Bratislava 4. februára (ČTK) - Slovensko asi bude musieť okrem ropy a zemného plynu v budúcnosti dovážať zo zahraničia aj elektrinu.
Krajine totiž hrozí, že v najbližších rokoch nedokáže pokryť domácu spotrebu elektriny z vlastných zdrojov, a to hlavne pre odstavenie elektrární. Vláda Roberta Fica vidí riešenie aj v dostavbe jadrovej elektrárne v Mochovciach, o ktorej by sa malo definitívne rozhodnúť do konca apríla tohto roka.
Slovensko v súčasnosti dokáže z vlastných zdrojov zabezpečiť domácu spotrebu elektriny, ktorá v posledných rokoch dosahuje do 30 terrawatthodín (TWh) ročne. Krajina však postupne prichádza o časť výrobných kapacít. Koncom vlaňajška napríklad musela na základe dohody s Európskou úniou odstaviť prvý blok jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, čo znížilo domácu výrobu asi o desatinu. Podobný osud čaká v roku 2008 aj druhý blok V1.
Prevažnú časť elektriny na Slovensku vyprodukujú atómové elektrárne, ktoré prevádzkujú Slovenské elektrárne (SE). Tie od minulého roka kontroluje talianska spoločnosť Enel. Okrem bohunickej V2 vyrábajú SE elektrinu z jadra tiež v Mochovciach. Prevádzkujú ďalej vodné elektrárne a uhoľné elektrárne v Novákoch a Vojanoch. Časť zastaraných zariadení vo Vojanoch SE vyradili z prevádzky na konci minulého roka, určitý výpadok spôsobí podobný postup na hornej Nitre.
Vláda Roberta Fica chce problémy s nedostatkom vlastnej elektriny riešiť aj dostavbou tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach (EMO). O tom, či sa tento projekt bude realizovať, by mal Enel definitívne rozhodnúť do konca apríla. Podľa ministerstva hospodárstva chce Slovensko bez ohľadu na to, či budú Mochovce dostavané, staviť na jadro a je pripravené postaviť nové jadrové elektrárne aj v iných lokalitách. Podľa odborníkov môže byť tretí a štvrtý blok EMO v prevádzke zhruba v roku 2013.
Okrem jadra by mali investície Enelu v krajine smerovať tiež do modernizácie tepelných elektrární. Výrobu by mali zvýšiť tiež nové obnoviteľné zdroje energie. Pri vlaňajšom vstupe do SE plánoval Enel v najbližších rokoch na Slovensku preinvestovať okolo 70 miliárd korún.
Elektrinu slovenským domácnostiam dodávajú tri regionálne distribučné spoločnosti, ktoré ju nakupujú od SE alebo zo zahraničia. Ceny elektriny pre rodiny sa tento rok v porovnaní s vlaňajškom v priemere nezvýšili. Pre firmy elektrina od januára zdražela o viac ako desatinu.
Na pokles cien vlani tlačila Ficova vláda, ktorá hrozila dominantným energetickým podnikom dodatočným zdanením ziskov a prísnejšou reguláciou. Tú okrem iného navrhuje v novele zákona o regulácii v sieťových odvetviach, o ktorej v týchto dňoch rokuje parlament.
Slovensko je zatiaľ síce sebestačné v dodávkach elektriny, úplne inak je to v prípade ropy a zemného plynu, ktoré dováža z Ruska. Podľa odborníkov by mala krajina v rámci zvýšenia energetickej bezpečnosti diverzifikovať dodávky týchto strategických surovín. Naposledy sa v januári vyskytli problémy s dodávkami ruskej ropy, ktorá pre spor Ruska s Bieloruskom cez ropovod Družba na Slovensko neprúdila takmer tri dni.
Predpokladaný vývoj celkovej spotreby elektriny a maximálnej možnej výroby elektriny (v TWh) v energetickej politike Slovenska z januára 2006:
Rok Spotreba Výroba Rozdiel
2006 29,4 31,0 1,6
2007 29,7 28,4 -1,3
2008 30,1 28,7 -1,4
2009 30,5 26,1 -4,4
2010 31,0 26,5 -4,5
2015 32,9 38,1 5,2
2020 34,8 38,1 3,3
Zdroj: Ministerstvo hospodárstva
leg boa