BRATISLAVA 8. januára (SITA, Reuters) - Národná banka Slovenska (NBS) je zjavne odhodlaná brzdiť rekordný rast koruny, z dlhodobého hľadiska však možno nebude mať inú možnosť ako revalvovať kurz, pri ktorom je mena ukotvená k euru. Prudký rast slovenskej ekonomiky a vyhliadky na prijatie eura v roku 2009 dostali vlani korunu na historické maximá a 10 % nad centrálnu paritu vo výmennom mechanizme ERM II, v ktorom musia všetci kandidáti na vstup do eurozóny zotrvať najmenej dva roky.
Posilnenie priblížilo slovenskú menu k hornému 15-percentnému mantinelu v mechanizme ERM II až príliš, aby to NBS nechalo chladnú. NBS v decembri intervenovala slovne, keď uviedla, že prudký rast meny zašiel príliš ďaleko a mohol by sa otočiť. Intervenovala aj priamo, a to predajom koruny na devízovom trhu aj zaplavením bánk hotovosťou, aby stlačila miestne depozitné sadzby.
Pri expanzii ekonomiky, odhadovanej pre tento rok až na 8 %, a očakávanému rastu vývozu, je však trh podľa analytikov jasne naklonený ďalšiemu posilňovaniu koruny. "Centrálna banka zatiaľ vedie namáhavý boj, keďže posledné pokusy o oslabenie koruny sa stretli len s obmedzeným úspechom," uviedla strategička Lucy Bethelová z RBS. Banka sa však môže snažiť naďalej. Na rozdiel od intervencií, ktorými banka v júli čelila krátkodobému oslabeniu koruny a ktoré vyčerpávajú jej devízové rezervy, môže NBS nakupovať eurá za koruny prakticky neobmedzene. Nasávanie dodatočnej likvidity z trhu je však nákladné a opakované intervencie sa môžu obrátiť proti banke v podobe prílivu špekulantov na trh a jeho zvýšenej volatility.
Guvernér NBS Ivan Šramko minulý mesiac jasne povedal, že druhé riešenie - prehodnotenie centrálnej parity v ERM II - je zatiaľ len "teoretickou možnosťou". Šramko uviedol, že takýto krok nepredstavuje rýchlu nápravu a vyžiadal by si zdĺhavé rokovania s Európskou centrálnou bankou, Bruselom a členskými krajinami eurozóny. Analytici však hovoria, že skôr či neskôr Slovensko asi bude musieť silnejšiu korunu uznať. "Keď Slovensko vstupovalo v novembri 2005 do systému ERM II, nachádzala sa centrálna parita slovenskej koruny v blízkosti nášho odhadu. Avšak po období vysokého rastu relatívnej produktivity je v súčasnosti správna hodnota koruny oveľa silnejšia, a tiež centrálna parita je príliš slabá. Revalvácia koruny tak môže byť len otázkou času," uviedlo analytické oddelenie Nordea Bank.
Koruna by sa revalváciou pohodlne vrátila do rozpätia stanoveného systémom ERM II, zatiaľ čo jej sila by pomáhala stláčať infláciu pod limit požadovaný pre vstup do eurozóny. Podobný krok úspešne uskutočnilo Grécko. Analytici však varujú, že Atény tak urobili krátko pred prijatím eura v roku 2001, zatiaľ čo Slovensko čaká do eurozóny ešte dlhá cesta. Bratislava totiž čelí oveľa väčšiemu riziku, pretože i krátky výkyv nálady trhu by mohol korunu stlačiť pod dolnú hranicu parity a Slovensko by nemuselo prejsť skúškou kurzovej stability. Tá dovoľuje zhodnotenie meny, nie však devalváciu či prudké oslabenie.
Na silnú korunu si doposiaľ nesťažovala vláda ani poprední vývozcovia, ako slovenská divízia Volkswagenu alebo rafinéria Slovnaft. To by sa ale mohlo zmeniť, ak by mena ďalej posilňovala. Ďalším nástrojom pre skrotenie meny sú nižšie úrokové sadzby, ktoré môžu obmedzovať zisky z vkladov i dlhopisov v korunách. Razantné uvoľnenie menovej politiky potrebné k tomu, aby koruna oslabila, avšak podľa analytikov nesie riziko, že Slovensko nesplní inflačné ciele. "Významné uvoľnenie menovej politiky na Slovensku v situácii, kde rast ekonomiky prekračuje kapacitu, by nepochybne vyvolalo výpredaje koruny," uviedli analytici Calyonu. "Následne zrýchlenie inflácie by poslalo ku dnu akékoľvek vyhliadky na skoré členstvo v eurozóne," konštatovali.
SR by podľa analytikov v súčasnosti urobila najlepšie, keby sa snažila získať čas udržaním koruny v súčasných medziach a k prehodnoteniu parity siahla, len ak to bude nevyhnutné. "Nečakáme okamžitú revalváciu vynútenú tlakom trhu," uviedli analytici Nordea Bank. "Ak to bude možné, NBS sa bude spoliehať skôr na znižovanie sadzieb a intervencie," dodali.