Bratislava 30. decembra (TASR) - Prehľad je členený na štvrťroky.
Prehľad najdôležitejších udalostí vo svetovej ekonomike v 4. štvrťroku 2006:
Október:
2. októbra - Nové európske distribučné centrum v českej obci Jirny neďaleko Prahy otvoril svetový výrobca hračiek LEGO v spolupráci s logistickou spoločnosťou DHL Exel Supply Chain. Skupina LEGO bude od DHL na základe 5-ročného kontraktu outsourcovať všetky logistické aktivity týkajúce sa centra. Skladový priestor, ktorý je najväčším z 5 distribučných centier LEGO v Európe, má rozlohu 60 000 štvorcových metrov (m2). Spoločnosť v ňom zamestnáva 280 pracovníkov a v budúcnosti by tam malo nájsť prácu ďalších 600 ľudí.
3. októbra - Spoločnosť Blue River definitívne ovládla kopřivnickú automobilku Tatra. Za 80,5 % akcií zaplatila americkej spoločnosti Terex Corporation približne 26,2 milióna USD. Blue River navyše prevezme úver na 31,6 milióna USD, ktorý Tatre v minulosti Terex poskytol. Za spoločnosťou Blue River stoja 4 českí i zahraniční investori reprezentovaní súčasným členom dozornej rady automobilky Ronaldom Adamsom.
5. októbra - Ministerstvo financií (MF) ČR zhoršilo svoje odhady rastu ekonomiky v tomto a budúcom roku. Tento rok by česká ekonomika mala rásť o 6 %, zatiaľ čo ešte v júli vo svojej prognóze MF ČR odhadovalo rast o 6,2 %. V roku 2007 by potom mala ekonomika rásť o 4,9 % oproti pôvodne odhadovaným 5 %.,
- Širokospektrálna mobilizácia zdrojov a aktivít smerujúcich k obnove Libanonu je cieľom fondu, ktorý v druhej polovici septembra založili medzinárodné spoločnosti Cisco Systems, Intel Corporation, Ghafari a Occidental Petroleum Corporation. Americko-libanonský partnerský fond má prispieť k deklarovanej pomoci USA Libanonu sumou 230 miliónov USD.
- Rada Európskej centrálnej banky (ECB) zvýšila základnú úrokovú sadzbu z 3 % na 3,25 %. Rada zvýšila túto sadzbu od decembra minulého roku piatykrát.
- Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) oznámila, že zníži produkciu o milión barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne. Je to prvé zníženie dodávok kartelu na svetové trhy od apríla 2004. Po tomto vyhlásení vzrástli ceny ropy takmer o 1,5 USD za barel.
- Ruský plynárenský monopol Gazprom získa podiel v holandskom plynovode vedúcom do Británie a naopak, holandská spoločnosť Gasunie prevezme 9 % v baltickom plynovode Gazpromu z Ruska do Nemecka. Táto výmena by mala Gazpromu pomôcť vyhnúť sa možným námietkam Británie proti jeho expanzívnym ambíciám. Spoločnosť Gasunie mala zase zvýšiť svoj prístup k ruským zdrojom.
6. októbra - Ratingová agentúra Moody's Investors Service zvýšila rating Rumunska na investičný stupeň. Stala sa tak poslednou z veľkých ratingových agentúr, ktorá zaradila Rumunsko do investičného pásma.
9. októbra - Ruská spoločnosť Techsnabexport a japonský koncern Mitsui&Co podpísali dohodu o ťažbe a spracovaní uránovej rudy. Spolu by mali podnikať na sprístupnení Eľkonského náleziska uránovej rudy, ktoré sa nachádza v Jakutsku.
- Ruský koncern Rusal informoval, že s partnermi Sualom a Glencorem vytvoril alianciu, ktorá bude vyrábať najviac hliníka na svete. Nový podnik zosadí z trónu v tomto odvetví americkú Alcou. Rusal vedie miliardár Oleg Deripaška.
- Američan Edmund S. Phelps získal cenu za ekonómiu udeľovanú na počesť Alfreda Nobela. Švédska kráľovská akadémia vied uviedla, že Phelpsove analýzy "prehĺbili naše chápanie vzťahu medzi krátkodobými a dlhodobými efektmi hospodárskej politiky". Nobelovu cenu za ekonomické vedy udelili prvýkrát v roku 1969.
10. októbra - Členské firmy KPMG vo Veľkej Británii a Nemecku oznámili návrh na zlúčenie a vytvorenie jedného subjektu pod názvom KPMG Europe LLP. Nová spoločnosť bude členom KPMG International, globálnej siete firiem poskytujúcich odborné služby v oblasti auditu, daní a poradenstva. Plánované tržby oboch firiem majú v tomto roku presiahnuť 2 miliardy britských libier (GBP), čím by sa KPMG Europe LLP stala hneď od svojho vzniku najväčšou plne integrovanou audítorskou a poradenskou firmou v Európe.
- Japonská spoločnosť Toshiba zaplatí 5,5 miliardy JPY za takmer 20-% podiel v poľskom závode LG.Philips LCD. Toto partnerstvo so svojím rivalom by malo Toshibe pomôcť pokryť stúpajúci dopyt po televízoroch s plochou obrazovkou v Európe.
11. októbra - Členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa dohodli, že dodávky suroviny na svetový trh znížia o milión barelov (barel = 159 litrov). Oznámil to po zasadnutí nigérijskej vlády jej ropný minister a prezident OPEC Edmund Daukoru. Dodal, že dohoda členov ropného kartelu sa začne plniť koncom tohto mesiaca.
12. októbra - Predstavenstvá talianskych bánk Banca Intesa SpA a Sanpaolo IMI SpA dnes schválili vzájomnú fúziu. Po zlúčení vznikne najväčšia talianska banka.
13. októbra - Ratingová agentúra Standard & Poor's Ratings Services (S&P) zvýšila dlhodobý úverový rating a hlavný rating dlhodobých nezabezpečených záväzkov ruskej plynárenskej spoločnosti OAO Gazprom na BBB- z BB+. Zvýšenie ratingu odrážalo posilnenie finančnej výkonnosti koncernu v tomto roku.
15. októbra - Za porušenie zákonníka práce odsúdil americký súd obchodný koncern Wal-Mart na náhradu škody vo výške 80 miliónov USD. Po tom, čo porota vyniesla rozsudok, musel koncern dvom bývalým zamestnancom zaplatiť 2,5 milióna USD za to, že ich nútil pracovať nadčasy a 76 miliónov USD za zrušené prestávky v práci v období od marca 1998 do mája 2006.
16. októbra - Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) dnes znížila prognózu dopytu po svojej rope na posledné tri mesiace tohto roka. Kartel okrem toho uviedol, že ceny na trhu s ropou môžu ďalej oslabovať. Podľa novej predpovede by mal priemerný dopyt po rope z ťažobných regiónov OPEC v 4. štvrťroku 2006 dosiahnuť 28,69 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne. Ešte vo svojej septembrovej správe kartel počítal s priemerným dopytom 28,86 milióna barelov v poslednom kvartáli tohto roka. Celkový svetový dopyt by mal v tomto roku v priemere dosiahnuť 84,2 milióna barelov denne.
