Davos 28. januára (TASR) Žiadny prelom, ale signál pre nový začiatok rozhovorov o svetovom obchode prinieslo sobotňajšie informatívne stretnutie 30 ministrov obchodu pri príležitosti Svetového ekonomického fóra (WEF) vo východošvajčiarskom alpskom stredisku Davos.
Ministri vo vyhlásení vyslovili veľké želanie, aby sa urýchlene obnovili rozhovory, nevyjadrili sa však podrobnejšie. V minulom roku stroskotalo Dohské kolo rokovaní o liberalizácii svetového obchodu na neprekonateľných rozdieloch medzi priemyselnými a rozvojovými krajinami.
Švajčiarsko chcelo dať stretnutím impulz, aby sa rokovania tzv. Dohského kola opäť pohli. Názorové rozdiely však boli stále ešte príliš veľké. Európska únia (EÚ) a USA si navzájom vytýkali zodpovednosť za to, že rokovania stroskotali. Generálny riaditeľ Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Pascal Lamy vyhlásil: "Potrebujeme novú ponuku USA pri agrárnych subvenciách. Potrebujeme nový návrh EÚ o clách. Potrebujeme nový návrh Indie a Brazílie pri priemyselných produktoch." Pesimizmus už síce nie je taký ako v minulom roku, uviedol Lamy, bývalý komisár EÚ pre obchod. Kedy by sa mohlo opäť pokračovať v rokovaniach, ktoré sa prerušili v júli 2006, však ešte nie je jasné.
Aj komisár EÚ pre obchod Peter Mandelson zdôraznil, že, aby sa postúpilo dopredu, museli by sa pohnúť všetci zúčastnení. EÚ je pripravená zlepšiť svoju ponuku pri clách, keď primerané kroky urobia aj ostatní. Prejavil optimizmus. "Myslím si, že sme opäť v hre," vyhlásil po stretnutí s ministrami. Podľa údajov brazílskeho ministra zahraničných vecí Celsoa Amorima ukázali zástupcovia USA a EÚ pri otázkach týkajúcich sa poľnohospodárstva ochotu ku kompromisom. "My na našej strane môžeme povedať, že tieto veľké signály pre agrárnu politiku sa potvrdia," konštatoval. Britský premiér Tony Blair po stretnutí uviedol, že je "možné, aj keď nie isté, že v najbližších mesiacoch dosiahneme dohodu". Blair v piatok vyhlásil, že stroskotanie Dohského kola "by bola katastrofa".
Aj prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet varoval pred stroskotaním rozhovorov o svetovom obchode. Vyvolá to veľké nebezpečenstvá a riziká, pripomínal Trichet v Davose. Obchod v rámci priestoru s eurom prudko rastie, ale ešte rýchlejšie rastie medzi priestorom s eurom a ostatnými krajinami. "Nie sme žiadna pevnosť, sme otvorení," uviedol šéf ECB. Za obnovenie rokovaní, prerušených minulý rok v júli, sa vyslovil aj námestník amerického ministra financií Robert M. Kimmitt.
Rozhovory medzi 149 členmi WTO o liberalizácii svetového obchodu stroskotali kvôli sporu o pomoci pre poľnohospodárstvo v USA a EÚ. Kolo rokovaní, ktoré sa začalo v roku 2001 v hlavnom meste Kataru Doha, malo pôvodne do konca roka 2006 viesť k novej dohode, ktorá by odbúrala ďalšie prekážky obchodu. Tým sa má na celom svete posilniť hospodársky rast a znížiť chudoba. Početné nevládne organizácie však kritizujú, že z dohody by v prvom rade profitovali vlastníci kapitálu na úkor zamestnancov. Pracovné miesta by sa presúvali do krajín s nízkymi mzdami, zatiaľ čo chudobné krajiny by nemohli chrániť svoje mladé odvetvia proti nesmierne mocnej konkurencii zo zahraničia.
Polícia v sobotu krátko pred začiatkom povolenej demonštrácie proti WEF zasiahla proti jej účastníkom. Asi 50 osôb zastavili, keď chceli demonštrovať na promenáde. Na začiatku demonštrácie sa za silného sneženia zišlo pred radnicou v Davose približne 150 ľudí. Demonštranti dostali povolenie presunúť sa zo stanice Davos Platz k stanici Davos Dorf.
Aj v Bazileji demonštrovalo v sobotu okolo 1 000 ľudí proti WEF v Davose. Účastníci manifestácie niesli plagáty, na ktorých boli napísané výzvy, ako napríklad "Preč s diktátom WEF, všetka moc proletariátu". Niektorí manifestujúci boli zahalení v kuklách. Budovu Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIZ) znečistili sprejovými nápismi. Občas sa objavili aj vrecká s farbou a delobuchy.
Informovali o tom agentúry Rueters, AP, APA, sda a ANSA.