Bratislava 7. februára (ČTK) - Väčšina obyvateľov Slovenska bude pravdepodobne povinne poistená v štátom ovládaných zdravotných poisťovniach. Ide asi o tri milióny poistencov, za ktorých platí poistné štát, a desiatky tisícok vojakov, policajtov či hasičov. Zmeny navrhuje ministerstvo zdravotníctva v novele zákona o zdravotnom poistení, ktorého návrh dnes zverejnilo. Súkromné zdravotné poisťovne to považujú za porušenie rovnocenných podmienok na podnikanie.
Povinnými poistencami Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) by sa od júla mali stať dôchodcovia, deti či nezamestnaní, za ktorých v súčasnosti platí príspevky do zdravotných poisťovní štát. VšZP, ktorá je už v súčasnosti s približne tromi miliónmi klientov najsilnejšia na trhu, by tak pribudli ďalšie státisíce poistencov zo súkromných zdravotných poisťovní.
V menšej štátom ovládanej Spoločnej zdravotnej poisťovni (SZP), ktorú v predchádzajúcich rokoch viedol súčasný minister zdravotníctva Ivan Valentovič, budú zase povinne poistení napríklad zamestnanci silových štátnych zložiek.
"Štát je platiteľom poistného za najväčší okruh účastníkov verejného zdravotného poistenia, preto je opodstatnené, aby mal zvýšenú kontrolu nad finančnými prostriedkami, ktoré do systému vkladá," zdôvodnilo zmeny ministerstvo zdravotníctva.
Najsilnejšia súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera, za ktorou stojí spoločnosť Penta, by po prijatí zákona prišla asi o 60 percent zo svojich približne 770.000 klientov, povedal ČTK riaditeľ poisťovne Patrik Mozola. "Bolo by to pre nás veľmi obmedzujúce, možno až likvidačné opatrenie," dodal Mozola. Poisťovňa by po strate stoviek tisíc poistencov podľa neho musela napríklad výrazne znížiť sieť pobočiek a tým obmedziť služby pre svojich klientov.
"Ak bude zákon schválený, bude to obmedzenie slobodnej voľby pri výbere zdravotnej poisťovne," myslí si o navrhnutej zmene riaditeľ začínajúcej zdravotnej poisťovne Union Tibor Bôrik. Nevylúčil, že spoločnosť sa bude v budúcnosti proti plánovaným zmenám brániť aj s pomocou súdov.
Ministerstvo zdravotníctva taktiež plánuje upraviť systém prerozdeľovania peňazí, ktorý zohľadňuje takzvaných rizikových poistencov. Ide napríklad o deti a starších ľudí, ktorí zvyknú byť častejšie chorí. V súčasnosti každá poisťovňa odvádza 85 percent svojich príjmov do prerozdeľovacieho fondu a z neho získava naspäť viac tá poisťovňa, ktorá má vyšší počet rizikových klientov. V budúcnosti by sa pri delení peňazí malo viac prihliadať aj na to, aká nákladná je liečba niektorých pacientov. Znamená to, že viac by mali získavať tie poisťovne, v ktorých sú poistení napríklad pacienti s rakovinou či inými ťažkými chorobami.
Štátom ovládané zdravotné poisťovne by tento rok mali hospodáriť s viac než 60 miliardami korún. Platí to napriek tomu, že prišli s platnosťou od januára takmer o pol milióna klientov. Do štyroch súkromných zdravotných poisťovní by mali poistenci prispieť ďalších asi 30 miliárd korún. Po prípadnom prijatí zákona o povinnom poistení poistencov štátu vo VšZP však súkromné poisťovne o časť svojich príjmov prídu. Štát by tento rok mal na odvodoch za svojich poistencov zaplatiť asi 27 miliárd korún.
grm fab