Buenos Aires 2. apríla (TASR) - Pred desiatimi rokmi vstúpil v Argentíne 1. apríla do platnosti zákon o naviazaní domácej meny na americký dolár. Odvtedy každé peso, ktoré sa dostáva do obehu, musí mať centrálna banka kryté dolárom. Pri každom prírastku devíz sa stav obeživa v krajine zvyšuje, pri ich úbytku je to naopak.
Autorom zákona bol vtedajší i terajší minister hospodárstva Domingo Cavallo. Na začiatku 90. rokov sa mu podarilo týmto opatrením znížiť hyperinfláciu, ktorá v rokoch 1989/90 dosahovala 5 000 % ročne. Núdzový finančný systém umožnil krajine, aby po etape dynamického hospodárskeho rastu v polovici 90. rokov svoju menu voči vtedy slabému doláru dokonca revalvovala. Avšak v roku 1996 musel Cavallo z vlády odísť a pokračovanie hospodárskych reforiem uviazlo v politickom mocenskom boji.
Cavallo minulý mesiac po svojom návrate do ministerskej funkcie uviedol, že nebude robiť nijaké prekvapujúce zmeny vo svojej menovej politike. Minister síce popiera, že uvažuje o zrušení napojenia pesa na dolár, ale veľavravná je jeho poznámka, že sa vo vhodnej chvíli pokúsi naviazať peso na kôš viacerých stabilných mien. Za vhodný okamih zrejme bude považovať vývoj, keď euro a iné meny voči doláru posilnia.
Medzinárodné finančné krízy v Ázii, Rusku a Brazílii sťažili Argentíne prístup k životne dôležitým kapitálovým tokom. Svetové ceny argentínskych vývozných komodít citeľne klesli. Meny dôležitých obchodných partnerov Buenos Aires voči doláru devalvovali. Pri znižovaní hospodárskej výkonnosti sa financovanie štátnych výdavkov stalo neudržateľnou hypotékou. Navyše sa vláde počas 90. rokov nikdy nepodarilo dostať ich pod kontrolu. Štátny dlh explodoval. Kým v roku 1995 dosahoval 37 % hrubého domáceho produktu (HDP), v roku 2000 prekročil 51 % HDP.
Argentína sa nachádza v dramatickej situácii. Napriek zrejmému nadhodnoteniu pesa a takmer trojročnej ekonomickej kríze s 15-% mierou nezamestnanosti sa takmer nikto neodváži radiť vláde, aby východisko videla v devalvácii meny. Dolarizácia v Argentína už postúpila veľmi ďaleko: štát, podniky a mnoho domácností majú vysoké dlhy v americkej mene. Devalvácia pesa by viedla k platobnej neschopnosti a zničila by dôveru medzinárodného kapitálu, ktorá sa budovala desaťročie. Ak by útek od pesa pokračoval, mechanizmus zákona o konvertibilite by viedol priamo a automaticky k plnej dolarizácii argentínskej finančnej sústavy.
Cavallo si musí poradiť ešte s jedným gordickým uzlom. Podniky takmer vôbec neinvestujú a domácnosti kupujú len to najdôležitejšie, čo potrebujú na prežitie. Domácnosti nemajú peniaze a firmy dopyt, ktorý by viedol k rastu produkcie. Argentínske ceny zostávajú vysoké, výrobcovia sa s domácimi produktmi ťažko presadzujú v medzinárodnej konkurencii. Cavallo sa pokúša vyjsť zo slepej uličky kombináciou reštriktívnych a podporných opatrení. Minister dostal od parlamentu plnú moc na modernizáciu správneho aparátu a podporu výrobcov daňovými stimulmi. Zastavené reformy sa však musia pohnúť, lebo už doterajšie prešľapovanie na mieste podstatne zhoršilo stav pacienta a momentálne sa musia používať oveľa rozhodnejšie liečebné metódy, než by bolo treba napríklad pred piatimi rokmi.
Informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.