- Ruská vláda po prvý raz zostavila zoznam strategických sektorov, do ktorých môžu zahraniční investori vstúpiť iba so súhlasom štátu. Obmedzenia by mali platiť pre zbrojársky, kozmický a jadrový priemysel, ťažbu nerastných surovín, výrobu lietadiel a špeciálnych zariadení, rovnako ako pre monopoly s celoštátnym významom.
- Spoločnosť Ericsson oslávila 50. výročie predstavenia prvého mobilného systému na svete. V roku 1956 uviedla na trh prvý plne automatický mobilný telefónny systém na svete, ktorý dramaticky zmenil spôsob komunikácie medzi ľuďmi. Dnes, po 50 rokoch, viac ako 2,5 miliardy ľudí na svete vlastní mobilný telefón. Tento priekopnícky systém vydláždil cestu dnešným mobilným širokopásmovým 3G sieťam. Podľa prezidenta spoločnosti Ericsson Carla-Henric Svanberga je dnes mobilná komunikácia súčasťou každodenného života takmer tretiny svetovej populácie.
- Medzinárodný menový fond (MMF) zvýšil prognózu rastu ukrajinskej ekonomiky. Podľa predstaviteľa MMF pre Ukrajinu, Jeffrey Franksa by mal dosiahnuť úroveň 6 % v tomto roku a 4,5 % v roku 2007. Predchádzajúca predpoveď hovorila o 5,0 %, respektíve 2,8 %.
17. októbra - Spoločnosť British Petroleum (BP) po minulotýždňovom výpadku obnovila ťažbu ropy na takmer bežný priemer. - Ruská štátna spoločnosť Rosnefť a čínsky štátny podnik China National Petroleum Corporation (CNPC) oznámili, že vytvárajú spoločný podnik, ktorý bude hľadať a ťažiť ropu. Spoločný podnik Vostok Energy bude mať základný kapitál 10 miliónov RUB. Ruskej firme bude patriť 51-% podiel, Číňanom zvyšok.
18. októbra - Európska komisia (EK) predložila návrh na úplné otvorenie európskeho trhu s poštovými službami pre konkurenciu do roku 2009. Tento návrh je v súlade so stanoveným termínom v súčasnej smernici o poštových službách. Podľa EK je úplné otvorenie trhu s poštovými službami najlepším spôsobom pre zaistenie poskytovania univerzálnej služby pri súčasnom zvyšovaní kvality a rozširovaní ponuky.
19. októbra - Ratingová agentúra Standard & Poor's Ratings Services (S&P) znížila rating dlhodobých záväzkov Talianska na A+ z AA-. Príčinou bol nepriaznivý výhľad pre trvalú fiškálnu konsolidáciu. Agentúra zároveň potvrdila rating krátkodobých záväzkov krajiny na úrovni A-1+. Výhľad ratingov bol stabilný.
20. októbra - Bývalý šéf NYSE Richard Grasso musí vrátiť svojmu zamestnávateľovi 100 miliónov USD, lebo mal príjmy, o výške ktorých neinformoval správnu radu newyorskej burzy cenných papierov. Tento výrok vyniesol senát Najvyššieho súdu štátu New York. Grasso rezignoval na funkciu šéfa NYSE v septembri 2003 po tom, čo bola zverejnená správa, že za rok dostal plat a odmeny v celkovej výške 187 miliónov USD. Z nich viac ako 100 miliónov tvoril vyplatený dôchodok.
- Spoločnosť Toyota Logistics Services Czech začala v priemyselnej zóne v Krupke na Teplicku stavať skladovaciu halu pre náhradné dielce vozidiel Toyota a Lexus. Firma plánovala investovať do vzniku areálu 400 miliónov Kč. Prácu v ňom má nájsť najskôr 60 a neskôr až 200 ľudí.
- Nemecký koncern Audi pozastavil plánované investície do györskeho závodu, pre svoje ďalšie investície hľadal iné vhodné miesto v strednej a východnej Európe. Dôvodom bola takzvaná daň solidarity, ktorú Maďarsko zaviedlo od septembra 2006. Túto daň zaplatia podnikateľské subjekty vo výške 4 % zo zisku.
- Spoločnosť Hewlett-Packard (HP) dostala od Európskej komisie (EK) povolenie na kúpu firmy Mercury Interactive. Kúpna cena predstavuje okolo 4,5 miliardy USD alebo 52 USD na akciu. Suma bude vyplatená v akciách.
23. októbra - Prvý prehrávač iPod od spoločnosti Apple predstavili presne pred 5 rokmi. Šéf koncernu Steve Jobs bol optimista: "Bude to najhorúcejší darček sezóny." Mnohí pozorovatelia však reagovali veľmi skepticky. Naozajstný prelom dosiahla spoločnosť Apple počas vianočného predaja v roku 2004, keď sa štvrťročný odbyt vyšplhal na 4,6 milióna prehrávačov, čo predstavovalo nárast o 600 % v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2003. Medzičasom predala spoločnosť Apple celkovo 67,6 milióna prehrávačov iPod, a tým pretvorila celé odvetvie.
- Česká spoločnosť Agrofert Holding Andreja Babiša podala ďalšiu žalobu proti poľskému koncernu PKN Orlen. Domáhala sa v nej 17,3 miliardy Kč za majetkovú a nemajetkovú ujmu kvôli neplneniu zmlúv súvisiacich s privatizáciou skupiny Unipetrol. Išlo už o štvrtú arbitrážnu žalobu proti Orlenu. Celková suma požadovaná najväčším agrochemickým zoskupením v ČR sa vyšplhala zhruba na 22 miliárd Kč.
- Ratingová agentúra Fitch Ratings zvýšila ratingy Litvy. Rating dlhodobých záväzkov v zahraničnej mene zvýšila na úroveň A z A- a rating dlhodobých záväzkov v domácej mene na A+ z A. Výhľad ratingov je stabilný. Strop ratingov Litvy agentúra zlepšila na AA z AA-. Fitch okrem toho revidoval smerom hore rating krátkodobých záväzkov v zahraničnej mene na F1 z F2 a udelil nadchádzajúcej emisii litovských eurobondov v objeme 600 miliónov EUR, splatných v roku 2012, rating na úrovni A.
- Iracká Štátna rada pre obilie vyhlásila tender na nákup bližšie neurčeného množstva tvrdej pšenice. Predpokladalo sa, že Irak by mohol kúpiť 400 000 až 600 000 ton obilia. Najpravdepodobnejšie malo ísť o pšenicu z USA, Kanady, Austrálie alebo Nemecka. - Koncern IBM podal dve žaloby na online predajcu Amazon.com Inc. pre porušovanie patentových práv. IBM obvinil Amazon, že porušuje patenty týkajúce sa služieb, ktoré dovoľujú užívateľovi objednať si tovar z elektronického katalógu a zobrazovania reklamy.
24. októbra - Maďarská národná banka (Magyar Nemzeti Bank - MNB) zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 8,0 %. Tento krok bol v súlade s očakávaniami ekonómov.
- Americká spoločnosť Barr Pharmaceuticals dokončila kúpu chorvátskej spoločnosti Pliva. Kúpna cena predstavovala 1,9 miliardy USD. 26. októbra - Ratingová agentúra Standard & Poor's Ratings Services (S&P) zvýšila rating záväzkov Bulharska v zahraničnej mene na úroveň BBB+/A-2 z BBB/A-3. Zároveň potvrdila rating záväzkov v domácej mene na úrovni BBB+/A-2. Výhľad ratingov bol stabilný.
