Gelsenkirchen 21. januára (TASR) - Gazprom varuje Európu pred reformami energetického trhu, ktoré môžu porušiť dlhodobé zmluvy o dodávkach. V sobotu to v Gelsenkirchene povedal námestník generálneho riaditeľa Gazpromu Alexander Medvedev.
Medvedev predovšetkým kritizoval plány Európskej únie (EÚ) donútiť veľké energetické koncerny k predaju svojich sietí. To by bolo podľa Medvedeva, ako keby výrobcovia áut predávali vozidlá bez kolies a neručili by za ich bezpečnosť. "Cítime sa zodpovední za dodávky plynu našim odberateľom a prístup k infraštruktúre a jej kontrola je podmienkou bezpečných dodávok plynu." Kto iný, ak nie energetické koncerny, by investoval miliardy eur do sieťovej infraštruktúry, dodal Medvedev.
Dlhodobé kontrakty, ktoré pokrývajú desaťročia by nemali uvoľniť cestu pre špekulatívne orientované subjekty, ako bol Enron. "Ich osud je dobre známy." EÚ sa totiž snaží vypracovať novú energetickú politiku, ktorá by zvýšila bezpečnosť zásobovania energiou a zvýšila konkurenciu. V jej náčrte sa navrhuje vydelenie distribučných sietí z veľkých energetických spoločností.
"Samozrejme, že sledujeme všetky nové iniciatívy, ktoré sa v Európe presadzujú, a nielen pozorujeme, ale sme v aktívnom dialógu s Európskou úniou," uviedol Medvedev, ktorý je aj šéfom exportu Gazpromu. "Myslíme si však, že každý pokus o zrušenie systému dlhodobých kontraktov by ohrozil spoľahlivosť dodávok plynu do Európy."
Medvedev tiež potvrdil, že Gazprom sa nechce obmedzovať na produkciu, ale chce dodávať plyn priamo spoločnostiam a súkromným odberateľom. Koncern má v pláne predávať plyn koncovým užívateľom nielen v Nemecku, Británii a Dánsku ale aj v ostatných európskych krajinách. Ruská spoločnosť v súčasnosti skúma možnosti spolupráce na európskom trhu. V Nemecku už má Gazprom v súčasnosti podiel vo Wingase, čo je dcérska spoločnosť koncernu BASF, a východonemeckom dodávateľovi plynu VNG.
Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.