Bratislava 8. januára (TASR) - Podľa predsedu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Petra Mihóka rok 2007 má šancu byť najúspešnejším hospodárskym rokom Slovenskej republiky od jej vzniku. "Základné ekonomické proporcie a nabiehajúce investície vytvárajú dobré predpoklady na solídny ekonomický rast, vývoj v zamestnanosti, ako aj na zlepšenie zahraničnoobchodnej bilancie Slovenska," uviedol Mihók v stanovisku, ktoré poskytol TASR.
Dôležitou úlohou pre vládu ale aj ekonomickú sféru - pokračoval ďalej Mihók - bude správne využitie očakávaných efektov tak, aby sa nastavila filozofia dlhodobo udržateľného rastu s pozitívnym dosahom v podnikateľskej aj sociálnej sfére.
Spoločnosť musí urýchlene reagovať na niektoré výzvy, ktorých zanedbanie by mohlo už v strednodobom horizonte vytvoriť bariéry rastu. "Ide najmä o štruktúru a kvalifikáciu disponibilnej pracovnej sily. Ďalej riešenie dopravnej infraštruktúry krajiny, čo má hlavne dosah na rovnomernejšie využitie potenciálu regiónov a cestovný ruch. Aj zásadné riešenia v oblasti vzdelávacej sústavy nielen na úrovni základného, stredného či univerzitného školstva, ale tiež na úseku celoživotného vzdelávania," spresnil Mihók. Vo všetkých týchto oblastiach je podľa neho nevyhnutný prechod od kvantity ku kvalite a vyššej celospoločenskej kultúre ako základného civilizačného znaku každej spoločnosti.
Významný potenciál rozvoja spoločnosti a samotnej ekonomiky predstavujú disponibilné finančné zdroje Európskej únie (EÚ) na programové obdobie 2007 - 2013, kde od všetkých bude závisieť miera ich využitia, ako aj oblasti, do ktorých budú smerované. "Nevyužitie tohto potenciálu by bolo čistou stratou pre celú slovenskú spoločnosť a vytvorilo by väčšie tlaky na vytváranie vlastných zdrojov," varoval Mihók.
Naštartovaný ekonomický rast predstavuje významný kapitál na vstup Slovenska do eurozóny k 1. januáru 2009, pripomenul predseda SOPK. "Rok 2007 a 2008 budú rozhodujúce nielen z hľadiska splnenia požadovaných kritérií, ale aj pre to, s akým reálnym ekonomickým potenciálom budeme vstupovať do eurozóny, aký bude výmenný kurz koruny voči euru. Silná koruna bude znamenať aj zmiernenie možných negatívnych dosahov na jednotlivé vrstvy obyvateľstva a lepšie zhodnotenie ich úspor," konštatoval Mihók.
"Správne reagovanie na uvedené výzvy umožní transformovať úspešný ekonomický rast a narastajúci potenciál do vyššej kvality života občanov Slovenska, čo musí byť cieľom každej vyspelej spoločnosti a ekonomiky," dodal na záver v stanovisku Mihók.