Bratislava 2. októbra (TASR) - Rada Protimonopolného úradu (PMÚ) SR potvrdila rozhodnutie prvostupňového orgánu a spoločnosti Slovak Telekom, a. s., uložila za zneužitie dominantného postavenia pokutu 80 miliónov Sk.
ST sa podľa PMÚ dopustil zneužitia dominantného postavenia pri predložení cenovej ponuky v rámci výberového konania na riešenie Integrovanej komunikačnej platformy pre Ľudovú banku, a. s., uskutočneného v období od júna do septembra 2004.
Spoločnosť ST v tomto prípade vystupuje ako vertikálne integrovaná spoločnosť, ktorá je vlastníkom účastníckych vedení. Ich prostredníctvom prenajíma okruhy, ktoré sú nevyhnutným vstupom pre ostatných konkurentov. Zároveň pôsobí spolu s ďalšími konkurentmi aj ako poskytovateľ služieb Virtuálnej privátnej siete (VPS) koncovým užívateľom.
Na vertikálne prepojených trhoch môže dochádzať k takým praktikám v oblasti cien, ktoré sú zneužitím dominantného postavenia, tzv. margin squeeze (stláčanie marže). "Ide o prípady, keď vertikálne integrovaná spoločnosť nastaví pomer cien na veľkoobchodnom a maloobchodnom trhu tak, že rozdiel medzi maloobchodnou cenou, ktorú účtuje dominant konečnému odberateľovi, a veľkoobchodnou cenou, ktorú účtuje konkurentom za porovnateľné služby, je záporný alebo nedostatočný na to, aby pokryl náklady špecifické na produkt dominanta, ktorý poskytuje ako vlastnú maloobchodnú službu na spodnom trhu, čo má za následok efekt vytláčania konkurencie," informovala TASR hovorkyňa PMÚ Alexandra Bernáthová.
Spoločnosť ST sa podľa PMÚ dopustila tzv. praktiky margin squeeze, ktorá je jednou z foriem zneužívania dominantného postavenia na trhu. Preto úrad rozhodol o pokute. Rozhodnutie je právoplatné a nie je možné sa proti nemu odvolať.
Dátová virtuálna privátna sieť (VPS) je uzatvorená počítačová sieť vybudovaná v otvorenom prostredí verejných sietí, najmä internetu, pomocou rôznych šifrovacích zariadení. Umožňuje bezpečný kryptovaný prenos IP dát medzi privátnymi sieťami cez verejnú TCP/IP sieť. VPS umožňuje napr. prepojenie pobočiek bánk a poisťovní. Tieto siete slúžia na to, aby mohli jednotlivé pobočky efektívne komunikovať s centrálou a medzi sebou navzájom. Prepojenie samostatných podnikových LAN sietí do jednej siete pomocou spoločne používaných prostriedkov predstavuje Virtuálnu privátnu sieť. Na vybudovanie takejto siete je potrebné zabezpečiť prístupový okruh do verejnej telekomunikačnej siete. Tieto okruhy slúžia na pripojenie LAN (podniková komunikačná sieť) koncového užívateľa do najbližšieho prístupového uzla siete poskytovateľa VPS. Jedinou reálnou cestou ako zabezpečiť tento prístup v tomto prípade, je prenajať si tieto okruhy od spoločnosti Slovak Telekom, a. s. Ostatné možnosti sú technologicky a finančne veľmi náročné.