Brusel 29. decembra (TASR) - Slovinsko sa 1. januára 2007 pridá k 12 krajinám Európskej únie, ktoré používajú spoločnú európsku menu. V rovnaký deň uplynie päť rokov od zavedenia eurobankoviek a euromincí do obehu. Súčasťou eurozóny nie sú spomedzi starých členských krajín EÚ Švédsko, Veľká Británia a Dánsko.
Vstup do EÚ pre členov neznamená automaticky aj vstup do eurozóny. Pre ten nie je stanovený žiadny časový harmonogram, ale predpokladom je splnenie tzv. maastrichtských konvergenčných kritérií - deficit verejných financií nesmie prekročiť 3 % HDP, celkový verejný dlh krajiny nesmie presiahnuť 60 % HDP, priemerná miera inflácie nemôže prekročiť o viac než 1,5 % priemer 3 členských krajín s najnižšou infláciou a dlhodobé úrokové sadzby nemôžu presiahnuť o viac než 2 percentuálne body priemer 3 štátov s najnižšími sadzbami.
Krajina musí okrem toho zotrvať minimálne 2 roky v mechanizme výmenných kurzov ERM II, v ktorom sa hodnota meny pohybuje v danom rozsahu okolo pevne stanoveného kurzu. Mieru plnenia konvergenčných kritérií hodnotí Rada EÚ na základe správ Európskej komisie (EK) a Európskej centrálnej banky (ECB). Tieto správy sa zostavujú najmenej raz za 2 roky resp. na žiadosť členského štátu, ktorý chce euro prijať.
Súčasťou eurozóny sú v súčasnosti Belgicko, Holandsko, Luxembursko, Španielsko, Portugalsko, Nemecko, Rakúsko, Fínsko, Taliansko, Grécko, Írsko, Francúzsko vrátane jeho 4 zámorských departementov (Guadeloupe, Francúzska Guyana, Martinique a Réunion). Spolu s nimi prešli na euro aj Vatikán, San Marino a Monako. Okrem toho sa euro používa aj v Kosove a Čiernej Hore, kde sa v minulosti platilo nemeckou markou. Podobne prešla na euro aj Andorra, ktorá nemala vlastnú menu a používala španielsku pesetu a francúzsky frank.
Niektoré ďalšie krajiny a teritóriá majú prepojenú národnú menu s eurom prostredníctvom dohôd s EÚ alebo na základe jednostranných krokov. Slovensko, Estónsko, Cyprus, Lotyšsko, Litva, Malta a Dánsko (ktorého obyvateľstvo však euro odmieta) sú súčasťou ERM II považovaného za "čakáreň na euro". Slovensko vstúpilo do ERM II v decembri 2005, pričom euro by chcelo zaviesť v roku 2009.
Iné krajiny, napr. Bosna či Bulharsko, majú stanovený pevný kurz miestnej meny voči euru. S eurom sú previazané aj bývalé francúzske kolónie a Kapverdy, ako niekdajšia portugalská kolónia.
Euromince sa razia v ôsmich hodnotách: 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centov, 1 a 2 eurá, pričom majú spoločnú "európsku" prednú stranu, zatiaľ čo na zadnej strane sú národné motívy. Eurobankovky sa vydávajú v siedmich hodnotách: 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 eur a majú rovnakú podobu vo všetkých krajinách.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) gl