27. októbra - Automobilový koncern Ford zastavil výrobu modelu Taurus a súčasne zatvoril aj veľkú automobilku v Atlante. V poslednom čase v nej pracovalo 1 950 ľudí. Taurus patril medzi najúspešnejšie modely koncernu. Vyrobil ich 7,5 milióna a v jeho výrobnom programe bol tento model od roku 1985.
28. októbra - Šéf Volkswagenu (VW) Bernd Pischetsrieder a ruský minister hospodárskeho rozvoja German Gref spoločne poklopali v Kaluge v Rusku základný kameň nového závodu najväčšej európskej automobilky. VW vybuduje montážny závod za 400 miliónov EUR a v prvej fáze jeho činnosti je plánovaná ročná montáž 115 000 vozidiel. V závode, ktorý sa bude nachádzať 160 kilometrov juhovýchodne od Moskvy, nájde prácu 3 500 osôb.
31. októbra - Americký softvérový gigant Microsoft začal 55 súdnych konaní proti on-line predaju nelegálneho softvéru. Je to doteraz najväčšia akcia tohto druhu zo strany Microsoftu.
November:
1. novembra - Poľské ministerstvo pokladu zastavilo privatizáciu obidvoch chemických fabrík ZAT v Tarnowe na východe Poľska a ZAK v Kedrzyne v Sliezsku v prospech nemeckej spoločnosti PCC AG. Ako dôvod uviedlo, že dohodnutá cena je príliš nízka. V prípade fabriky ZAK sa objavili aj pochybnosti Najvyššieho kontrolného úradu, uviedlo ministerstvo.
- Americká spoločnosť IBM Global Services dokončila akvizíciu spoločnosti Internet Security Systems (ISS). IBM tak získala prístup k technológii zabezpečenia pred útokmi ešte predtým, než k nim dôjde. ISS poskytuje bezpečnostné riešenia tisícom svetových spoločností a vlád, ktorým pomáha proaktívne chrániť siete, servery i jednotlivé počítače pred napadnutím z prostredia internetu.
- Spoločnosť Matador Automotive vstúpila do mladoboleslavskej firmy Aufeer Design získaním jej tretinového podielu. Cieľom tohto partnerstva bolo ďalej podporovať aktivity Aufeer Design na českom, slovenskom i medzinárodnom automobilovom trhu. Znamenalo to posilnenie pozície spoločnosti v oblasti dizajnu, vývoja, konštrukcie a poradenstva pre automobilových výrobcov a systémových dodávateľov.
- Spoločnosť Siemens získala od veternej elektrárne vo Veľkej Británii zákazku za takmer 13 miliárd Sk. Siemens Power Generation (PG) mala dodať 140 veterných turbín pre veternú elektráreň Whitelee. S inštalovaným výkonom 322 megawattov (MW) sa tak táto elektráreň situovaná južne od škótskeho Glasgowa stane najväčšou veternou farmou v Európe.
- Nórska centrálna banka zvýšila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 0,25 percentuálneho bodu na 3,25 %. Zmyslom opatrenia bolo zmierniť tempo rastu národnej ekonomiky. Banka naposledy zvýšila svoju kľúčovú sadzbu v auguste a to o 0,25 p.b.
2. novembra - OP Prostějov, najväčší český výrobca konfekcie, oznámil, že koncom októbra zatvoril dve výrobné pobočky v Konici a Brodku u Konice na Prostějovsku. V prevádzkarniach pracovalo asi 290 ľudí.
- Európska logistická spoločnosť Wincanton podpísala zmluvu so spoločnosťou Bridgestone, jedným z najväčších svetových výrobcov pneumatík. Zmluva zahŕňala colné odbavenie, komplexné skladovacie služby a nepretržité distribučné služby pre zákazníkov v Poľsku. Okrem toho bude Wincanton pre spoločnosť Bridgestone vykonávať montáž pneumatík nákladných vozidiel.
- Poľská vláda podpísala s japonskou spoločnosťou Funai Electric dohodu o výstavbe závodu na výrobu LCD televízorov. Kontrakt má hodnotu 17,4 milióna EUR. Japonci plánujú v Poľsku vyrábať 2,4 milióna LCD televíznych prijímačov ročne, určené budú pre európsky trh.
- Pre podozrenie z prania špinavých peňazí prehliadla španielska polícia pobočku portugalskej veľkobanky BES (Banco Espírito Santo) a francúzskej BNP Paribas v Madride. Prokuratúra pre stíhanie korupčných deliktov nariadila zablokovanie podozrivých kont, na ktorých sa nachádza viac ako 1,5 miliardy EUR.
3. novembra - Soulský odvolací súd odsúdil zakladateľa a niekdajšieho šéfa skrachovaného koncernu Daewoo Kim Woo Choonga na osem a pol roka väzenia. Kim bol obvinený z celého radu zločinov, vrátane sprenevery a účtovného podvodu. Podľa rozsudku najvyššieho súdu v Soule bývalý šéf Daewoo musí vrátiť 18 biliónov wonov (KRW) a bude musieť zaplatiť peňažný trest vo výške 10 miliónov KRW. Tento rozsudok bol menej prísny ako pôvodný rozsudok nižšieho súdu, podľa ktorého mal Kim vo väzení stráviť 10 rokov a vrátiť mal viac ako 21 biliónov KRW.
- Bývalý šéf jednej z najväčších čínskych bánk si odsedí vo väzení 15 rokov. Čang Enčao, bývalý predseda predstavenstva China Construction Bank, bol odsúdený za baranie úplatkov pri vybavovaní úverov.
- Maďarská veľkobanka OTP oznámila, že koncom októbra ukončila prevzatie 96,4-% podielu v ruskej Investsberbank za 477,5 milióna USD. K tomuto okamihu poukázala 90 % kúpnej ceny. Zvyšných 10 % sa uložilo na privatizačné správcovské konto na krytie prípadných garancií za pohľadávky voči ruskej banke. Investsberbank má 78 pobočiek a bilančnú sumu 979,5 milióna EUR.
4. novembra - Arménsko uviedlo, že do konca roka 2008 bude Rusku platiť terajšiu cenu, ktorá predstavuje 110 USD za 1 000 kubických metrov (m3).
- Milióny obyvateľov západnej Európy sa ocitli večer bez elektrickej energie v dôsledku preťaženia elektrickej siete na severe Nemecka, ktorú prevádzkuje E.ON. Stalo sa to potom, ako E.ON odpojil vedenie cez rieku Emža, aby umožnil jednej z lodí bezpečne preplávať.
6. novembra - Na území celej EÚ vrátane Slovenska vstúpilo nové nariadenie EÚ o Bezpečnosti civilného letectva, ktoré Európska komisia (EK) schválila minulý mesiac. Cieľom nariadenia je obmedziť riziko teroristických útokov použitím podomácky vyrobených tekutých výbušnín. EK pristúpila k obmedzeniu maximálneho množstva tekutín, ktoré si môžu cestujúci preniesť cez bezpečnostnú kontrolu na letisku, na maximálne 1 liter. Cestujúci môžu tieto tekutiny prenášať v nádobách s objemom najviac 100 mililitrov, ktoré musia umiestniť do priehľadnej plastovej tašky.
