Pribúdajú krajiny, ktorých farmári zakladajú pestovanie geneticky modifikovaných (GM) plodín, uviedol predseda Občianskeho združenia (OZ) Moderné biotechnológie Peter Siekel.
Vlani sa podľa jeho slov Slovensko zaradilo medzi 22 krajín na svete a 6 v EÚ (Španielsko, Francúzsko, Nemecko, Portugalsko, ČR, SR), ktoré už pestovali GM plodiny. Na Slovensku sa z portfólia GM produktov začalo pestovanie Bt kukurice odolnej voči najväčšiemu škodcovi tejto plodiny vijačke kukuričnej. Na svoje polia ju vysiali 3 slovenské firmy na celkovej výmere 30 hektárov (ha) a Výskumný ústav rastlinnej výroby Piešťany ju už mal na ploche pol hektára. "V roku 2007 sa plochy GM kukurice zvýšia na najmenej 400 až 500 ha," očakáva Siekel.
Celková výmera biotechnologických plodín vo svete sa v roku 2006 zvýšila oproti predchádzajúcemu roku o 12 miliónov ha, čo je medziročný nárast o 13 %. Znamená to, že GM plodiny sa pestovali na ploche 102 miliónov ha. Počet farmárov zaoberajúcich sa ich pestovaním sa zvýšil na 10,3 milióna, informovala Medzinárodná služba pre aplikáciu agro biotechnológii (International Service for the Acquisition of Agri-Biotech Applications - ISAAA) v Bruseli. Podľa jej predsedu Clive Jamesa sa predpokladá ďalší nárast plôch aj počas druhej dekády komerčného pestovania GM plodín. Jeho predpovede hovoria o 200 miliónoch ha do roku 2015 a rozšírenie biotechnologických krajín na približne 40.
V súčasnosti je podľa údajov ISAAA najväčším pestovateľom GM plodín USA s plochou takmer 55 miliónov ha, v EÚ je lídrom v tejto oblasti Španielsko (60 000 ha).