Bratislava 7. februára (TASR) - Pracovný pomer na dobu určitú bude možné dohodnúť najdlhšie na tri roky a skúšobnú dobu už nebude možné dohodnúť v prípade opakovane uzatváraných pracovných pomerov na dobu určitú. Ide o niektoré zo zmien v Zákonníku práce, ktorého návrh novely predložilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR do pripomienkového konania.
Týmto obmedzením chce rezort redukovať objektívne dôvody u osobitných kategórií zamestnancov pri predlžovaní alebo opakovanom uzatváraní pracovného pomeru na dobu určitú. Ako sa uvádza v dôvodovej správe k materiálu, z hľadiska porovnania právnych úprav v krajinách Európskej únie (EÚ) spoločným znakom obmedzenia pracovných pomerov dohodnutých na dobu určitú je maximalizácia doby trvania pracovného pomeru (2 roky napr. Belgicko, Nemecko, Luxembursko) a obmedzenie opakovania uzatváraných tzv. reťazovitých pracovných pomerov na dobu určitú ustanovením vecných dôvodov.
Z vecných dôvodov dominujú predovšetkým sezónne práce, zastupovanie zamestnancov počas pracovnej neschopnosti a zastupovanie zamestnancov počas materskej dovolenky a počas rodičovskej dovolenky. "Možnosť rozšírenia vecných dôvodov predĺženia alebo opätovne uzatvoreného pracovného pomeru sa však ponecháva aj na dojednanie v kolektívnej zmluve," uvádza sa ďalej v materiáli.
V návrhu sa naďalej ponecháva možnosť predĺženia alebo opätovne uzatvoreného pracovného pomeru uzatvoreného na dobu určitú s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej pôsobnosti štatutárneho orgánu, s tvorivým zamestnancom vedy, výskumu a vývoja, s umeleckým zamestnancom, a so zamestnancom, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva. To isté platí pre zamestnanca zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac desať zamestnancov.
Účelom zmien v Zákonníku práce je podľa predkladateľov v súlade s Programovým vyhlásením vlády zabezpečiť zvýšenú ochranu zamestnancov, posilniť právnu úpravu závislej práce a zabezpečiť ochranu zamestnancov pred neodôvodneným prepúšťaním z pracovného pomeru.