Dobrá rada je nad zlato, hovorí stará múdrosť. Aj preto sú rady každého druhu drahé a dobrá rada, týkajúca sa vášho majetku - bytu, pozemku, domu alebo nájomného vzťahu, niečo stojí. Napriek tomu existuje možnosť získať cenné rady k tejto problematike aj zadarmo.
Energetické centrum Bratislava
Mimovládna nezisková organizácia Energetické centrum Bratislava sa orientuje na energetickú efektívnosť a obnoviteľné zdroje energie. Zabezpečuje tiež projekt Bezplatné energetické poradenstvo pre domácnosti. Poradenstvo je dostupné na Grösslingovej 77. Treba sa však vopred objednať na telefónnych číslach 02/593 000 91 alebo 0903 250 848. Poradcovia - inžinieri z oblasti stavebníctva - môžu klientom ponúknuť rady
v konkrétnych prípadoch. Dobré je, ak si na stretnutie s poradcom prinesiete aj projektovú dokumentáciu k domu alebo bytu. V poradni si môžete požičať aj prístroj na meranie spotreby elektrickej energie spotrebičmi. Poradcovia sa orientujú na:
- tepelnotechnické vlastnosti stavebných konštrukcií,
- vykurovanie a zabezpečenie tepelnej pohody,
- prípravu teplej i studenej vody, spotrebu vody,
- spotrebu elektrickej energie (osvetlenie, elektrospotrebiče),
- dispozičné riešenie objektov,
- obnoviteľné energetické zdroje a ich uplatnenie,
- kvalitu vnútorného prostredia.
Centrum právnej pomoci
Poslaním Centra právnej pomoci je poskytovanie právnej pomoci ľuďom v núdzi, ktorí si ju nemôžu dovoliť zaplatiť. Ak máte právny problém z oblasti občianskeho, pracovného alebo rodinného práva, môže vám centrum po preskúmaní, či na takúto bezplatnú právnu pomoc máte nárok, poskytnúť právne poradenstvo, pomôcť pri mimosúdnych konaniach (napr. pri riešení sporov mediáciou), spísať podania na súd alebo inú inštitúciu aj vás zastupovať pred súdom prostredníctvom určeného právnika centra alebo advokáta. Uvedené je aktuálne aj pre ľudí, ktorí majú občianskoprávny problém napríklad s náj-
mom alebo vlastníctvom bytu, vyprataním z bytu alebo domu, ale aj s hypotékou alebo dedičstvom. Podmienky pre priznanie nároku na právnu pomoc sú materiálna núdza žiadateľa, hodnota sporu nad 7600 Sk (ak sa dá vyčísliť) a vylúčenie zrejmej bezúspešnosti sporu.
O právnu pomoc je potrebné požiadať písomne na formulári, ktorý vám dajú v kancelárii centra, prípadne si ho stiahnete z webu - www.bezpravie.sk alebo vám ho centrum na požiadanie zašle.
Základné usmernenie ešte pred podaním žiadosti môžu pracovníci centra poskytnúť, keď sa na centrum obrátite telefonicky alebo e-mailom.
Ďalšia možnosť je predbežná konzultácia. Ide o osobné poskytnutie základnej právnej rady právnikom centra v trvaní do jednej hodiny, za ktoré sa však už platí poplatok 150 Sk. Ide o možnosť, ktorá je dobrovoľná a prichádza do úvahy pred podaním žiadosti, ak o ňu prejavíte záujem. Centrum právnej pomoci sa nachádza na ulici Fraňa Kráľa 35 v Bratislave, telefónne čísla sú je 02/444 630 40, 444 530 80.
Magistrát hlavného mesta
V otázkach spojených s nájmom bytov, kúpy a predaja pozemkov, nájmu pozemkov a záhradiek, ktoré sú v majetku mesta, vám poradia aj na Magistráte hlavného mesta. Ale len v súvislosti s vašou žiadosťou alebo iným konaním v tejto veci na magistráte.
Podľa pracovníkov poradne si ich však ľudia často mýlia s realitnou kanceláriou a nevedia pochopiť, že sú v tomto prípade na nesprávnom mieste. Aj takýmto žiadateľom o radu sa však snažia pomôcť alebo ich usmerniť.
Kancelária ombudsmana
Fyzické osoby a právnické osoby sa na verejného ochrancu práv môžu obracať aj s podnetmi, ktoré sa týkajú právnych vzťahov k nehnuteľnostiam. Postup, aký pri vybavovaní konkrétneho podnetu ombudsman - verejný ochranca práv, zvolí závisí od skutočnosti, či podnet patrí alebo nepatrí do jeho pôsobnosti. Vo vzťahu k právam dotýkajúcim sa nehnuteľností ombudsman najčastejšie rieši zbytočné prieťahy v konaní správ katastra, v stavebnom konaní a v súdnych konaniach napr. o určenie vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam, vyporiadanie podielového či bezpodielového spoluvlastníctva.
Základnou podmienkou, po splnení ktorej môže verejný ochranca práv konať, je skutočnosť, že podnet sa týka konkrétneho porušenia základných práv a slobôd tak, ako sú vymedzené Ústavou Slovenskej republiky a medzinárodnými zmluvami o ľudských právach a základných slobodách. Kancelária ombudsmana sa nachádza na Nevädzovej 5, úradné hodiny sú v pracovných dňoch od ôsmej do štvrtej po obede, telefónne čísla sú 02/482 874 01, 02/436 349 06. Na internetovej stránke www.vop.gov.sk nájdete aj elektronický formulár na podávanie podnetov verejnému ochrancovi práv.