Peter Korbačka, predseda predstavenstva spoločnosti J & T Real Estate, tvrdí, že Bratislava má osobitné postavenie v rámci perspektívneho regiónu Viedeň - GyŚr - Bratislava a možnosť vytvoriť si svoje nové centrum.
Regiónu Viedeň - Bratislava - Györ sa dávala v rámci EÚ veľká perspektíva. Napĺňajú sa očakávania?
Tento región má dobré vyhliadky na rozvoj, a to vďaka svojej polohe i infraštruktúre. Jeho perspektíva však ešte stúpne prepojením slovenskej, maďarskej a rakúskej diaľničnej siete a vstupom Slovenska a Maďarska do šengenského priestoru. Zatiaľ nevidím synergiu v spoločnom rozvoji medzi mestami Viedeň, Györ a Bratislava. Ale, to sa nedá naplánovať.
Aká je pozícia nášho hlavného mesta v tomto trojuholníku?
Každé zo spomenutých miest je v inej krajine. Každé má iné postavenie v rámci vlastnej krajiny. Viedeň je veľkomesto inej kategórie ako Bratislava. Györ je zasa regionálne centrum. Bratislava ako hlavné mesto krajiny, ktorej ekonomika rastie zo všetkých troch krajín najrýchlejšie je na tom podľa mňa v tomto regióne najlepšie. Jej rozvoj, paradoxne, podporuje aj pretrvávajúca ekonomická nerovnováha v rámci Slovenska. Ekonomicky slabší východ zabezpečuje prílev ľudí do Bratislavy.
Bratislava prežíva nebývalý stavebný boom. Nehrozí nám bublina s následnou katastrofou?
Čo sa týka bytov, tých je v Bratislave stále nedostatok a ja som presvedčený, že záujem o ne v najbližších siedmich rokoch neklesne. Ceny nehnuteľností môžu síce v budúcnosti krátkodobo stagnovať, ale ich rast nepôjde pod úroveň rastu inflácie. Rast cien nehnuteľností je podporovaný aj rastom reálnych miezd a táto podpora bude pretrvávať aj v budúcnosti. Všetko so sebou súvisí - do Bratislavy prichádzajú noví zamestnávatelia, tí potrebujú nových zamestnancov a tí zasa nové byty.
Ako ovplyvnia nové developerské projekty vzhľad a budúcnosť mesta?
Nové projekty pozdĺž Dunaja - River Park, Podhradie, Eurovea, Tower 115 a Panorama City vytvoria novú panorámu centra mesta. Možnosť vytvárať nové moderné centrum mesta sa už vo Viedni ani v Prahe, či Budapešti nedá tak dobre ako v Bratislave. V okolitých hlavných mestách je už centrum historicky dané. Hlavné mesto Slovenska má šancu. Výstavbou nových areálov centrum opeknie. Budova Národného divadla bude vtiahnutá do stredu mesta. Aj luxus sa v Bratislave stiahne k vode. Nové projekty sa pritom navzájom dopĺňajú a vytvára sa synergetický efekt.
Predsa len nových bytových projektov sa zdá byť príliš veľa...
Mesto potrebuje štyri až päť tisíc bytov ročne a počet obyvateľov mesta sa podľa môjho odhadu v najbližších pätnástich až dvadsiatich rokoch zvýši o 150 až 200 tisíc. Nové projekty a nová ponuka bytov prinesú so sebou segmentáciu v kvalite bytov a najmä v cene. Tak ako je to teraz napríklad v Prahe. Je dobré, že je pripravovaných veľa projektov v nižšom cenovom segmente. Je to v prospech klientov. Budú si mať z čoho vyberať. Ponuka a dopyt sú aj v strednom segmente bytov - spomeňme napríklad projekt Karloveské rameno. V segmente najvyššieho luxusu táto ponuka v podstate neexistuje. Na rozdiel od dopytu. Práve pre túto časť trhu sú určené projekty ako River Park a Panorama City.
A čo ponuka kancelárskych a hotelových priestorov?
Táto ponuka je skutočne veľká. Ale ani tu bublina nehrozí. Z množstva nových projektov budú profitovať nájomníci. Spúšťanie projektov s kancelárskymi priestormi treba len dobre načasovať. Šancu na úspech majú najmä silní a veľkí developeri s komplexnými projektami v dobrých lokalitách. Poloha Bratislavy v strede Európy je trocha aj na jej škodu. Turisti tu prespia nanajvýš jeden deň a idú ďalej do Budapešti, Viedne, alebo do Prahy. Realizáciou nových projektov sa však aj z Bratislavy môže stať zaujímavé turistické, nákupné a zábavné centrum. Turisti tu zostanú dlhšie a budú potrebovať aj kvalitné ubytovanie.