FOTO – AUTOR |
Ponuku Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý hľadal správcu zvolenskej nemocnice, neprijal len pre sociálne cítenie. „Robíme to, samozrejme, aj pre peniaze, ale v tomto prípade sme na ne ochotní dlho čakať. To je náš cieľ,“ povedal generálny riaditeľ zvolenskej nemocnice Erik Valovič. Župa zvolenskú nemocnicu „priklepla“ neziskovej organizácii Vaše zdravie a po roku sa z dlhu 88 miliónov korún ročne dostala na vyrovnaný rozpočet.
Od vodiča k manažérovi
K tomu, aby prijal manažérsku výzvu vyžadujúcu do istej miery donkichotského ducha, prispeli jeho predchádzajúce profesionálne skúsenosti a vnútorné stotožňovanie sa s úlohou lekára chorých firiem. Vyštudoval ekonomický smer na žilinskej Vysokej škole dopravy a spojov. Potom necelý rok pracoval na úrade práce. Lenže ako mladý „ušiak“ čoraz intenzívnejšie zisťoval, že ho to láka k biznisu. „Po revolúcii sa nalinkovaný svet socializmu zmenil na svet obrovských možností.“ Začal s drobným podnikaním. Bez peňazí. Zisťoval, ako chutí obchodovanie. Cez personálnu agentúru po čase dostal miesto ako šofér pre spoločnosť Pepsi Cola. „Bolo slabo platené a vstávať bolo treba veľmi skoro.“ Valovič však pochopil, ako funguje veľká korporácia s pevne stanovenými procesmi. Jeho naturelu vyhovovalo, že šéfom ide o plnenie jasne stanovených cieľov a výkonov. O tri mesiace sa z motivovaného a stále chudobného 24-ročného pracovníka stal obchodný zástupca, neskôr regionálny riaditeľ Pepsi pre stredoslovenský kraj.
Pepsi potom po neúspechu na svetových trhoch oklieštila personálne obsadenie aj na Slovensku. Džentlmensky sa rozlúčili aj s Valovičom. Dodnes si pamätá vetu, ktorú mu povedal jeden anglický manažér Pepsi. Snaží sa ňou riadiť dodnes: „Rob to tak, aby ľudia pre teba nie museli, ale chceli robiť.“
V súčasnosti je spoločníkom firmy, ktorá reštrukturalizuje podniky v problémoch a stanovuje krízový manažment.
Vstup do nemocnice
Valovič s partnermi videli potenciál v spravovaní nemocnice. Vlani prijali ponuku zvolenskej samosprávy a nemocnicu si prebrali do správy vrátane poskytovania zdravotnej starostlivosti. Ročne vykazovala bývalá NsP Zvolen až 88-miliónovú stratu. Začalo radikálne šetrenie. Z vyše 650 zamestnancov prepustili 70 ľudí. Nielen zdravotné sestry, ale najmä technických zamestnancov. Zamestnancom sa priemerne o 1000 korún znížil plat. „Ľudia to doteraz prijímajú veľmi ťažko. Požiadali sme ich, aby nám dali čas a priestor. Priznali sme, že zníženie platov bude bolieť, ale nebudeme musieť prepustiť 300 ľudí,“ povedal Valovič. Šetrenie na mzdách sa na celkových úsporách podieľalo 25 percentami. Ďalším z úsporných opatrení bolo zateplenie a výmena okien v budovách, vypínanie kúrenia v zime tam, kde to nie je potrebné. Jednu z budov dokonca prestali používať. Státisíce korún mesačne šetria aj na röntgenových snímkach, ktoré nezobrazujú na drahých filmoch, ale v digitálnej podobe.
Ďalšou kapitolou v šetrení boli rozhovory s dodávateľmi liekov. Správca nemocnice povedal, o koľko znížia ceny. Upozornil, že keď na to nepristúpia, obráti sa na iných dodávateľov. „Dosiahli sme svoje, trh je totiž vysoko konkurenčný. Navyše, pri dohadovaní cien ma počas pôsobenia v iných spoločnostiach vycvičili manažéri obchodných reťazcov,“ hovorí s úsmevom Valovič. Dodávatelia si teraz podľa neho nemusia robiť starosti s tým, čo riaditeľovi nemocnice dať, aby s nimi podpísal kontrakt. „Keby som prijal provízie, šiel by som proti sebe. Sú v tom predsa peniaze, ktoré sme sem vložili,“ konštatoval Valovič.
Antibiznis model
To, že manažovať na Slovensku nemocnicu je adrenalínový šport, potvrdzuje množstvo problémov, s ktorými sa Valovič potýka. Zvolenská nemocnica už nie je v strate, ale ani v zisku. Pravidlá idú proti súkromnému spravovaniu nemocníc. Valovič vysvetľuje, že poisťovne, ktorým ľudia platia za zdravotnú starostlivosť, vynaložia len toľko peňazí, koľko majú k dispozícii. Nemocnice preto majú len obmedzený rozpočet na výkony. Pacientov však musia zo zákona ošetriť bez ohľadu na to, či už výkony sú vyčerpané, alebo nie. „Pýtame sa, prečo nemocnice majú toto bremeno splácať,“ hovorí Valovič. Rovnako bodovanie zdravotníckych výkonov nebolo revidované už tri roky a nenasleduje zvyšujúce sa ceny energií a materiálov. Zvolenská nemocnica tak napriek veľkému úsiliu nemá na vytváranie finančných rezerv.
Zmeniť sa musí celý systém. „Na rozdiel od normálneho biznisu v zdravotníctve platí, že čím ste lepší, tým ste stratovejší,“ tvrdí Valovič. Zvolenská nemocnica podľa neho po reštrukturalizácii zaznamenala väčší záujem pacientov, poisťovne však preplatia výkony len do určitého limitu. Takýto limit má každá nemocnica bez ohľadu na to, či pridelené množstvo dotovaných výkonov naozaj zodpovedá skutočne urobeným výkonom. Podľa Valoviča tak budú za kvalitnejšie služby doplácať tie lepšie nemocnice. „To je neférové.“ Bezplatné zdravotníctvo presadzuje aj súčasná vláda. „Keď však nenájde peniaze na financovanie zdravotníctva, dôjde ku kolapsu, resp. stagnácii zmien, ktoré sa dejú v zdravotníctve. Štát nebude schopný investovať a nebudú ani investície do prístrojov, budov, liečebných postupov, bude zastavený rozvoj,“ povedal Valovič.
Viac na www.leaders.sk