Dubaj 26. decembra (TASR) Najväčší odberateľ obrovského dopravného lietadla Airbus A380, letecká spoločnosť Emirates z Dubaja, bude trvať na odškodnení za ohlásené omeškanie dodávok. "Pre zdržanie sme zaznamenali obrovské straty," uviedol šéf Emirates Ahmed Ben Saíd El Maktum pre pondelkové vydanie oficiálneho denníka El Bajan. "Na odškodnenie máme právny nárok."
Konkrétnu sumu nechcel uviesť. Emirates objednali 43 lietadiel typu A380. Najskôr boli prvé dodávky avizované na október 2007, medzitým sa odsunuli na august roka 2008. Emirates sa doteraz verejne nevyjadrili k požiadavkám na odškodnenie.
Londýnsky denník Observer začiatkom októbra uviedol, že Emirates požaduje odškodnenie vo výške 150 miliónov GBP, v prepočte 7,733 miliardy SKK. Do úvahy by prichádzalo aj zrušenie objednávok. Letecká spoločnosť však podľa vlastných slov má malú možnosť vybudovať prepravné kapacity pomocou iných lietadiel. V tomto roku sa v Dubaji počíta s rastom na 35 miliónov cestujúcich, do roku 2015 sa očakáva rast na 75 miliónov pasažierov.
Informovala o tom rakúska agentúra APA.