Žiar nad Hronom 28. januára (TASR) - Viac ako 4-násobne sa zvýšil počet každoročne namontovaných slnečných kolektorov v SR od roku 1998 aj napriek absencii štátnych podporných programov. Rok 2006 bol historickým míľnikom v ich výrobe a predaji v celej Európe. Prvý raz dopyt prevýšil možnosti producentov.
"Vďaka technickému pokroku sa postupne znižujú investičné náklady na dlhodobú akumuláciu tepla a najmä solárne chladenie. Každé zdraženie zemného plynu zároveň prináša zníženie času návratnosti solárnych systémov. Z dlhodobého hľadiska sa tak pri 30-ročnej životnosti kolektorov stáva solárny ohrev vody ekonomickejší. V súčasnosti sa už dostali solárne zariadenia na ohrev teplej vody v optimálnych podmienkach na hranicu návratnosti 5 až 7 rokov. Počas ďalších asi 25 rokov spotrebiteľa zásobujú teplom kolektory zadarmo," konštatoval zástupca riaditeľa spoločnosti Thermo|solar, s. r. o., Žiar nad Hronom, Ján Tomčiak.
Potešiteľný je podľa neho fakt, že prvýkrát pripravilo Ministerstvo hospodárstva SR v rámci programu Stratégia vyššieho využívania obnoviteľných zdrojov energie (OZE) návrh na priamu investičnú podporu domácností maximálne vo výške 3 000 Sk na štvorcový meter (m2) inštalovanej kolektorovej plochy.
Thermo|solar v rámci osvety do vzdelávacieho zariadenia Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) v stredisku na Teplom Vrchu pri Rimavskej Sobote v roku 2003 dodal 49 slnečných kolektorov. Ohrievajú pitnú vodu pre kuchyňu a ubytovaciu časť a čiastočne pokrývajú aj energetické potreby interiérového bazéna. "Ročná produkcia tepla z kolektorov presahuje 51 000 kilowatthodín (kWh) a očakávaný čas návratnosti investície je 6 až 8 rokov. Za viac ako tri roky prevádzky solárny systém spoľahlivo pracuje," uviedol Tomčiak.
Dodal, že v Českej republike sa osvetová činnosť prejavila v inštaláciách slnečných kolektorov v stovkách škôl v rámci projektu Slnko do škôl. "Podpora OZE je v ČR vecou spoločenskej prestíže a pokroku. Príkladom je nielen tamojšia parlamentná Strana zelených. Pravoslávna akadémia Vilémov rozbehla vlani projekt Církve pro budoucnost - 50 solárních střech," vysvetlil Tomčiak. Partnermi sú domovy diakonie, azylové domy, charitatívne inštitúcie a fary. Niektoré cirkvi sa dokonca rozhodli na projekte zúčastniť aj bez potvrdenej štátnej podpory.
Česká republika je i vďaka dotáciám na jednom z prvých miest v raste záujmu o slnečné kolektory. Podobná situácia je tiež v ďalších európskych štátoch. Príčina je jediná - snaha stať sa menej závislým od zvyšujúcich sa cien energií dodávaných energetickými monopolmi.