- Vedenie EADS, materskej spoločnosti Airbusu, nariadilo svojej nevýnosnej dcére 8-bodový program zameraný na zníženie nákladov. Program by mal do roku 2010 priniesť úsporu okolo 2 miliárd EUR. Programom Power-8 sa má zmierniť výpadok v zisku 4,8 miliardy EUR, ktorý bude zapríčinený tým, že Airbus začne dodávať obrovské dopravné lietadlá A-380 zákazníkom o dva roky neskôr, než boli ich dodávky zmluvne potvrdené. Podiel na tomto výpadku má však aj oslabenie kurzu dolára. 9. novembra - Belgická spoločnosť Delhaize oznámila, že predá všetky supermarkety Delvita v ČR. Belgická Delhaize mala v Česku 96 predajní, z toho tretinu v Prahe. Posledných 5 rokov bola v strate. V roku 2005 prerobila takmer 1 miliardu Kč.
- Krajiny juhovýchodnej Európy musia zosilniť svoj boj proti korupcii, podporovať slobodnú trhovú ekonomiku a zintenzívniť obchodnú kooperáciu na regionálnej úrovni. Len tak sa im podarí pritiahnuť väčší objem priamych zahraničných investícii. Uvádzalo sa to v štúdii Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). 10. novembra - Spoločnosti Microsoft Corp. a Novell Inc. uzavreli rozsiahlu zmluvu o spolupráci medzi systémami Windows a Linux a o ich podpore. Zároveň informovali o dohode, ktorá poskytne zákazníkom obidvoch spoločností patentovú ochranu týchto produktov. Tieto zmluvy budú platné najmenej do roku 2012.
- Rokovacie tímy Ruska a USA dosiahli dohodu, ktorou Washington potvrdí, že už nemá námietky proti vstupu Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
- Komisárka pre regionálnu politiku Danuta Hübnerová vyzvala členské krajiny Európskej únie vrátane Slovenska, aby zaslali do Bruselu svoje národné plány pre čerpanie eurofondov na obdobie 2007 až 2013.
- V 4. kvartáli bude na svetových trhoch menej ropy, naopak dopyt výrazne vzrastie. Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) totiž znižuje ťažbu a spotreba sa počas zimnej sezóny prudko zvyšuje. Tieto dve skutočnosti zmenia situáciu na trhu v porovnaní s 3. štvrťrokom. Vyplynulo to z prognózy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA). V poslednom kvartáli by mal celosvetový dopyt po rope vzrásť o 2,4 milióna barelov denne v porovnaní s 3. štvrťrokom.
- Španielsky mobilný operátor Yoigo podpísal so spoločnosťou Ericsson zmluvu o riadených službách. Kontrakt sa týkal novej 3G siete v Španielsku. Podľa zmluvy o partnerstve bude spoločnosť Ericsson 3 roky plne zodpovedať za prevádzku, riadenie a údržbu siete. Dohoda zahŕňa služby v teréne a integrálnu systémovú podporu týkajúcu sa hardvéru i softvéru. Ericsson bude operátorovi poskytovať aj inžinierske, administratívne a optimalizačné služby.
- Slovinsko je podľa Európskej komisie (EK) pomerne dobre pripravené na prijatie eura od 1. januára 2007. Vyplynulo to zo 4. správy EK týkajúcej sa praktických príprav na rozšírenie eurozóny. Napriek dobrej pripravenosti by však Slovinsko malo podľa EK podniknúť ďalšie kroky, ktoré by pomohli presvedčiť obyvateľov, že ceny zostanú počas prechodu stabilné.
- Rusko-britská ropná spoločnosť TNK-BP zaplatila daňový nedoplatok vo výške 1,44 miliardy USD. Spoločnosť informovala, že zaplatila všetky daňové nedoplatky požadované za roky 2002 a 2003. Podľa zdroja blízkeho spoločnosti presná suma predstavovala 38,5 miliardy RUB.
11. novembra - Arabskí investori potvrdili svoj záujem o vstup do materského koncernu Airbusu EADS, ktorý je v kríze.
12. novembra - Druhý najväčší výrobca mobilných telefónov na svete po fínskej Nokii americká Motorola podpísal dohodu u kúpe americkej softvérovej firmy Good Technology, In. Good Technology so sídlom v Santa Clara v americkom štáte Kalifornia ponúka softvér a služby pre e-maily v mobilných telefónoch. Patrí tak k firmám, ktoré konkurujú populárnej e-mailovej službe BlackBerry od výrobcu Research In Motion. Softvér spoločnosti Good Technology umožňuje firemným zákazníkom posielať na mobilné telefóny a iné prenosné zariadenia, ako je Motorola-Q, e-maily a dáta, alebo ich prijímať.
- Rusko a USA sa po dlhoročných rokovaniach o podmienkach vstupu Ruska do Svetovej obchodnej organizácie (WTO) konečne dohodli. Ruské ministerstvo hospodárstva v Moskve oficiálne oznámilo dlho očakávaný prelom.
- Uvedenie novej hracej konzoly od spoločnosti Sony na trh vyvolalo v Tokiu skutočný nápor fanúšikov. Tisíce ľudí stáli v sobotu v skorých ranných hodinách v radoch pred obchodmi s elektronikou, v ktorých sa po prvý raz predávala PlayStation 3. 13. novembra
- Šéf Deutsche Telekom Kai-Uwe Ricke rezignoval na funkcie. Ricke sa ujal funkcie predsedu správnej rady DT, najväčšej európskej telekomunikačnej spoločnosti, v novembri 2002. Počas jeho pôsobenia znížil DT nielen svoj dlh, ale koncern upevnil svoju pozíciu vo východnej Európe a v USA. Urobil však aj niekoľko zásadných strategických chýb a nebol schopný zabezpečiť rast spoločnosti na nemeckom trhu.
- Nový šéf najväčšej európskej telekomunikačnej spoločnosti Deutsche Telekom (DT) René Obermann sa ujal funkcie.
- Nemecká skupina Rewe sa dohodla s belgickou spoločnosťou Delhaize, že za cenu 100 miliónov EUR kúpi 96 obchodov Delvita v Česku. Nemecká Rewe prevádzkuje v Česku supermarkety Billa a obchody Penny Market.
- Pardubickú spoločnosť Era, výrobcu rádiolokátorov Věra a Tamara, kúpila americká firma Rannoch Corporation. Pre vzťahy medzi Českom a USA to bola vítaná správa. České rádiolokátory vedia odhaliť aj americké "neviditeľné" lietadlá. Věra je tak zrejme jedinou českou "zbraňou", ktorá kedy dokázala najsilnejšiu armádu sveta znepokojiť.
- Dovedna 57 miliónov EUR bude musieť zaplatiť 5 členských štátov Európskej únie vrátane Slovenska za to, že pred svojím pristúpením v máji 2004 nezabránili vytvoreniu nadmerných zásob cukru. V prípade Slovenska ide o 4,2 milióna EUR. Okrem SR sa to týka aj Estónska, Cypru, Lotyšska a Malty.
- Rast ekonomík východoeurópskych krajín a štátov bývalého sovietskeho zväzu sa v tomto roku zrýchlil. Motorom zrýchlenia konjunktúry je predovšetkým domáci dopyt. Problém predstavuje zvyšovanie inflácie a pokles priamych zahraničných investícií. Vyplýva to z dnes zverejnenej správy Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) o transformujúcich sa ekonomikách.
