BRATISLAVA - Napriek zdĺhavým rokovaniam sa minister hospodárstva so slovenskými monopolmi stále nedohodol. Už niekoľko týždňov ich chce presvedčiť, aby ceny pohonných látok, plynu či elektriny buď nezvyšovali, alebo zvyšovali pomalšie ako doteraz. Minister Ľubomír Jahnátek tak chce naplniť predvolebné sľuby Smeru. Ak monopoly vláde nevyhovejú, hrozí, že im zdvihne dane.
Pôvodne sa mali podľa Jahnátka monopoly vyjadriť dovčera. Keď na zníženie cien nepristúpili, povedal, že rokovania o cenách energií budú trvať ešte dva až tri týždne. "Budeme od každého monopolu žiadať písomné vyjadrenie, čím sú ochotné prispieť k úsiliu vlády znížiť ceny energií. Po tomto termíne s nimi prestaneme rokovať a začneme pripravovať opatrenia," hovorí. Aké opatrenia chce vláda proti monopolom použiť, však neupresnil. Premiér Robert Fico však nevylúčil, že ich zdaní vyššou sadzbou ako 19 percent.
Vláda a spoločnosti zatiaľ nepovedali ani to, ako by teoreticky bolo možné ceny pre domácnosti znížiť. Monopoly sa ohradzujú, že ceny benzínu, nafty a plynu podliehajú vývoju cien na svetových trhoch. "To, čo urobila predchádzajúca vláda v oblasti energií na Slovensku, je energetická vlastizrada. Kým budeme vidieť len ich záujem o svoje zisky, vláda začne využívať nástroje, ktoré jej dáva slovenský právny poriadok," povedal včera Fico.
Hovorkyňa Slovenského plynárenského priemyslu Dana Kršáková povedala, že ceny pre domácnosti by mohli znížiť krížové dotácie, ale tie legislatíva Európskej únie a Slovenska nedovoľuje. Časť účtov domácností by vtedy preplatili vo svojich účtoch podniky, čo by však deformovalo trh.
Vláda zaraďuje medzi monopoly aj Slovnaft. Podľa hovorkyne Hany Šimkovej sa však rafinéria za monopol nepovažuje, pretože pôsobí na trhu so silnou konkurenciou. "Podiel Slovnaftu na trhu čerpacích staníc je len tretinový, zvyšok patrí konkurencii," povedala.
Ministerstvo hospodárstva trvá na tom, že Slovnaft aj plynári zvyšovali ceny neprimerane. Hovorca rezortu Branislav Zvara vo štvrtok povedal, že Jahnátek má analýzy, že "v krízových časoch zvyšovania cien na svetových trhoch" boli ceny u nás "viacnásobne vyššie".
"Treba sa pripraviť, že trend zvyšovania cien energií bude pokračovať aj v ďalších rokoch," povedal Pavol Kárász zo Slovenskej akadémie vied. Keďže vysoké ceny energií sú trvalou realitou, miera zaťaženia domácností podľa neho súvisí s kúpyschopnosťou obyvateľstva.