pri prideľovaní akcií v rokoch 1997 až 2001. Vo štvrtok potom spoločnosť uviedla, že nezávislý audit objavil ďalšie problematické prideľovanie opcií, čo bude s najväčšou pravdepodobnosťou vyžadovať korektúry v hospodárskych výsledkoch koncernu. Spoločnosť tiež posunula termín zverejnenia najbližšej štvrťročnej bilancie.
Apple je jednou z viac ako 80 spoločností zapletených do škandálu s akciovými opciami. Celá záležitosť sa týka datovania opcií na akcie a vydávania opcií tesne pred rastom ceny akcie. Burzový dozor a prokuratúra vyšetrujú dve praktiky, ktoré sa rozšírili v posledných rokoch v amerických spoločnostiach pri vydávaní opcií vrcholovým manažérom: redatovanie opcie na dátum, kedy mala nižšiu cenu, a vydanie opcie tesne pred správami, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zvýšia cenu akcie spoločnosti.
Podľa bývalého šéfa SEC Harveyho Pitta táto aféra má potenciál stať sa novým hospodárskym škandálom, ktorý bude mať rozmery ako škandál okolo krachu energetického koncernu Enron na konci roka 2001. Rovnako ako pri Enrone aj v tomto prípade ide o nelegálne obohacovanie sa manažérov na úkor investorov. Redatovanie akcií bolo podľa neho na prelome tisícročia sivou zónou v legislatíve, ktorú využilo mnoho manažérov vo svoj prospech.
SEC v súčasnosti vyšetruje asi 80 firiem. Medzi nimi sú také prominentné spoločnosti ako obchodná sieť Home Depot alebo internetový trh práce monster.com. Proti 30 technologickým firmám z Mekky hi-tech priemyslu Sillicon Valley už boli vznesené obvinenia.
Z redatovania opcií sa stal celoamerický škandál vďaka v júni zverejnenej štúdii ekonómov Randalla Herona a Erika Liea, ktorí v období 1995 až 2005 skúmali prax vydávania opcií u 8 000 amerických spoločností. Prišli na to, že 18,9 % všetkých opcií vydaných členom predstavenstiev nemá dátum skutočného vydania.
Okrem toho v uplynulých rokoch investori stratili dôveru, ktorú predtým mali voči šéfom spoločností. Zmena začala krachom Enronu a strata dôvery sa prehĺbila v polovici roka 2002, keď skrachoval telekomunikačný koncern Worldcom.
Informovali o tom internetové stránky www.handelsblatt.com a sfgate.com.