Dubnica nad Váhom 22. novembra (TASR) ZVS holding, a. s., Dubnica nad Váhom za 10 mesiacov tohto roka dosiahol tržby za 621 miliónov Sk, z ktorých 40 % predstavuje zbrojárska výroba.
Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Miroslava Solavu patrí slovenský obranný priemysel k svetovej špičke v sortimente munície kalibru 155 milimetrov, s ktorou sa presadzuje v zahraničí napriek silnej konkurencii významných svetových zbrojoviek. "Doteraz sme do výroby zaviedli 4 druhy munície kalibru 155 milimetrov. Vyvinuli sme aj nový kontajnerový náboj, o ktorý sa zaujímajú zahraničné armády. Pre neochotu jedného z vlastníkov dokumentácie na vytvorenie vhodných podmienok pre akvizičnú činnosť, slovenský obranný priemysel neuspel v tendri na dodávku 155 milimetrovej munície do významnej krajiny. Za týchto okolností môže prísť slovenská ekonomika o finančné prostriedky vynaložené na vývoj náboja. Navyše sa môže stať, že slovenský obranný priemysel si neudrží dobrú pozíciu na svetovom trhu vo výrobe munície 155 milimetrov," konštatoval Solava.
V roku 2003 začali v ZVS holdingu v Dubnici vyrábať vzduchovky, ktoré prevzali z Českej zbrojovky v Uherskom Brode. Podľa Solavu je to pre firmu menší, ale dôležitý kontrakt. V tomto roku vyrobia v Dubnici asi 20 000 vzduchoviek a sortiment rozšírili o nový model zduchovky Slavia 634.
Konverzia zbrojárskej výroby začiatkom 90. rokov postihla i ZVS holding v Dubnici nad Váhom. "Rozhodli sme sa pre civilnú výrobu, na ktorú sme využili prázdne haly po špeciálnej výrobe. V spoločnosti Impex ZVS sme v tomto roku začali so strojárskou výrobou. Predtým sme tam vyrábali náplne do tlačiarní pre americkú firmu Lexmark, ktorá ju presunula do Mexika. Spoločnosť ZVS Enco je jednou z najväčších slovenských firiem na spracovanie plechov pre rôzne oblasti priemyslu a spotrebného trhu. V krátkom čase chceme zvýšiť svoj podiel v EVPÚ ZVS," informoval Solava.
Všetky dcérske spoločnosti pôsobia v priemyselnom parku ZVS holding, ktorý vybudovali v tzv. hnedom priestore spoločnosti. "Okrem našich spoločností je tam ďalších vyše 15 slovenských firiem, 2 zahraničné a 2 slovenskonemecké spoločnosti, ktoré pôsobia v elektrotechnickom a strojárskom priemysle. Priemyselný park, ktorý funguje 4 roky, sme vybudovali bez štátnych dotácií," doplnil Solava.