Dočítala som sa o zvýhodnených hypotekárnych úveroch pre mladých. Jednou z podmienok je vraj, že môj mesačný príjem nemôže presiahnuť 1,3 násobok priemernej mesačnej mzdy. Ak mám mzdu (plat za hlavný pracovný pomer) a popri tom som si zarobila ako sprostredkovateľka druhého piliera, zarátavajú sa oba príjmy? Z akého obdobia sa vypočítava priemerný mesačný príjem? Monika, Nitra
- Príjem sprostredkovateľa je zdaniteľným príjmom, preto takýto klient má povinnosť podať daňové priznanie a predložiť ho banke. Na jeho základe sa určí, či má nárok na zvýhodnený hypotekárny úver. Podstatná je výška priemerného hrubého mesačného príjmu za predchádzajúci kalendárny rok.
Ak som zdedila časť bytovky po otcovi, neovplyvňuje to moju žiadosť o zvýhodnený úrok na hypotekárny úver pre mladých? Monika, Nitra
- Tento príjem pri posudzovaní žiadateľa banka neberie do úvahy.
Môže byť žiadateľom o hypotéku len jeden z manželov samostatne? Milan, Sečovce
- V prípade, ak manželia nemajú rozdelené bezpodielové spoluvlastníctvo manželov musia žiadať o hypotekárny úver obaja spoločne. V opačnom prípade môže ako žiadateľ vystupovať len jeden z manželov samostatne.
Ak o úver žiadajú spolu, musí každý z nich preukázať svoj príjem? Milan, Sečovce
- Ak na splácanie úveru postačuje len jeden z príjmov manželov, druhý manžel nemusí preukazovať svoj príjem. Navyše, niektoré banky dnes ponúkajú aj hypotekárne úvery bez dokladovania príjmu. V takom prípade nemusí žiadateľ vôbec dokladovať svoj príjem, stačí ak podpíše prehlásenie o tom, že je schopný úver splácať.
Môže o hypotéku požiadať aj cudzí štátny príslušník? Reed, Bratislava
- Môže a pritom ani nemusí mať trvalý pobyt v Slovenskej republike. Ako zabezpečenie úveru však musí banke poskytnúť tuzemskú nehnuteľnosť.
Akceptuje banka príjmy žiadateľa zo zahraničia? Reed, Bratislava
- Áno, ak ide o preukázateľný príjem z legálnej práce v zahraničí na základe pracovného povolenia. Preukazovanie príjmu z jednotlivých krajín sa posudzuje individuálne, vždy však musí byť predložená pracovná zmluva a potvrdenie o výške príjmu. Pre väčšinu krajín je potrebné aj predloženie pracovného povolenia.