rmácií vrátiť vyše 300 miliónov korún.
Distribútori už totiž všetku produkciu elektriny pre domácnosti na budúci rok nakúpili na troch aukciách slovenských elektrární. Posledná z nich sa konala 12. septembra. Dokopy išlo o objem 4,92 TWh. Elektrárne však znížili cenu silovej elektriny, určenú pre domácnosti, až koncom novembra po dohode s ministerstvom hospodárstva, Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a distribútormi. Vznikol tak „preplatok“, ktorý teraz elektrárne distribučným spoločnostiam vrátia.
Názory na to, koľko by mali dostať všetci traja distribútori, sa líšia. Elektrárne podľa ich vlastných slov „preplatia“ distribútorom 809 miliónov korún, teda výpadok spôsobený znížením predajnej ceny elektriny. Regulačný úrad hovorí o inej sume. „Elektrárne by formou dobropisov mali distribučným spoločnostiam vrátiť 500 miliónov korún,“ povedal predseda úradu Karol Dvorák.
Fulvio Conti, šéf skupiny Enel, ktorá je 66–percentným vlastníkom elektrární, označil zníženie veľkoobchodných cien elektriny za „dobrú vôľu“ spoločnosti.
Faktúry elektrární budú nižšie
Ministerstvo hospodárstva po skončení rokovaní vydalo usmernenie „s cieľom jasne, transparentne, nediskriminačne a preukázateľne naznačiť Slovenským elektrárňam postup vykonania dohody“. Elektrárne by podľa rezortu hospodárstva mali distribútorom preplatiť sumu v „proporcionálnych“ častiach.
Podľa elektrární by však nemalo ísť o reálne peniaze, lebo distribútori zatiaľ zaplatili len zálohu. Za odobratú energiu platia elektrárňam mesačne za predchádzajúci mesiac. Faktúry v roku 2007 by teda mali byť znížené o isté sumy, až kým sa distribútorom nevráti celá suma.
Konkrétnejšie čísla Slovenské elektrárne zverejniť nechceli.
Východoslovenská energetika odmietla vec komentovať. „Tieto údaje sú predmetom obchodného tajomstva,“ povedal jej hovorca Boris Peško. Stredoslovenská eneregetika sa do našej uzávierky nevyjadrila vôbec.
„Neviem sa k tomu vyjdariť, rokovaní okolo cien elektriny bolo asi päťdesiat, nepamätám si,“ povedal hovorca ministerstva hospodárstva Branislav Zvara.
800- či 900-miliónový výpadok?
Výsledná nákupná cena silovej elektriny pre domácnosti bola podľa regulačného úradu 1657 korún za megawatthodinu.
Nezrovnalosti sú aj v objeme produkcie elektriny, ktorú mali distribútori pre slovenské domácnosti nakúpiť. Elektrárne uvádzajú, že za zľavennú cenu predali produkciu v objeme 4,92 TWh. Tento objem potvrdil aj regulačný úrad.
Podľa niektorých zdrojov však za zvýhodnenú cenu nakúpili distribútori až 5,4 TWh. V prvom prípade by mali elektrárne prísť o 809 miliónov korún, v druhom o necelých 900 miliónov.
Regulátor zvýšil distribučný poplatok
BRATISLAVA - Úrad pre reguláciu sieťových odvetví včera schválil tarify pre budúci rok za prístup do distribučnej siete a distribúciu elektriny vrátane prenosu elektriny. „Priemerná výška taríf sa v Západoslovenskej energetike, Východoslovenskej energetike a Stredoslovenskej energetike zvyšuje oproti tomuto roku o 3,21 percenta,“ povedal hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.
(r)