Bratislava 7. januára (TASR) - Súčasná podoba Zákonníka práce znamená nevyváženosť vzťahov medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. "Nie je možné, aby bol zamestnanec vydaný na svojvôľu zamestnávateľa," uviedla ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny SR Viera Tomanová dnes v diskusnej relácii TV JOJ Politika.sk.
"Tento zákonník spôsobil zníženie pokrytia kolektívnych zmlúv a zamestnanci v ňom ťahajú za kratší koniec," povedala ministerka. Zopakovala tiež, že súčasný Zákonník práce je podľa Svetovej banky 3. najliberálnejší na svete.
Naopak, exminister práce Ľudovít Kaník považuje Zákonník práce za veľmi dobrý. "Motívom pre prijatie novely Zákonníka práce bola vtedajšia takmer 20-% nezamestnanosť. Zákonník tiež podnietil tvorbu nových pracovných miest," uviedol Kaník. Zákonník práce podľa neho ďalej vytvára dobré podnikateľské prostredie, motivuje vytvárať nové pracovné miesta a zamestnávatelia nemusia mať strach, že v prípade nepriaznivého vývoja na ich trhu nebudú môcť stav zamestnancov upraviť tak, aby nezbankrotovali. "Ak pripravovaná novela bude obsahovať takzvanú ochranu zamestnanca, bude to ručná brzda," dodal Kaník.
"Pripravovaná novela bude v intenciách sociálneho a kultúrneho práva Európskej únie a tiež pôjde o zosúladenie Zákonníka práce s medzinárodnými štandardmi," reagovala Tomanová. Potvrdila, že aj novým Zákonníkom práce sa bude vláda snažiť dosiahnuť Lisabonské kritériá.
Kaník považuje zmenu Zákonníka práce za politické rozhodnutie, pretože podľa neho aj jeho súčasná podoba spĺňa medzinárodné štandardy a netreba ho meniť. "Vláda chce splniť záväzok voči odborom, ktorým sa zaviazala posilniť ich pozíciu v podnikoch," dodal.