rokoval s ministerstvom hospodárstva, ktoré ho tlačí do znižovania cien. „SPP ešte môže zmeniť svoje rozhodnutie a cenový návrh stiahnuť, preto ešte pozdržíme vydanie rozhodnutia,“ vysvetľoval hovorca úradu Ján Lupták.
Vláda: cena musí klesnúť
Komunikácia medzi ministerstvom, SPP a regulačným úradom pokračovala v priebehu celého dňa a úrad nakoniec cenové konanie prerušil a od SPP si vyžiadal nové podklady. Rozhodnúť chce najneskôr do konca septembra. „Zástupcovia SPP a ministerstva sa dohodli, že závery rokovania nebudú komentovať,“ povedal zas hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara.
O postupe štátu proti energetickým monopolom by mala vláda rokovať aj dnes. Ministerstvo hospodárstva chce podľa agentúry SITA, aby sa od Nového roku pre všetkých odberateľov znížila cena plynu o 1,39 percenta, cena elektrickej energie o 5,4 percenta a cena vodného a stočného o 5 percent. Návrh má podľa agentúry vypracovať regulačný úrad do konca roka.
Cena ropy ide dole
Hovorkyňa SPP Dana Kršáková tvrdí, že ak by sa cena plynu nezvýšila, plynári by domácnostiam predávali plyn lacnejšie, ako ho kúpili. Bolo by to v rozpore s pravidlami Európskej únie, lebo SPP by vlastne dotoval domácnosti z iných svojich ziskov.
Hlavným argumentom plynárov na zvýšenie ceny plynu je oveľa drahšia ropa ako predpokladal úrad. Barel ropy sa v tomto roku predával aj za 74 dolárov, hoci úrad predpokladal cenu 53 až 54 dolárov. Medzičasom cena začala klesať, barel ropy Brent teraz stojí okolo 61,7 dolára.
O plánoch vlády rokovali expertné skupiny, v ktorých sú odborníci z jednotlivých energetických monopolov, zástupcovia ministertsva hospodárstva a regulačného úradu. Hľadali riešenie na zmiernenie dopadu rastu cien energií na chudobnejších obyvateľov. Svoje návrhy mali monopoly predložiť vláde do konca augusta, inak im hrozila dodatočným zdanením alebo reguláciou.
Monopoly vyhovieť vláde nechcú, preto navrhli špeciálne sociálne fondy na kompenzáciu cien. Vláda s tým nesúhlasila.