V rámci Európskej únie (EÚ) dnes zabezpečujú dokonca až 8 % celkového dovozu. Vyplýva to z analýzy UniCredit Group.
Transformáciou zahraničnej špecializácie a produktovej štruktúry prešli KSVE z tradičných sektorov na výrobu nových medium a high-tech produktov. V rokoch 1995 až 2005 dosiahli nové komparatívne výhody vo výrobných sektoroch vyžadujúcich technologickú odbornosť, napríklad vo výrobe automobilových produktov a náhradných dielcov, lodí, lokomotív, elektromotorov, rádií, televíznych zariadení, počítačov, optických zariadení a lekárskych prístrojov.
Podiel týchto sektorov na celkovej domácej výrobnej produkcii sa zvýšil z 13 % v roku 1995 na 23 % v roku 2005. Tradičné sektory potravinárstvo, textilná výroba a kožiarstvo strácajú pozíciu v dôsledku silnejúcej konkurencie nízkonákladových ekonomík, najmä Číny.
Konkurencia medzi Čínou a KSVE odhaľuje podľa analýzy jasné rozdiely v zameraní. Čína zameriava svoje exportné aktivity na pracovne náročné sektory, ako sú textil a koža, a vypracovala si silnú konkurenčnú pozíciu len v niekoľkých kapitálovo náročných oblastiach, ako je elektronika. Export KSVE pokrýva odlišné spektrum s medium a high-tech sektormi.
Zahraničný obchod KSVE značne vzrástol od roku 2000 v sektore strojárstvo, a to o 4 %, gumených a syntetických materiálov o 5,4 %, iných nekovových nerastných produktov o 3,2 %, dopravných zariadení o 2,7 %, elektrických zariadení o 3,5 % a výrobkov z dreva o 4,4 %. "Tento vývoj ukazuje, že krajiny strednej a východnej Európy získavajú náskok vďaka svojej flexibilite, sile a know-how," uviedla hlavná ekonómka UniCredit Group pre SVE Debora Revoltella.
Podľa ekonómov skupiny UniCredit zakladajú zahraničné spoločnosti svoje prevádzky v regióne SVE z rôznych dôvodov. V ČR a SR je to kvalitné podnikateľské prostredie, v prípade Slovenska najmä daňové aspekty, flexibilita municipalít, podnikateľská a sociálna infraštruktúra. V Turecku a Poľsku investori oceňujú veľký domáci trh, v Bulharsku a Rumunsku nízke mzdové náklady a dynamické prostredie so silnou priemyselnou tradíciou.
V kapitálovo náročných sektoroch elektrických, optických a dopravných zariadení očakávajú ekonómovia pre SVE skupiny UniCredit nadpriemerné tempo rastu. Región SVE sa už stal výrobným centrom pre celý európsky trh v automobilovom odvetví. Fiat má výrobné zariadenia v Poľsku, VW v Poľsku a na Slovensku, Audi v Maďarsku, Škoda, Toyota PSA a Hyundai v ČR, Kia a PSA Peugeot Citro‰n na Slovensku. Renault pôsobí v Rumunsku a vstupuje na turecký trh, pripomína Revoltella.
V sektore poľnohospodárstva, potravín, nápojov a tabaku očakávajú ekonómovia pre SVE skupiny UniCredit plynulé pokračovanie súčasného stabilného trendu. V stavebnom priemysle predpokladajú až 9-% rast odvetvia, ktorý bude podporený veľkým počtom intraštruktúrnych projektov.
Sektory náročné na prácu, ako sú textilný a kožiarsky priemysel, budú podľa analýzy čeliť menej priaznivým vyhliadkam. Ekonómovia predpovedajú klesajúci trend do roku 2008 pre všetky krajiny okrem Bulharska, ČR a SR, kde zachraňujú vývoj v týchto odvetviach dodávky pre automobilový priemysel.
TASR o tom informovala hlavná ekonómka UniCredit Group pre strednú a východnú Európu Debora Revoltella a hlavný analytik UniBanky, a. s., Viliam Pätoprstý.