7 percent. Ide najmä o žiakov, podnikateľov a študentov s vysokoškolským a úplným stredoškolským vzdelaním.
Počítačovo gramotnejší sú obyvatelia väčších miest a ľudia mladší ako 29 rokov. Asi polovica z nich zatiaľ skúsenosti s internetom nemá. Pre porovnanie - v severských krajinách je podľa údajov Európskej únie internetovo „pozitívnych“ vyše 80 percent ľudí. Slovensko patrí v internetovej gramotnosti k lepšiemu podpriemeru únie. Údaje spoločnosti TNS potvrdili, že počet používateľov internetu oproti vlaňajšku výrazne nestúpol.
Čím je obyvateľ Slovenska starší a menej vzdelaný, o to menej dôveruje počítačom a internetu. Vlani to potvrdil aj prieskum Inštitútu pre verejné otázky. Prezident IT asociácie Slovenska Juraj Sabaka pre SME povedal, že táto cieľová skupina nenachádza na internete obsah, ktorý by uspokojoval jej potreby. Internet sa zatiaľ využíva takmer výlučne na komunikáciu, získavanie informácií a zábavu. „Záujem u ľudí zrelšieho veku by mohla podnietiť možnosť elektronickej komunikácie s úradmi, teda funkčný eGovernment,“ povedal Sabaka.
Práve v budovaní systému, pomocou ktorého by sa dali napríklad zmeniť údaje v občianskom preukaze bez návštev úradov, je Slovensko medzi poslednými v únii. Zatiaľ sa u nás dajú najmä sťahovať formuláre zo stránok úradov, ktoré však potom treba doručiť poštou alebo osobne. Informácie sa dajú vyhľadávať v on-line obchodnom registri a daňové priznanie možno po založení konta posielať na daňové riaditeľstvo aj elektronicky.