Frankfurt nad Mohanom 11. februára (TASR) Medzinárodné ceny ropy opäť vzrástli. Po pokojných týždňoch sa v piatok na záver týždňa na krátky čas dostali zase nad hranicu 60 USD, v prepočte 1 597 SKK, za barel (159 litrov). Ropa tak bola najdrahšia od začiatku tohto roka. Pred koncom minulého roka ceny ropy výrazne klesli, odvtedy sa opäť zvýšili o jednu pätinu. Obchodníci počítali v blízkej budúcnosti skôr so stabilnými cenami ropy.
Pokiaľ ide o dôvody najnovšieho zvýšenia, názory sa rozchádzajú. Niektorí obchodníci vidia predovšetkým signály pre klesajúci export ropy Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a rastúce napätie medzi USA a Iránom v súvislosti s jeho jadrovým programom. Irán je 4. najväčším producentom ropy na svete, pričom politické nepokoje sa už mesiace starajú o problémy s ťažbou ropy.
Iní na druhej strane poukazujú na príchod zimy na severovýchode USA. Doteraz mierny dopyt po vykurovacom oleji výrazne stúpol. Americké skladové zásoby sa oproti predchádzajúcemu týždňu znížili takmer o 4 milióny barelov. Bol to najväčší pokles od októbra 2006.
Barel americkej ľahkej ropy sa v piatok obchodoval za 60,42 USD. Bolo to o 71 US-centov viac ako v závere obchodovania vo štvrtok, keď ceny už vtedy stúpli o 2 USD. Aj cena severomorskej ropy Brent sa vo štvrtok zvýšila o 1,80 USD a v piatok sa zvýšila o ďalších 51 US-centov na 59,54 USD za barel. V priebehu dňa zisky mierne klesli: Popoludní sa Brent kótoval na 59,35 USD, barel americkej ľahkej ropy na 59,87 USD.
Iránske vedenie pohrozilo vo štvrtok útokmi na celom svete na americké zariadenia, ak vláda vo Washingtone v konflikte okolo jadrového programu siahne po vojenských prostriedkoch. Export ropy OPEC klesol podľa odhadov finančného domu Lloyd's od decembra do januára o 200 000 barelov. Pozorovatelia na trhu počítajú s ďalším poklesom vo februári.
Na stretnutiach, ktoré sa uskutočnili v októbri a decembri 2006, sa členské štáty OPEC dohodli na znížení ich vývozu v objeme 1,7 milióna barelov denne, a to od februára. "Vyzerá to tak, akoby teraz aj tie doteraz zdržanlivejšie štáty OPEC pomaly krátili ťažbu podľa dohody, čo by v kombinácii s chladnejšou zimou a očakávaným ďalším znížením mohlo vyhnať ceny ropy nahor," uviedol analytik spoločnosti MFC Global Investment Management David Dugdale.
Minister energetiky Kataru Abdulláh bin Hamad al-Attijáh začiatkom týždňa v Abu Dabí uviedol, že OPEC v súčasnosti ešte sleduje, aký vplyv malo posledné zníženie ťažby. Cena ropy sa po dramatickom poklese v minulých mesiacoch nedávno opäť mierne posilnila. Treba však počkať niekoľko týždňov, aby sa dalo rozpoznať, ako sa bude vyvíjať trh. Nové rozhodnutie OPEC o ťažobnom množstve nepadne skôr ako v marci. Najbližšie plánované stretnutie OPEC sa má uskutočniť 15. marca vo Viedni.
Informovali o tom agentúry Reuters a APA.