Viedeň 28. januára (TASR) Priame investície na celom svete sa v roku 2006 tretí rok po sebe zvýšili a podľa prvých odhadov Konferencie OSN pre obchod a rozvoj (UNCTAD) dosiahli hodnotu 1,23 bilióna USD, v prepočte 33,34 bilióna SKK. V porovnaní s rokom 2005 je to síce nárast o 34 %, ale rekord z roku 2000, objem investícií 1,4 bilióna USD, sa doteraz nepodarilo dosiahnuť.
Pretrvávajúci rast priamych investícií odráža vysoký hospodársky rast a silnú ekonomickú výkonnosť mnohých krajín, uviedol UNCTAD vo svojej správe. Tak priemyselné štáty ako aj rozvojové krajiny mohli vlani profitovať z dobrej konjunktúry. Rastúce zisky firiem a z toho vyplývajúce vyššie ceny akcií vyhnali do výšok hodnotu fúzií a prevzatí (M&A) presahujúcich hranice. M&A predstavovali väčšinu celosvetových priamych investícií.
Aj rastúca liberalizácia investičnej politiky a pravidiel obchodu dali priamym investíciám ďalší impulz. Zároveň sa v niektorých afrických a latinskoamerických štátoch udiali významné zmeny v hospodárskej politike smerom k posilneniu pozície štátu, predovšetkým v priemysle nerastných surovín, pripúšťa UNCTAD.
Vývoj zahraničných investícií bol v jednotlivých regiónoch a krajinách veľmi rozdielny. Investície v priemyselných štátoch sa v roku 2006 zvýšili medziročne o 48 % - a tým viac ako v roku 2005 na 800 miliárd USD. Spojené štáty získali späť svoju pozíciu najväčšieho prijímateľa na svete a opäť predbehli Veľkú Britániu. Európska únia je naďalej najväčším prijímateľským regiónom: vlani pritieklo do EÚ 549 miliárd USD, čo je 45 % celosvetových priamych investícií.
Rad rizík väčšina z nich nie nových by však mohol v budúcnosti ovplyvniť toky investícií do a z priemyselných štátov, varuje UNCTAD. Celosvetová nerovnováha bežných účtov platobnej bilancie dramaticky zosilnela a pri výmenných kurzoch by mohla spôsobiť nepríjemné zmeny. Vysoká a volatilná cena ropy viedla k inflačnému tlaku a nemožno vylúčiť možné napätie na finančných trhoch, uvádzajú experti. Veľké rozpočtové deficity v Európe v kombinácii s rastúcimi úrokmi by mohli viesť k tlaku na dane a mzdy.
Priame investície v rozvojových krajinách a krajinách s veľkým hospodárskym rastom dosiahli v roku 2006 nové rekordné hodnoty. V rozvojových krajinách sa vlani investovalo o 10 % viac, 368 miliárd USD, z toho pritieklo do Ázie 230 miliárd USD. V krajinách juhovýchodnej Európy s veľkým hospodárskym rastom sa priame investície zvýšili medziročne o 56 % na 62 miliárd USD. Na Rusko z toho pripadá 28 miliárd USD, zatiaľ čo v roku 2005 bol ich objem 15 miliárd USD.
Jedna z najdôležitejších zmien v celosvetových tokoch priamych investícií v minulých 2 až 3 rokoch bola spojená so zásobami nerastných surovín a tým postihnutými priemyselnými odvetviami. UNCTAD predpokladá, že celosvetový dopyt po nerastných surovinách bude aj naďalej masívne priťahovať investície do priemyslu nerastných surovín. Najbližšia správa UNCTAD "World Investment Report 2007" sa preto bude špeciálne venovať tejto téme.
Informovala o tom rakúska agentúra APA.