Bratislava 10. októbra (TASR) - Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania (NARMSP) má v súčasnosti 1,5 miliardy Sk na rozbehnutý program zakladania fondov rizikového kapitálu. Týka sa podnikateľov začínajúcich aj etablovaných, ktorí chcú expandovať.
Rizikový kapitál v réžii NARMSP môže vstupom do vlastného imania zabezpečiť financovanie rizikových projektov, ale pôjde o projekty s potenciálnym prínosom pre ekonomiku. "Poskytovaním zdrojov z rizikového kapitálu sa má zabezpečiť aj financovanie projektov, ktoré majú potenciál byť dobrými, ale sú odmietnuté v bankách. Banky majú väčšiu averziu voči riziku a začínajúcemu podnikateľovi," uviedol pre TASR prezident Združenia podnikateľov Slovenska (ZPS) Ján Oravec po medzinárodnej konferencii Ako ďalej v rizikovom kapitáli v SR?, ktorá sa konala v Bratislave.
Spomínaná 1,5-miliardová suma, využívaná v NARMSP, pochádzala z Podporného úverového programu (PÚP). Prostredníctvom neho prišli do agentúry prostriedky zo štátneho rozpočtu, bánk a z predvstupových programov PHARE. PÚP už skončil, ale revolvingom sa zabezpečili výnosy a suma dosiahla 1,7 miliardy Sk.
Predchádzajúca vláda rozhodla, že táto suma v NARMSP bude použitá na programy rizikového kapitálu. Oravec pripomenul, že ide o tú 1,5-miliardovú sumu, ktorá rezonovala v médiách za pôsobenia ministra hospodárstva Pavla Ruska. Pomerne otáznym spôsobom vtedy tieto peniaze z agentúry zmizli, ale balík 1,5 miliardy Sk sa tam vrátil. Následne NARMSP pripravila ich použitie prostredníctvom založenia troch základných fondov.
Podmienky investovania fondov sú vzhľadom na životnosť firiem stanovené. Prvý fond s portfóliom 500 až 600 miliónov Sk je zameraný na začínajúcich podnikateľov, ktorí majú nápad a banka ich odmietne. Firma nemá ani dostatočne veľké vlastné imanie a preto môže dostať pomoc z NARMSP. Do fondu môže vstúpiť aj zahraničný investor, ktorý vloží rovnakú sumu, aby sa veľkosť fondu zdvojnásobila. Ide o investíciu do 10 miliónov Sk, ktorá je podľa Oravca pre začínajúcich podnikateľov už zaujímavá.
Portfólium zvyšných dvoch fondov rizikového kapitálu sa týka projektov v hodnote 40 až 50 miliónov Sk, kde sa majú financovať neskoršie štádiá rozvoja firmy, teda ak plánuje expandovať a nemá na tento zámer zdroje. Tretí fond má financovať projekty s expanziou malého a stredného podnikateľa zo slovenského trhu do zahraničia, kde môžu subjektom prideliť už oveľa väčšie sumy.
Na Slovensku je zaregistrovaných 5 fondov rizikového kapitálu a aktivita NARMSP je vítaná. Nové fondy na Slovensku sú žiadané, niektoré vznikajú, iné sa pripravujú, alebo blížia k spusteniu, pričom združujúce prostriedky sú verejné i súkromné. NARMSP poskytuje do spoločnosti majetkovú účasť aj doplnkové formy, ako sú konvertibilné úvery, pôžičky.
"V rámci Európy je SR v rizikovom kapitáli na chvoste. Najlepšie krajiny Európy majú objem investícií rizikového kapitálu voči ekonomike na úrovni presahujúcej 1 % HDP, priemer na kontinente je 0,4 % HDP a v SR 0,004 % HDP," dodal Oravec s tým, že inštitúcie sa musia viac angažovať a pomáhať MSP.