Varšava 25. januára (TASR) - Ekonomiky nových členských krajín Európskej únie (EÚ) zo strednej a východnej Európy sa po vlaňajšom vysokom raste budú tento rok rozvíjať pomalšie. Uvádza to Svetová banka (SB) v správe o 10 nových členoch EÚ. Podľa nej je inflácia pevne pod kontrolou len v Poľsku a Česku, v ostatných krajinách zostáva ešte vysoká.
V pobaltských štátoch a v určitej miere aj v Bulharsku a Rumunsku vysoký rast miezd a úverov vyvoláva nadmerný rast dopytu a silné inflačné tlaky.
Poskytovatelia úverov uvádzajú, že rast daní a regulovaných cien v niektorých krajinách regiónu sú dodatočnými faktormi zvyšovania cien. To by sa malo tento rok prejaviť v Maďarsku, Česku, Estónsku, Litve a Rumunsku. "Súčasný pokles cien ropy by mal inflačné tlaky oslabiť," uviedol Thomas Laursen, ktorý je hlavným ekonóm SB pre stredoeurópsky región.
Laursen, hlavný autor správy, poznamenal, že napriek inflačným tlakom fiškálna politika zostala v roku 2006 voľnejšia a taká by mala zastať aj v tomto roku.
"Rozpočtový deficit vzrástol vo väčšine krajín regiónu napriek silnému rastu domáceho produktu a rastu daňových príjmov, čo len vyvoláva obavy z prehriatia ich ekonomík," uvádza sa v správe, podľa ktorej "iba Poľsko a Bulharsko dokázali zlepšiť štrukturálnu fiškálnu rovnováhu".
Podľa správy SB v úsilí o zníženie rozpočtového deficitu v tomto roku vyčnieva iba Maďarsko. Poľsko a Slovensko majú predpoklady na jeho zníženie. Ale nádeje na výrazne reformy zostávajú slabé.
V regióne sa od októbra minulého roku konali voľby v 6 krajinách. Ale tie vcelku neposilnili veľmi slabé koaličné vlády. Okrem Maďarska v ostatných sú vyhliadky na výrazný pokrok reforiem chabé.
Svetová banka predpokladá, že len Poľsko, Česko a Slovinsko smerujú k zníženiu deficitu bežného účtu platobnej bilancie. Avšak všetky ju budú mať deficitnú okolo 10 % hrubého domáceho produktu (HDP).
V osobitnej časti správy sa venuje pozornosť rýchlemu rastu úverov v regióne. Konštatuje sa v nej, že zatiaľ ich rozsah neohrozuje pevnosť jeho bankového systému. SB však dodáva, že vývoj úverov sa musí pozorne sledovať, lebo ich nadmerný vzostup by mohol viesť k makroekonomickej nerovnováhe, čo by vyvolalo búrlivý rast cien nehnuteľností.
"Prudký rast úverov v niektorých krajinách prispieva k prehriatiu ekonomiky a veľkej vnútornej nerovnováhe. Týka sa to konkrétne pobaltských krajín a takmer rovnako aj Rumunska a Bulharska," uvádza sa v správe.
Svetová banka uverejňovala správy o nových členoch EÚ od ich vstupu do spoločenstva v roku 2004 štvrťročne a teraz už hodnotila aj najnovších členov EÚ, Bulharsko a Rumunsko. SB však dnes informovala, že správu o nových a najnovších členoch EÚ zo strednej Európy bude odteraz vydávať už len trikrát do roka.
Informovala o tom agentúra Reuters.