Jaslovské Bohunice 1. januára (TASR) - Na silvestrovské poludnie začali v Jaslovských Bohuniciach znižovať výkon reaktora prvého bloku Jadrovej elektrárne V1. Stalo sa tak v súlade so záväzkom Slovenska, ktorý bol súčasťou prístupových rokovaní o vstupe SR do Európskej únie. Znižovanie výkonu sa uskutočnilo za účasti predsedu vlády SR Roberta Fica, ministra hospodárstva SR Ľubomíra Jahnátka, predsedníčky Úradu jadrového dozoru SR Marty Žiakovej a ďalších hostí.
Prvý blok JE V1 doteraz produkoval deväť percent všetkej energie vyrobenej na Slovensku. Po jeho odstavení sa v SR vyprodukuje toľko energie, koľko sa spotrebuje. SR však má záväzok do roku 2008 odstaviť aj druhý blok Vl, ktorý rovnako dodáva do siete deväť percent všetkej vyrobenej energie.
Takýto záväzok v rámci prístupových rokovaní označil dnes na brífingu Robert Fico ako energetickú zradu, ktorú spáchala predchádzajúca vláda. Treba sa jej však teraz už len postaviť čelom, "plakať nám naozaj nepomôže". "Záväzok zatvoriť dva zdravé bloky vyhovuje všetkým, len nie Slovensku. Začína sa obdobie energetickej závislosti Slovenska od cudzích zdrojov," povedal premiér. Túto skutočnosť považuje Fico za výzvu pre novú vládu, ktorá pripravuje kroky k návratu k energetickej sebestačnosti krajiny.
Nevylúčil, že obidva bloky môžu v budúcnosti opätovne vyrábať elektrinu. Zároveň požiadal vlastníka Slovenských elektrární, spoločnosť Enel, aby v skrátenom termíne do konca februára 2007 dala odpoveď na otázku, čo chce alebo nie dostavať 3. a 4. blok JE v Mochovciach. "Dostavba zostáva naďalej prioritou vlády," uviedol Fico. Dodal, že v súčasnosti prebieha právna analýza zmlúv Slovenských elektrární. Výsledky podľa neho naznačujú, že zmluva o prenájme Gabčíkova-Nagymaros je od začiatku neplatná. Ak by sa tak skutočne stalo, dielo bude potom "produkovať elektrickú energiu iba v prospech SR".
Dnešok označil minister hospodárstva Ľubomír Ľahnátek za čierny deň slovenskej energetiky. Kriticky sa vyjadril k skutočnosti, že predchádzajúce vedenie ministerstva nepripravovalo koncepciu energetickej bezpečnosti a sebestačnosti Slovenska, pretože odstavenie oboch blokov robí SR zraniteľnou. Na koncepcii bude teraz pracovať rezort pod jeho vedením. Bývalý generálny riaditeľ bohunickej atómky, terajší predseda Trnavského samosprávneho kraja Tibor Mikuš dodal, že dnešný krok je dôsledkom nezodpovedného prístupu k národno-štátnym záujmom.
"Slovenské jadrové bloky patria z hľadiska bezpečnostných ukazovateľov do lepšej polovice spomedzi zhruba 500 na celom svete a majú mimoriadne pozitívnu prevádzkovú históriu," konštatoval Mikuš. Sám verí, že Európu čaká renesancia jadrovej energetiky. "A ten, kto bude pripravený, bude mať šancu na úspech," povedal. Aj on je zástancom výstavby nového bloku v areáli JE Bohunice.
Prvý blok bude odstavený už 1. januára 2007 a následne sa začne ochladzovanie paliva v reaktore, ktoré potrvá asi 3,6 roka. Potom by sa mali začať likvidovať budovy, dekontaminovať materiály a podobne. Koniec celého procesu by mal nastať v roku 2025.
O odstavení prvého bloku EBO do konca roka 2006 rozhodla vláda Mikuláša Dzurindu v septembri 1999. Náklady na odstavenie oboch blokov V1 boli v roku 2003 odhadované na 15,2 miliardy Sk. Slovenská strana sa neskôr niekoľkokrát pokúšala otvoriť rokovania o zjednotení termínu odstavenia oboch blokov na koniec roka 2008. Toto úsilie sa však nestretlo s pochopením EÚ.
Po sérii neúspešných rokovaní o posune termínu sa tak Slovensko zameralo na dosiahnutie zvýšenia finančnej pomoci EÚ. Tá má pomôcť pri znižovaní bezpečnostných rizík odstavenia blokov v rozdielnych termínoch a čiastočne kompenzovať aj ekonomické straty. Konečná dohoda európskych lídrov o rozpočte EÚ na rok 2007 - 2013 priniesla Slovensku 375 miliónov eur, v prepočte takmer 13 miliárd Sk, na odstavenie dvoch blokov EBO. V rokoch 1999 - 2006 mohlo Slovensko v rámci predvstupovej pomoci a európskych fondov čerpať celkovo 180 miliónov eur.
Vláda SR v roku 2001 zriadila v spolupráci s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBOR) aj Medzinárodný podporný fond na odstavenie reaktora V1 v Jaslovských Bohuniciach (BIDSF). Do konca roka 2006 bolo vyčerpaných na projekty celkovo 28,58 milióna eur. V Jaslovských Bohuniciach sú v súčasnosti dve funkčné elektrárne. Prvý blok V1 bol spustený v roku 1978, druhý v roku 1980. Dva bloky elektrárne V2 začali výrobu elektriny v rokoch 1984 a 1985. Koncom 90. rokov bola JE zrekonštruovaná a podľa komplexného posúdenia bezpečnosti V1 Úradom jadrového dozoru (ÚJD) SR v roku 2001 mohla prevádzka pokračovať ďalších 10 rokov. V1 vlastní Jadrová vyraďovacia spoločnosť, a. s. (pôvodné obchodné meno GovCo, a. s.) a V2 Slovenské elektrárne, a. s.