Londýn 22. augusta (TASR) - Od mája 2004, po vstupe 10 nových členských krajín do Európskej únie, povolila Veľká Británia viac ako 427 000 robotníkom z východnej Európy pracovať na svojom území. Len v 2. štvrťroku 2006 britská vláda schválila žiadosti 49 850 pracovníkov z ôsmich východoeurópskych krajín. Údaje ďaleko prevýšili pôvodné očakávania vlády, ktorá predpokladala, že každoročne do krajiny príde 5 000 až 13 000 nových pracovníkov.
Britské hospodárstvo aj po 14 rokoch neustáleho rastu dokáže vytvárať nové pracovné miesta. Ale s rastom nezamestnanosti narastá aj počet kritikov imigrácie. Podľa vyjadrení britských politikov však súťaživosť, ktorú priniesli pracovníci z východoeurópskych krajín, pomohla udržať infláciu a zmiernila tlak na úrokové sadzby v Británii.
Až 62 % východoeurópskych pracovníkov prichádza z Poľska, ktoré nasleduje Litva s 12 %. Zo Slovenska do Británie prichádza 10 % z pracovníkov, ktorí pochádzajú z krajín východnej Európy.
Tieto čísla rozprúdili v Británii intenzívnu politickú debatu o migrácii z východnej Európy. Opoziční konzervatívci volajú po kontrolovanej imigrácii a žiadajú, aby Británia limitovala počet imigrantov z Bulharska a Rumunska, a to najmä po vstupe týchto krajín do únie. Rozhodnutie v tejto veci by malo sledovať stav britského trhu práce, vplyv východoeurópskych pracovníkov na tento trh a kroky, aké podniknú iné členské krajiny EÚ.
Informovala o tom agentúra Reuters.