- Česká automobilka Škoda Auto začala stavať technologické centrum v meste Mladá Boleslav za 1,1 miliardy Kč, čo je v prepočte asi 1,4 miliardy Sk. V novom centre sa bude vyvíjať napríklad elektronika pre automobily. 14. novembra - Európska komisia (EK) s podmienkami schválila fúziu francúzskych energetických spoločností Gaz de France (GdF) a Suez. Po zlúčení vznikne najväčší európsky plynárenský koncern a piata najväčšia elektrárenská spoločnosť v Európe s burzovou hodnotou takmer 80 miliárd EUR.
- Talianska energetická firma Eni a ruský plynárenský monopol Gazprom dnes podpísali dohodu o spolupráci v oblasti plynárenských aktivít. Zmluva bola podpísaná po rokovaniach, ktoré trvali niekoľko rokov, informovala spoločnosť Eni. 15. novembra - Procesor INTELR 4004 oslávil 35 rokov. Pred 35 rokmi, 15. novembra 1971, Intel verejne oznámil dostupnosť prvého užívateľský programovateľného mikroprocesora IntelR 4004 a spustil tým " novú éru integrovanej elektroniky". Začala sa tak elektronická revolúcia, ktorá zmenila svet. Dnešné mikroprocesory architektúry IntelR CoreTM majú 4 jadrá a sú asi 25 000-krát rýchlejšie.
- Česká spoločnosť Prokop Engineering Brno získala v Iraku zákazku na dodávku technológie za 40 miliónov USD pre rafinériu irackej spoločnosti Midland Refineries Company. Na dodávke zariadenia, ktoré by malo byť v Iraku pripravené na prevádzku v závere budúceho roka, sa podieľa česká firma Technoexport.
- Mexická spoločnosť Cemex, ktorá je jedným z najväčších svetových výrobcov cementu a betónu, oficiálne vstúpila na český trh. Európsky šéf firmy Jesus Saenz Gonzalez oznámil, že jeho spoločnosť dokončila akvizíciu 4 českých firiem, ktoré do konca roka zmenia názvy na Cemex. Ide o spoločnosti Readymix Bohemia, Transportbeton Morava, Readymix Praha-Malešice a GZ-Sand, ktoré patrili britskej spoločnosti Readymix Concrete.
- Národná banka Srbska znížila svoju hlavnú úrokovú sadzbu o 100 bázických bodov na 16,5 %. Príčinou bol silný dinár, ktorý utlmoval inflačné tlaky. Tento krok bol už druhým uvoľnením menovej politiky v priebehu dvoch týždňov.
- Rumunsko dokončilo výkup podielu od juhokórejskej spoločnosti Daewoo Motor v spoločnom podniku Daewoo Automobile Romania. Vláde to umožní nájsť nového strategického partnera. Podľa zmluvy, ktorú obe spoločnosti uzavreli v júni, Rumunsko zaplatilo spoločnosti Daewoo Motor za 51-% podiel 51 miliónov USD plus 10 miliónov USD za dlhy rumunskej automobilky.
16. novembra - Spoločnosť MasterCard Europe predstavila 1. platobnú kartu na vyplácanie sociálnych dávok založenú na čipe EMV v Európe, a to spoločne s ruskou vládou a ruskou bankou Ural Sib.
- Nemecký koncern MAN oficiálne ponúkol za švédskeho výrobcu nákladných automobilov Scania 10,3 miliardy EUR. Vedenie MAN-u oznámilo, že ponuka začína platiť od 20. novembra a jej platnosť skončí
11. decembra. - Zomrel zakladateľ teórie monetarizmu Milton Friedman, jeden z najvplyvnejších ekonómov 20. storočia, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu vo veku 94 rokov v nemocnici neďaleko San Francisca na zlyhanie srdca. V roku 1976 dostal vtedy 64-ročný profesor Nobelovu cenu za ekonómiu za svoje práce o teórii peňazí.
17. novembra - Spoločnosť Sony uviedla na americký trh svoju novú hraciu konzolu PlayStation 3. Od jej úspechu bude závisieť ďalší osud tohto japonského koncernu.
- Dozorná rada Volkswagenu (VW) vymenovala dovtedajšieho šéfa Audi Martina Winterkorna od 1. januára 2007 za nového predsedu predstavenstva koncernu. Rada okrem toho schválila odchod terajšieho šéfa Bernda Pischetsriedera z predstavenstva k 31. decembru 2006.
19. novembra - Najväčší hudobný koncern na svete, Universal Music, zažaloval interaktívny internetový portál MySpace za porušenie autorských práv. Žaloba bola podaná na okresnom súde v Kalifornii. V nej táto dcérska spoločnosť francúzskeho mediálneho koncernu Vivendi vyčíta spoločnosti MySpace, že umožňuje používateľom internetu ilegálne rozširovanie videa a podporuje ich preformátovaním. MySpace patrí ku skupine News Corp. mediálneho mága Ruperta Murdocha.
- Rusko a USA podpísali bilaterálnu dohodu, ktorá umožní Moskve vstúpiť do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Táto dohoda odstránila z cesty poslednú veľkú prekážku 13-ročnej snahy Ruska stať sa členom WTO.
20. novembra - Poľský ropný a plynárenský monopolný podnik PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA) podpísal dohody o dodávkach plynu s rusko-ukrajinskou firmou RosUkrEnergo a s Gazpromom. Prvá dohoda je trojročná a podľa nej bude Poľsko dostávať ročne 2,3 miliardy m3 paliva. Poľsko bude platiť za dodávku plynu RosUkrEnergu ročne 2 miliardy PLN. Za dodávky Gazpromu bude platiť Poľsko ročne 6,7 miliardy PLN.
- Londýnska burza (London Stock Exchange, LSE) odmietla aj ďalšiu ponuku na prevzatie zo strany prevádzkovateľa americkej technologickej burzy NASDAQ Stock Market. LSE uviedla, že ani nová ponuka neodráža jej skutočnú hodnotu. Spoločnosť NASDAQ Stock Market ponúkla za akciu LSE 12,43 GBP. Tým ohodnotila LSE na 2,7 miliardy GB P. V prípade prevzatia LSE by vznikla najväčšia burza na svete, ktorá by ako prvá operovala na oboch stranách Atlantiku.
- Nemecký výrobca automobilov Volkswagen oznámil, že neplánuje zatvoriť svoj belgický závod v Bruseli.
- Americká investičná spoločnosť Blackstone Rea Estate Partners prevezme spoločnosť Equity Office Properties Trust (Equity), ktorá sa špecializuje na kancelárske budovy. Celková hodnota obchodu je 36 miliárd USD. Súčasťou transakcie bolo aj prevzatie dlhov Equity vo výške 16 miliárd USD. Kúpna cena bez dlhov teda predstavovala 20 miliárd USD.
21. novembra - Nemecký Volkswagen (VW) preloží výrobu modelu Golf z Belgicka do Nemecka, kde sa bude vyrábať výhodnejšie. V budúcnosti sa bude Golf produkovať len vo Wolfsburgu a Moseli pri Zwikau. Bruselský závod VW nebude zatvorený, ale dostane nový výrobný program. V závode pracuje 5 400 osôb.
- Európska komisia (EK) dala zelenú akvizícii švajčiarskeho Schwaz Pharma a belgického UCB. Schwarz Pharma tak mohol prevziať svojho belgického konkurenta UCB. Hodnota akvizície predstavovala 4,4 miliardy EUR.
