Ženeva 25. januára (TASR) - V roku 2006 po prvý raz v histórii pracovalo v službách viacej ľudí ako v poľnohospodárstve. Podiel služieb na globálnej zamestnanosti vlani totiž vzrástol z 39,5 % na 40 %, pričom podiel ľudí zamestnaných v poľnohospodárstve klesol z 39,7 % na 38,7 %. Na priemysel v roku 2006 pripadalo 21,3 % zamestnaných. Vyplýva to z dnes zverejnenej výročnej správy Medzinárodnej organizácie práce (ILO).
Správa ukázala, že globálny ekonomický rast v minulom roku situáciu na pracovnom trhu výrazne nezlepšil. Počet nezamestnaných vlani zostal na historickom maxime 195,2 milióna ľudí, čo predstavuje mieru nezamestnanosti na úrovni 6,3 %. Táto miera sa v porovnaní s rokom 2005 prakticky nezmenila. Ani tohtoročný ekonomický rast a s ním spojené nové pracovné miesta nebudú postačujúce na to, aby sa nezamestnanosť viditeľne znížila.
Počet ľudí patriacich do kategórie Working Poor, čo znamená, že pracujú a žijú za menej než 2 USD denne, v prepočte necelých 54 SKK, vlani dosiahol 1,37 miliardy. To znamená, že v globálnom meradle nie je dostatok miest, ktoré by zamestnancom a ich rodinám zaručovali život nad hranicou chudoby. "Vysoký hospodársky rast v posledných desiatich rokoch mal iba malý vplyv na znižovanie počtu zamestnancov, ktorí spoločne so svojimi rodinami žijú pod hranicou biedy," uviedol generálny riaditeľ ILO Juan Somavia. Pokračovanie vysokého hospodárskeho rastu v roku 2007 túto situáciu pravdepodobne nijak výrazne nezlepší.
Rast svetového hospodárstva za uplynulých 10 rokov sa výrazne odzrkadlil na produktivite, menej na raste zamestnanosti. Produktivita sa zvýšila o 26 %, zatiaľ čo počet zamestnaných vzrástol o 16,6 %. Veľmi výrazný podiel medzi nezamestnanými majú mladí ľudia, keď 44 % zo všetkých nezamestnaných je vo veku od 18 až 24 rokov. Rovnako pretrváva rozdiel v zamestnanosti mužov a žien. V roku 2006 pracovalo iba 48,9 % žien starších ako 15 rokov. Podiel pracujúcich žien dokonca od roka 1996, keď predstavoval 49,6 % klesol. Na porovnanie, mužov starších ako 15 rokov v roku 1996 pracovalo 75,7 % a v roku 2006 okolo 74 %.
Rebríček regiónov s najvyššou mierou nezamestnanosti vedie s 12,2 % severná Afrika a Blízky východ. Na juhu Sahary predstavuje miera nezamestnanosti 9,8 %. Podľa ILO bojuje v rámci Európy s nezamestnanosťou vyššou ako 7,5 % Nemecko, Francúzsko, Taliansko, Španielsko, Grécko, Česko, Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Slovensko a Poľsko. Štatistiky organizácie vychádzajú pritom väčšinou z poskytnutých údajov jednotlivých krajín.
Informovala o tom Medzinárodná organizácie práce a agentúra DPA.