BRATISLAVA 6. februára (SITA) - Slávnostným otvorením slovensko-čínskeho podnikateľského fóra, na ktorom sa zúčastnilo vyše 150 podnikateľských subjektov z Číny a približne 20 zo Slovenska, začal predseda vlády SR Robert Fico druhý deň oficiálnej návštevy Číny. Ako ďalej agentúru SITA informovala hovorkyňa premiéra Silvia Glendová, na úvod vystúpil predseda vlády SR s príhovorom, v ktorom zdôraznil dôležitosť obojstrannej ekonomicko-obchodnej spolupráce. Zároveň ocenil obrovský nárast objemu obchodnej výmeny medzi oboma krajinami, ktorá v roku 2006 dosiahla takmer 1 mld. USD. Vláda SR urobí všetko pre zníženie stále vysokého negatívneho salda vo vzájomnom obchode s Čínskou ľudovou republikou. Predseda slovenskej vlády opäť zdôraznil záujem o čínske investície na území SR, a to najmä o investície s vyššou pridanou hodnotou. Robert Fico vyjadril presvedčenie, že utorkové stretnutie podnikateľských subjektov prispeje k ďalšiemu rozvoju vzájomných obchodných a hospodárskych aktivít a na záver prejavu informoval čínskych podnikateľov o prioritách vlády SR v ekonomickej oblasti s prioritným zameraním na ekonomickú dimenziu zahraničnej politiky.
S prejavom na fóre vystúpil podľa informácií hovorkyne premiéra S. Glendovej aj štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Peter Žiga. Účastníkov podrobne informoval o podmienkach, ktoré vláda SR ponúka zahraničným investorom. Spomenul komodity a produkty slovenských firiem, ktoré by sa uplatnili na čínskom trhu a pomohli by znížiť pasívne saldo obchodnej výmeny medzi Čínou a SR. Konkrétne by malo ísť o strojárske a chemické výrobky, letecké motory, biotechnológie, energetické a telekomunikačné zariadenia. Za veľmi perspektívnu oblasť označil predseda vlády spolu so štátnym tajomníkom spoluprácu krajín v oblasti cestového ruchu, dodala hovorkyňa predsedu vlády SR Silvia Glendová.
Zástupcovia Slovenska a Číny dnes tiež podpísali tri vzájomné dohody. Za slovenskú stranu ich podpísal veľvyslanec SR v Číne Žigmund Bertók. Prvou bola Dohoda o spolupráci medzi Národným lesníckym centrom Slovakia a Čínskou lesníckou akadémiou, druhou bola Dohoda o spolupráci medzi Slovenským poľnohospodárskym výskumným centrom a Čínskou akadémiou poľnohospodárskych vied a na záver to bola Dohoda o spolupráci medzi Výskumným ústavom pôdoznalectva v SR a Čínskou akadémiou poľnohospodárskych vied - Inštitútom poľnohospodárskych zdrojov a regionálneho plánovania. Cieľom podpisu dohôd je podľa Glendovej zlepšenie vzájomnej spolupráce v oblasti pôdohospodárstva medzi oboma krajinami.
Premiér Robert Fico pokračuje v oficiálnej návšteve Čínskej ľudovej republiky, na ktorú odletel v nedeľu 4. februára a potrvá do piatka 9. februára. Dnes by mal tiež vystúpiť s prednáškou v Čínskom inštitúte medzinárodných štúdií, odhaliť bustu generála M. R. Štefánika v Jin Tai Art Museum v Pekingu a otvoriť výstavu fotografií o Slovensku.