- Európskemu parlamentu (EP) a členským štátom EÚ sa nepodarilo dohodnúť na rozpočte EÚ na rok 2007. Na schválenie rozpočtu je potrebný kompromis medzi EP a Radou EÚ. Európska komisia navrhla rozpočet v objeme 116,4 miliardy EUR. Zatiaľ čo Rada pre ekonomické a finančné otázky (ECOFIN) sa v júli dohodla na znížení tejto sumy na 114,6 miliardy EUR, EP požaduje navýšenie na 122 miliárd EUR. ECOFIN sa dnes v druhom čítaní napokon dohodol na 115,5 miliardy EUR.
22. novembra - Ruský plynárenský monopol Gazprom získal kontrolu nad veľkým náleziskom plynu na polostrove Jamal. Koncern ho kúpil od jeho vlastníka Nikolaja Bogačeva za nezverejnenú sumu. Kapacita poľa južnej časti regiónu Tambej predstavuje 1,2 bilióna kubických metrov (m3) plynu. Pre porovnanie, z tohto množstva je možné tri roky pokrývať európsku spotrebu. Celkové plynové rezervy Gazpromu sa transakciou zvýšia o 6 %.
- Americký miliardár Kirk Kerkorian znížil svoj podiel v americkom automobilovom gigante General Motors (GM). Stalo sa tak po stroskotaní rozhovorov o vytvorení aliancie s automobilkami Renault a Nissan.
- Ruská štátna spoločnosť Rosnefť a britský koncern British Petroleum (BP) podpísali dohodu o spoločnej ťažbe ropy pri pobreží Sachalinu. V spoločnom podniku oboch firiem budú mať Rusi 51-% podiel, Briti zvyšok. Partneri už spolu investovali do dvoch projektov 80 miliónov USD a v budúcnosti vložia ďalších 700 miliónov USD do ťažby a dopravy suroviny. BP bude financovať sprístupňovanie ložísk a Rosnefť bude uhrádzať vyššie výdavky obchodné partnera zo zisku za predaj ropy, ak sa nájdu jej komerčne relevantné ložiská.
23. novembra - Letecké spoločnosti Air France-KLM a talianskej Alitalie už vedú sondážne rokovania o fúzii. Potvrdil to šéf Air France-KLM Jean-Cyril Spinetta. Dodal, že začlenenie Alitalie do Air France-KLM prichádza do úvahy až po splnení troch základných podmienok: Alitalia musí znovu dosiahnuť zisk v hospodárení; obe spoločnosti musia vopred súhlasiť so stratégiou podnikania; napokon sa musia zhodnúť na synergickom efekte fúzie.
- Japonsko zastavilo s účinnosťou od 23. novembra dovoz kuraciny z Kórejskej republiky, a to na základe podozrenia, že v jednej hydinárni sa vyskytla vtáčia chrípka. Z Kórejskej republiky dováža Japonsko ročne 1 500 ton čerstvej a spracovanej hydiny
24. novembra - Nová Škoda Roomster získala v Štokholme prestížny titul "Rodinný automobil roka 2006". Cenu jej udelila švédska porota, zložená z 11 popredných motoristických novinárov. Vozidlo Škoda Roomster dostalo 6 z 11 hlasov a zvíťazilo pred automobilmi Citroen Picasso C4 (4 hlasy) a Ford S-Max (1 hlas).
- Holandskému vlastníkovi českých Rádiokomunikácií sa podaril najväčší obchod roku. Spoločnosť Bivideon predala prevádzkovateľa televízneho a rozhlasového vysielania za 33 miliárd Kč. Novým majiteľom sa stala skupina finančníkov zložená z americkej investičnej banky Lehman Brothers, investičnej firmy Mid Europa Partners (MEP) a Al - Bateen Investment zo Spojených arabských emirátov. Spolu s Rádiokomunikáciami získali investori aj 39,2 % akcií českej časti mobilného operátora T - Mobile.
- EÚ sa s Ruskom dohodla na postupnom zrušení poplatkov za prelety cez Sibír. Vyriešila tak dlhotrvajúci spor s Ruskom týkajúci sa poplatkov za prelety cez Sibír. Rusko, ktoré je jedinou krajinou na svete, ktorá požaduje takéto poplatky, by ich malo postupne znižovať a do konca roka 2013 úplne zrušiť. Európske aerolínie ročne zaplatia za prelety cez Sibír viac ako 300 miliónov EUR.
- Kurz eura sa po prvý raz od apríla 2005 vyšplhal opäť nad hranicu 1,31 USD. Na tomto vrchole posilnila spoločná európska mena až na 1,3107 USD. Popoludní sa euro obchodovalo ešte za 1,3090 USD.
- Nemecký Siemens dnes oznámil, že vyhral výberové konanie na výstavbu 2 elektrární v Argentíne. Kontrakt mal hodnotu 1 miliardu USD. Podľa predstaviteľov spoločnosti išlo o plynové a parné elektrárne s výkonom 830 megawattov (MW) 27. novembra - Plynovodom medzi holandským Balgzandom a britským Bactonom, uvádzaným pod skratkou BBL, v prvý deň skúšobnej prevádzky pretieklo okolo 16 miliónov m3 paliva. Výstavba plynovodu stála 500 miliónov EUR.
- Veritelia spoločnosti Eurotunnel prevádzkujúcej podmorský tunel medzi britským a francúzskym pobrežím odsúhlasili reštrukturalizačný plán a neodsúdili tým firmu na bankrot. Na hlasovaní o budúcnosti Eurotunnela, ktorý má celkový dlh vo výške 6,2 miliardy britských libier (GBP), sa zúčastnilo 53 veriteľov, čo je z ich celkového počtu 72 %. Za prijatie reštrukturalizačného plánu hlasovalo 28 z nich, čo bolo len o 1 hlas viac, ako minimum potrebné na jeho schválenie.
28. novembra - Spoločnosti Korea Aerospace Industries (KAI) a Lockheed Martin podpísali memorandum o porozumení s cieľom rozšíriť strategické vzťahy a identifikovať oblasti spoločného záujmu.
- Vietnamský parlament ratifikoval vstup krajiny do Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Tridsať dní potom, ako Vietnam doručil výsledky hlasovania na sekretariát organizácie v Ženeve, sa automaticky stal 150. členom WTO.
- Ruské štátne monopolné podniky Gazprom a Rosnefť podpísali v Moskve širokú dohodu o spolupráci. V oficiálnej informácií oboch koncernov sa uvádzalo, že Gazprom bude kupovať plyn od Rosnefti. Ďalej v ňom informovali, že Gazprom a Rosnefť budú spolupracovať pri prieskume, ťažbe, doprave a spracovaní primárnych uhľovodíkových palív.
- Európska únia a Thajsko dosiahli novú dohodu o importe solenej a tepelne spracovanej hydiny na trh spoločenstva. Thajsko bude môcť vyviezť na tento trh maximálne 264 245 ton soleného mäsa a 250 953 ton pečenej kuraciny ročne. Na solené mäso bude 15-% clo, na pečené klesne clo na 8 %. Každé množstvo hydinového mäsa nad dohodnuté objemy sa bude zaťažovať vyšším clom. Predchádzajúce dovozy mali colnú sadzbu 10,9 %.
- Ministri financií EÚ sa dohodli na limitoch pre bezcolný dovoz tovaru.
