tálne štúrovstvo. Na kurzy využívali svoje počítačové učebne. Mnohí z tých, ktorí sa rozhodli bezplatne získať počítačovú gramotnosť, žijú v chudobnejších regiónoch a sú alebo boli nezamestnaní.
Projekt minulý týždeň zvíťazil v súťaži informatického kongresu ITAPA o najlepší prínos v informatických službách pre občanov. Porota ocenila aj Informatizáciu obcí údolia Bodvy, Inteligentné elektronické formuláre pre ročné zúčtovanie zdravotného poistenia či drogový informačný portál infodrogy.sk.
Začalo sa to Infovekom
Digitálne štúrovstvo je pokračovaním projektu Infovek, na ktorý štát spolupracujúci so Slovak Telekomom dodnes vynaložil viac ako 2,5 miliardy korún. Vďaka Infoveku sú dnes takmer všetky slovenské základné a stredné školy pripojené na vysokorýchlostný internet a sú vybavené počítačmi. Väčšina škôl má tiež jednu a viac počítačových učební, ktoré sú na internet pripojené nonstop. Po skončení vyučovania a rôznych školských krúžkov by technika ostala nevyužitá. „Školy zapojené do Digitálneho štúrovstva začali vzdelávať buď ľudí z lokálnej komunity, alebo konkrétne skupiny ako ženy, seniorov, Rómov alebo nezamestnaných,“ povedala Katarína Mandíková z odboru informatizácie spoločnosti ministerstva dopravy. Rezort na projekt za niečo vyše roka z vlastných zdrojov poskytol viac ako 80 miliónov korún, na budúci rok by to podľa Mandíkovej malo byť 50 miliónov.
Každá škola, ktorá zareagovala na výzvu, dostala 100-tisíc korún. „Za tieto peniaze si často zadovážili napríklad projektor a notebook,“ povedala Mandíková. Techniku školy využívajú na vyučovaní, ale aj počas školení pre verejnosť, ktoré trvajú v priemere 20 hodín. Okrem kurzov sa dá v učebniach aj surfovať na internete. Príprava ľudí pre digitálny vek, ktorá pripomína osvetové ciele štúrovcov bojujúcich proti negramotnosti, je podľa Mandíkovej najobľúbenejšia na východe krajiny, prevažne na vidieku.
Vidiek je najvďačnejší
Každý deň je asi desať hodín prístupný internet v učebni Základnej školy na Moskovskej ulici v Spišskej Belej, meste asi so 6000 obyvateľmi. Počítačové kurzy tu zadarmo absolvovalo asi 250 ľudí. „Asi 70 percent z nich boli nezamestnaní. Učili sa napríklad pracovať s Wordom, vypĺňať formuláre a vyhľadávať na internete,“ povedal správca informatických učební Emil Válek. Jeho škola využila dve výzvy ministerstva dopravy a získala hneď dve dotácie po stotisíc korún. Ďalšie peniaze dostala od ministerstva školstva, ktoré informatizáciu sčasti podporuje cez projekt Otvorená škola. „Mohli sme si kúpiť štyri projektory a notebooky, ktoré naplno používame nielen počas vyučovania, ale aj na mimoškolskom vzdelávaní,“ povedal Válek.
S výnimkou nezamestnaných ľudia za surfovnie na internete zaplatia škole symbolickú sumu do 20 korún.
Kongres ITAPA
Je to stretnutie odborníkov, aktivistov a zástupcov firiem z oblasti informačnej spoločnosti, organizované od roku 2001. Na rôzne témy prebiehajú prednášky a diskusie, prevažne na tému informatizácie verejnej správy. Záštitu nad kongresom preberajú slovenskí politici, tento rok je to premiér Robert Fico, podpredseda vlády pre vedomostnú spoločnosť Dušan Čaplovič, minister dopravy Ľubomír Vážny.