Nová slovenská vláda môže podnikanie skomplikovať zmenou Zákonníka práce. Mohla by však zlepšiť vymožiteľnosť práva a skrátiť súdne pojednávania.
ILUSTRAČNÉ FOTO – TASR
BRATISLAVA - Slovensko má podľa Svetovej banky najlepšie podmienky na podnikanie z krajín Visegrádskej štvorky. Vo výročnej správe Svetovej banky Doing business, ktorá skúma ekonomické, právne a sociálne prostredie 175 krajín sveta, skončilo na 36. mieste, tesne pred Francúzskom.
Oproti Česku, Maďarsku či Poľsku, ktoré je na 75. priečke, má Slovensko podľa expertízy zreteľný náskok. Štáty V4 si však oproti vlaňajšku o niekoľko priečok pohoršili. Krajinou s najlepšími podmienkami na podnikanie na svete je Singapur, minulý rok druhý, ktorý vytlačil z pozície svetovej jednotky Nový Zéland. Na treťom mieste sú USA.
Práva zamestnancov neprajú biznisu
Hlavný koordinátor správy Simeon Djankov už vlani upozorňoval, že Slovensko by si malo udržať dobré postavenie v rebríčku, ak sa bude držať rozbehnutých reforiem. Podľa analytika Tatrabanky Juraja Valachyho môžu kroky novej vlády premiéra Roberta Fica krajine v budúcom hodnotení v niečom prilepšiť a v niečom pohoršiť. „Zhoršenie si viem predstaviť pri efektivite prijímania nových zamestnancov. Vláda sa totiž chystá zmeniť Zákonník práce a posilniť oblasť ochrany zamestnancov,“ povedal.
Jedným z dôležitých faktorov pre umiestnenie krajiny je tzv. miera rigidity, teda nepružnosti pracovnej sily. Čím je tento ukazovateľ nižší, tým lepšie dokáže zamestnávateľ optimalizovať počet zamestnancov a znížiť svoje náklady na prijímanie a prepúšťanie ľudí. V tejto oblasti Slovensko dosahuje priemerné výsledky.
Zlepšiť sa môže súdnictvo
Zlepšenie by mohlo podľa Valachyho za Fica nastať v oblasti vymožiteľnosti práva, lebo vláda chce rozšíriť počet sudcov a zrýchliť súdne procesy. Zo správy vyplýva, že Slovensko má čo zlepšovať najmä v oblasti ochrany investícií, kde skončilo až na 118. mieste. Ako členský štát Európskej únie musí spĺňať rovnaké právne podmienky ako ostatné krajiny. „Problém by mohol byť s uplatňovaním legislatívy. Osobne si však myslím, že najväčšou slabinou u nás je vymožiteľnosť práva,“ povedal Valachy.
Analytik tiež tvrdí, že v dostupnosti úverov je Slovensko „stabilné“, banky však budú pri spolufinancovaní rizikových biznisplánov aj naďalej opatrné. Tohtoročná správa oceňuje reformy v oblasti bankrotov firiem a kontraktov medzi podnikateľmi.
Svetová banka nehodnotila len súčasný stav, ale aj reformné úsilie krajín. Vyzdvihla desať štátov, ktoré dokázali za rok prijať najviac reforiem zameraných na zlepšenie podnikateľského prostredia.
Najlepším reformátorom je podľa nej dnes Gruzínsko, ktoré sa dostalo z minuloročného 112. miesta na 37. miesto, nasledujú Rumunsko, Mexiko, Čína, Peru, Francúzsko, Chorvátsko, Guatemala, Ghana a Tanzánia.