30. novembra - Americká spoločnosť Microsoft po niekoľkoročnom omeškaní začala dodávky nového operačného systému Vista pre firmy. Vista, ktorá súčasne prichádzala na trh aj s novým kancelárskym balíkom Office 2007, vystrieda po viac ako 5 rokoch Windows XP. K bežným zákazníkom sa Vista dostane až koncom januára budúceho roka.
- Rosnefť a British Petroleum podpísali dohodu o ťažbe v Arktíde. Spolu budú hľadať a ťažiť energetické suroviny v Arktíde. Obe firmy by mali ťažiť ropu z polí Trebs a Titov, ktoré patria v regióne medzi najväčšie.
- Britská libra dnes dosiahla svoje 14-ročné maximum voči americkému doláru. Kurz USD/GBP bol na úrovni 1,9696 USD/1 GBP, čo znamená, že GBP bola voči USD najsilnejšia od tzv. "čiernej stredy" v septembri 1992, kedy bola Británia nútená vzdať sa členstva v Európskom menovom systéme.
- Spoločnosti Alcatel a Lucent Technologies oznámili úspešné ukončenie spoločnej fúzie. Ich zlúčením vznikne jeden z najväčších výrobcov telekomunikačnej techniky na svete. Od 1. decembra tohto roku budú tieto dve firmy fungovať pod novým názvom Alcatel-Lucent
- Angola, ktorá je druhým najväčším producentom ropy po Nigérii v subsaharskej Afrike, požiadala o prijatie do Organizácie krajín exportujúcich ropu (OPEC). Generálny tajomník OPEC Mohammed Barkindo uviedol, že Sudán sa tak isto uchádza o členstvo v medzinárodnom ropnom karteli. OPEC sa naposledy rozšíril v roku 1975. Stal sa ním africký Gabon, ktorý však organizáciu opustil v minulom desaťročí.
December:
1. decembra - Americký miliardár Kirk Kerkorian predal ďalších 14 miliónov akcií automobilky General Motors (GM). Jeho podiel v nej klesol na 4,95 %. Kerkorianovi zostalo ešte 28 miliónov akcií GM, najväčšieho výrobcu automobilov na svete.
- Medzi holandským Balgzandom a britským Bactonom uviedli ráno do prevádzky plynovod BBL (Balgzand Bacton Line), ktorý je jedným z početných energetických projektov medzi európskou pevninou a Britskými ostrovmi, ktorými sa má pre Britániu v najbližších rokoch zabezpečiť dostatok paliva pre domácnosti a priemysel. BBL má priemer potrubia 90 centimetrov, je položený na morskom dne a jeho dĺžka je takmer 230 kilometrov. Plynovod je dielom holandskej Gasunie a nemeckého E.ON Ruhrgasu 6. decembra
- Európska komisia (EK) prijala nové právne predpisy pre poskytovanie štátnej pomoci v poľnohospodárstve.
- Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto začala sériovú výrobu novej generácie modelu Fabia. Verejnosti sa nový model predstaví v marci na medzinárodnom autosalóne v Ženeve. V súčasnosti sa vyrábajú len menšie série, produkcia sa má zvýšiť v najbližších týždňoch.
7. decembra - Európska centrálna banka (ECB) v súlade s očakávaniami finančných trhov zvýšila po 6. raz za posledný rok kľúčové úrokové sadzby, tentoraz o 25 bázických bodov. Hlavná úroková miera v eurozóne vzrástla z 3,25 % na 3,5 %, čo je najviac za posledných 5 rokov. V rámci svojho cyklu sprísňovania menovej politiky, ktorý sa začal v decembri 2005, ECB zvýšila úrokové sadzby o 150 bázických bodov. V súčasnosti sú úrokové sadzby v eurozóne na najvyššej úrovni od novembra 2001. 8. decembra
- Litva a Poľsko po niekoľkoročných prieťahoch podpísali dohodu o vybudovaní cezhraničného elektrického vedenia vysokého napätia. Dohoda medzi štátnymi energetickými spoločnosťami oboch krajín, firmou Lietuvos Energija a Poľskými elektroenergetickými sieťami (Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PSE) počíta so vzájomným prepojením elektrických sietí. Podľa predbežných odhadov si projekt vyžiada okolo 304 miliónov EUR.
12. decembra - Prevádzkovateľ americkej technologickej burzy Nasdaq Stock Market odštartoval svoju nepriateľskú ponuku na prevzatie prevádzkovateľa londýnskej burzy London Stock Exchange (LSE). Ponuka hodnotí LSE na 2,7 miliardy GBP. Americká burza Nasdaq už vlastní 28,75-% podiel v LSE a za zvyšok ponúka 12,43 GBP na akciu. Ponuka platí do 11. januára 2007. V prípade prevzatia LSE by vznikla najväčšia burza na svete, ktorá by ako prvá operovala na oboch stranách Atlantiku. Na novom akciovom trhu by bolo kótovaných viac ako 6 400 spoločností s celkovou burzovou hodnotou 11,8 bilióna USD. Denne by sa na nej zobchodovalo 7,4 miliardy akcií.
- Londýnska burza London Stock Exchange (LSE) opäť odmietla ponuku Nasdaq. LSE zopakovala svoje zamietavé stanovisko k ponuke na prevzatie zo strany prevádzkovateľa americkej technologickej burzy Nasdaq Stock Market, ktorá ju hodnotí na 2,7 miliardy GBP.
- Európska agentúra pre letovú bezpečnosť (EASA) udelila letovú licenciu pre superjumbo A380. To znamená potvrdenie, že model A380 je spôsobilý komerčnej prevádzky a môže premávať na pravidelných linkách. Týmto sa končí šesťročný vývoj najväčšieho prepravného lietadla na svete.
- V súvislosti s vyšetrovaním podozrivého predaja akcií zbrojárskeho a leteckého koncernu EADS francúzska justícia prehľadala kancelárie v sídle spoločnosti v Paríži.
13. decembra - Americká centrálna banka Fed na svojom poslednom zasadnutí v tomto roku, nezmenila výšku hlavnej úrokovej miery, ktorá zostala na úrovni 5,25 % a jej predstavitelia nevyslali nijaký signál naznačujúci zníženie sadzieb v najbližšom období. Výška kľúčovej úrokovej sadzby bola naposledy zmenená 17. júna tohto roka.
- Globálny ekonomický rast dosiahol podľa dnešnej správy Svetovej banky (SB) bod zlomu - ekonomika vyspelých krajín začína stagnovať. Podľa pravidelnej ročnej správy SB "Global Economic Prospects Report" dosiahne globálny rast hospodárstva v tomto roku 5,1 %, v roku 2007 sa zníži na 4,5 % a o rok neskôr má mierne vzrásť na 4,6 %.
- Európsky parlament schválil definitívnu verziu smernice o novej chemickej politike REACH o registrácii, hodnotení a autorizácii chemikálií, ktorá nariaďuje európskym firmám nahrádzať nebezpečné chemické látky bezpečnými. - Európsky parlament (EP) schválil vytvorenie takzvaného Európskeho globalizačného fondu (EFG). Fond bude ročne disponovať 500 miliónmi EUR. Tieto prostriedky sú určené na podporu zamestnancov z Európskej únie (EÚ), ktorí prídu o prácu v dôsledku toho, že firmy premiestnili svoje operácie mimo úniu.
