Bratislava 23. januára (TASR) - Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) zaznamenali k 1. januáru 2007 aktíva v celkovej výške 27,77 miliardy Sk. Informovala o tom dnes Asociácia dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) na tlačovej konferencii, kde jej predstavitelia poukázali na neodôvodnenosť zásahov do 2. piliera dôchodkového sporenia. Podľa ADSS zmeny "by mohli ohroziť stabilitu celého systému a poškodiť tak záujmy viac ako 1,5 milióna sporiteľov".
Zástupca predsedníčky ADSS Viktor Kouřil ml. uviedol, že deficit Sociálnej poisťovne (SP) nie je problémom 2. piliera, je problémom priebežne financovaného piliera. Zároveň však pripomenul, že s týmto deficitom sa počítalo od začiatku reformy, pričom sa mal vykryť príjmami z predaja Slovenského plynárenského priemyslu. Asociácia dnes navrhla aj ďalšie spôsoby jeho financovania: "Jedným z riešení je určite zlepšenie spôsobu a podmienok výberu poistného," spresnil Kouřil. Druhým návrhom je vydanie štátnych dlhopisov, do ktorých by DSS boli ochotné investovať. Tretí zdroj vidí aj v privatizácii štátneho majetku.
Zníženie odvodov do 2. piliera z 9 % na 6 % označil Kouřil za "krátkodobé riešenie ako vykryť dlh SP". Ako dodal, "takéto rozhodnutie spôsobí len to, že problémy, ktoré sú aktuálne, my len posunieme do budúcnosti a ešte ich aj do budúcnosti prehĺbime". Nesúhlas s takýmto návrhom zaznamenala asociácia aj u svojich sporiteľov, z ktorých podľa novembrového prieskumu agentúry MVK takmer 67 % považuje takéto riešenie za "zlý nápad".
"Čo sa týka dobrovoľnosti výstupov, tak tam je skutočne dôležitou podmienkou jasné a správne zadefinovanie, ktorej skupiny sporiteľov by sa dobrovoľnosť týkala," uviedla predsedníčka ADSS Zuzana Adamová. Táto otázka podľa nej súvisí s diskusiami, pre ktoré skupiny je vlastne sporenie v 2. pilieri nevýhodné. Názory odborníkov na túto otázku nie sú jednoznačné. Ako dodal Kouřil, niektorí sporitelia vo vyššom veku vstúpili do 2. piliera nie pre samotný dôchodok, ako skôr pre možnosť dedenia nasporených prostriedkov.
Tvrdenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR), že 40 % sporiteľov si v 2. pilieri nenasporí dostatok prostriedkov, považujú DSS za zavádzajúce. "Toto sú ľudia, ktorí tento mesiac alebo aktuálne nesporia, ale do budúcnosti si budú sporiť," vysvetlil Kouřil. Pre porovnanie uviedol podmienky 1. piliera, v ktorom je tiež istá miera zásluhovosti. Tá podľa neho takisto znižuje konečnú výšku dôchodku, pokiaľ občan do systému neprispieval dostatočne.
Štart nového dôchodkového systému obohateného o 2. kapitalizačný pilier bol podľa ADSS úspechom. "Do systému sa rozhodlo vstúpiť vyše 50 % ekonomicky aktívnych obyvateľov, pričom najväčší počet sporiteľov, ktorí sa rozhodli vstúpiť do tohto piliera, sú práve ľudia v ekonomicky aktívnom veku," informovala Adamová. V súvislosti s avizovanými zmenami uviedla, že za jediný akceptovateľný zásah považujú DSS zavedenie dobrovoľnosti vstupu do 2. piliera.
V nadväznosti na prípadné ohrozenie investícií akcionárov DSS a ich právnu ochranu pred takýmito zmenami člen predsedníctva ADSS Peter Socha uviedol, že investori vnímajú, že sa niečo deje, pričom táto problematika sa dotýka aj imidžu celej krajiny. Podľa Adamovej nie je možné vylúčiť, že po výrazných zásahoch do 2. piliera niektorý z investorov odíde.
ADSS chce s MPSVR odborne diskutovať o všetkých zmenách, ktoré budú prijaté v záujme sporiteľov. Už dnes sa zúčastňuje na rokovaniach pracovných skupín, ktoré pripravujú s ministerskými úradníkmi technické zmeny zákona o starobnom dôchodkovom sporení. V súvislosti s prípravou komplexnej analýzy MPSVR zástupcovia DSS neboli oficiálne oslovení.