14. decembra - Švajčiarska národná banka (Schweiserische Nationalbank - SNB) zvýšila krátkodobé úrokové sadzby o 25 bázických bodov. SNB zvýšila cieľové rozpätie pre trojmesačnú LIBOR sadzbu pre švajčiarsky frank na 1,50 až 2,50 %. Stred je teda na 2 %. V septembri SNB zvýšila rozpätie na 1,25 až 2,25 % so stredom na úrovni 1,75 %.
- Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa dohodla na znížení produkcie o 500 000 barelov denne alebo o 2 % s platnosťou od 1. februára 2007. Cena ropy vzrástla takmer o dolár po najnovšom oznámení o znížení dennej ťažby.
- Konzorcium, zložené z private equity spoločností Kohlberg Kravis Roberts (KKR) a Permira, kúpilo kontrolný podiel v najväčšom nemeckom televíznom koncerne ProSiebenSat.1.
- Poľský energetický koncern PKN Orlen prevzal väčšinový podiel v litovskom ropnom koncerne Mazeikiu Nafta. Litovská burza oznámila, že Orlen kúpil 53,7 % akcií za 3,9 miliardy LTL.
15. decembra - Podiely v rakúskej spoločnosti BAWAG P.S.K. predajom získa americká investičná firma Cerberus v spojení s rakúskymi partnermi Generali, Wűstenrot a súkromnou priemyselnou skupinou okolo Dr. Androscha. Rozhodli o tom príslušné grémiá Rakúskeho odborového zväzu.
- Spoločnosť Kapsch popoludní spustila testovaciu prevádzku mikrovlnného systému mýtneho, ktorý v Českej republike vybudovala na 970 kilometroch diaľnic a rýchlostných ciest.
18. decembra - Ministerstvo dopravy ČR podpísalo s automobilkou Tatra Kopřivnice zmluvu o dodávkach stredných nákladných vozidiel. Do roku 2009 ich odoberie 556 za celkom 2,6 miliardy Kč.
- Bulharský distribútor plynu Bulgargaz s ruským Gazprom Exportom, členom plynárenského monopolu Gazprom, podpísal Memorandum o budúcom vývoji rusko-bulharskej spolupráce v oblasti distribúcie zemného plynu.
19. decembra - Ruský plynárenský monopol Gazprom a francúzska spoločnosť Gaz de France (GdF) sa dohodli na predĺžení dlhodobého kontraktu na dodávky plynu. Doteraz platil do roku 2012, dnešná dohoda, podľa ktorej GdF ročne kúpi 12 miliárd kubických metrov (m3) plynu, ho predlžuje až do roku 2030.
- Albánsko, Bosna a Hercegovina, Moldavská republika, Srbsko a Čierna Hora a Kosovo v Bukurešti podpísali zmluvu o pristúpení k Stredoeurópskej dohode o oblasti voľného obchodu (Central European Free Trade Agreement - CEFTA). Dohoda nahradí súčasných 32 bilaterálnych zmlúv o voľnom obchode v tomto regióne a potvrdí utvorenie novej zóny voľného obchodu. K 1. januáru 2007 CEFTU opustí Bulharsko a Rumunsko, ktoré vstupujú do Európskej únie.
20. decembra - Ruský plynárenský monopol Gazprom oznámil, že zvyšuje cenu plynu určeného na export do Gruzínska na 235 USD za 1 000 m3 a zároveň pohrozil, že ak krajina nebude akceptovať novú cenu, od dodávok plynu ju odstaví.
21. decembra - Skupina Home Credit, ktorá je súčasťou finančnej skupiny PPF, dokončila na Ukrajine akvizíciu banky Agrobank a spoločnosti PrivatKredit. Home Credit dostal všetky povolenia ukrajinského antimonopolného úradu a tamojšej centrálnej banky. Ukrajinskí analytici odhadujú cenu Agrobank na 26 až 32 miliónov USD, a PrivatKredit okolo 30 miliónov USD.
- Talianska automobilka Fiat SpA podpísala memorandum o porozumení, ktorým zakladá spoločný podnik s ruskou spoločnosťou Severstal Auto. Táto joint venture bude vyrábať dieselové motory. Motory sa budú vyrábať v závode ruskej spoločnosti v blízkosti mesta Nižnij Novgorod.
- Ratingová agentúra Standard & Poor's Ratings Services revidovala výhľad ratingov Maďarska z negatívneho na stabilný. Agentúra tiež potvrdila rating dlhodobých záväzkov Maďarska na úrovni BBB+ a rating krátkodobých záväzkov na úrovni A-2. 22. decembra
- Presne rok po cenovom spore medzi Ruskom a Ukrajinou sa Moskva zamerala na ďalšiu tranzitnú krajinu. Od 1. januára 2007 má Bielorusko platiť Moskve štvornásobok doterajšej ceny. Ak konflikt eskaluje, hrozí Lukašenkovmu štátu kolaps. Naopak, európskych odberateľov by sa prípadné odstavenie dodávok nemalo výraznejšie dotknúť.
- Investičná banka Goldman Sachs upravila prognózu ceny americkej ropy na rok 2007 na 72,50 USD za barel (159 litrov). Predpoveď je teda o 3 USD nižšia, než Goldman pôvodne predpokladal. Naďalej však očakáva, že cena ropy dosiahne úroveň 75 USD za barel. Aktuálna korekcia zohľadňuje vyššie zásoby tejto suroviny.
- Japonská investičná banka Nomura sa vzdala niektorých svojich nárokov voči českému štátu, ktorých sa domáhala pre postup Česka v kauze skrachovanej Investičnej a Poštovnej banky (IPB), v ktorej mala podiel. Urobila tak na základe zmierenia, ktorý uzavrela s Českou republikou tento rok 30. novembra. 26. decembra
- Rozhovory medzi ruskými a bieloruskými predstaviteľmi o cene plynu zatiaľ neviedli k dohode.
27. decembra - Česká energetická spoločnosť ČEZ dokončila stavbu piatej vodnej elektrárne v západných Čechách. Vznikla za 47 miliónov Kč v areáli bývalej papierne na Berounke v Plzni-Bukovci. Najmodernejšie zariadenie svojho druhu v Česku s výkonom vyše 600 kilowattov začne dodávať elektrinu 4. januára 2007, kedy ČEZ začne skúšobnú prevádzku.
- Bielorusko pohrozilo Moskve, že ak mu Gazprom zastaví od začiatku januára dodávky plynu, Minsk preruší jeho tranzitnú prepravu cez svoje územie do západnej Európy. Gazprom chce zastaviť dodávky plynu Bielorusku, ak to nepristúpi na zvýšenie jeho ceny o vyše 400 %.
- Ruský plynárenský gigant Gazprom varoval svojich zákazníkov v Európe, že môžu čeliť problémom s dodávkami plynu v súvislosti so sporom vzhľadom na ceny s Bieloruskom.
28. decembra - Ak sa nedosiahne nová dohoda o cene plynu s Bieloruskom v najbližších hodinách, Gazprom nebude mať nijaký dôvod, aby pokračoval v dodávke paliva tejto krajine. Povedal to šéf Gazpromu Alexej Miller a uviedol aj termín jej zastavenia. Gazprom "dodávku plynu Bielorusku zastaví 1. januára 2007 o 10. hodine moskovského času", čo je o 8. hodine SEČ.